KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Co může barva očí vypovědět o vašem zdraví?

Každý z nás zažil nepříjemný pocit v oku, pálení nebo škrábání. Příčinou může být třeba jen nedostatek spánku. Oči si jen potřebují odpočinout a zrak se pak zase vrátí do normálu. Existují ale příznaky, které byste rozhodně neměli ignorovat, mohou značit problém týkající se nejen zraku, ale i celého organismu. Máme pro vás 12 příznaků, které jsou důvodem k návštěvě lékaře.

...

1)      Bílé skvrnky na rohovce oka

Může jít o příznak infekce rohovky. Bílé skvrnky na rohovce jsou celkem běžné u lidí, kteří nosí kontaktní čočky. Ke vzniku infekce stačí, aby čočka jen nepatrně poškodila oko. Neléčená infekce pak může vést až ke vzniknu rohovkového vředu.

Abyste předešli riziku, dbejte na pravidelnou výměnu čoček a sundávejte je na noc.

2)      Bílý kruh kolem duhovky

Bílý kruh kolem duhovky bývá často příznakem stárnutí oka, žádný důvod k obavám. Pokud máte důchod ale ještě daleko, zbystřete. Bílý prstenec může také poukazovat na vysokou hladinu cholesterolu, což představuje riziko srdečního infarktu a mrtvice.

3)      Červené oči

Příčinou zarudlých očí může být nedostatečný spánek nebo jeho špatná kvalita. Vliv může mít také práce s počítačem, ostrý vítr nebo pálivé slunce. Jestliže ale oči zčervenaly bez jasných vnějších příčin a problém dlouhodobě přetrvává, s největší pravděpodobností půjde o onemocnění, které zvyšuje nitrooční tlak. Jeho následkem vznikne glaukom.

Stát za tím může vysoký krevní tlak a cukrovka.


4)      Suché oči

Suché oči způsobují nepohodlí. Oči navíc svědí a vás to nutí si je mnout a třít. To bohužel vede jen k dalšímu poškození citlivé pokožky kolem nich, vzniku vrásek a suchost oka se navíc jen zvýší. Pořiďte si raději umělé slzy, jsou dostupné v každé lékárně. V případě, že ani kapky nepomohou, navštivte očního lékaře.

Mezi nejčastější příčinu patří sezónní alergie.

Pokud je suchost očí doprovázená nadměrnou citlivostí na světlo, může jít o Sjögrenův syndrom, vzácné onemocnění imunitního systému.

5)      Průsvitné fleky před očima

Všímáte si jich především při pohledu na čisté nebe, sníh nebo dobře nasvícené bílé zdi. Občas je vidí nejspíš každý z nás, jde o sklivcové zákalky a nejedná se o nic nebezpečného.  Pokud jste ale zaznamenali jejich velký nečekaný nárůst, raději upozorněte svého lékaře. Může jít o příznak odchlípení nebo prasknutí sítnice.

6)      Oteklé oči

Lidé často vyhledávají lékaře kvůli oteklým a zarudlým očím. Domnívají se, že jde o příznak infekce, ale většinou jde jen o příznaky způsobené únavou. S tímto problémem se také potýkají uživatelé očních kapek. Když se to přehání, mohou totiž oční kapky nadělat víc škody než užitku.

7)      Nažloutlá skvrna poblíž duhovky

Jestliže si všimnete žluté oblasti na bělmu oka, poblíž duhovky, nelekejte se. Jedná se o ztluštění spojivky, nezhoubný nádor zvaný pinguecula. Jeho výskyt je známkou stárnutí spojivky, objevuje se tedy hlavně u lidí staršího věku.

Tento žlutý flíček vyvolává UV záření, často se proto objevuje u lidí, kteří tráví mnoho času na slunci. Je to vlastně něco jako mozol na ruce – ochrana těla při častém používání.

Pinguecula se vyskytuje i při častém působení větru, prachu a kouře.

Jeho odstranění je možné pro kosmetické důvody nebo z důvodu nošení kontaktních čoček. Na zrak v každém případě nemá žádný vliv, nemusíte se bát.8)      Slzení očí

Zní to paradoxně, ale slzení očí může být příznakem syndromu suchého oka. Vaše oko se totiž snaží vyrovnat nedostatek vlhkosti.

Tento příznak se také objevuje často u lidí, kteří tráví mnoho času před obrazovkou televize nebo počítače.

Pokud vám při zavření oka začnou nekontrolovatelně téct slzy, může jít o problém s nervem řídicím svaly v obličeji. Může jít o komplikaci po prodělané virové infekci.

9)      Mžitky v podobě malá černé tečky na pozadí blikajících vlnitých čar

Takové symptomy mohou ukazovat na špatný krevní oběh a špatné prokrvení mozku. Pokud se vám objevují takovéto mžitky před očima, zacházejí za bod viditelnosti a znovu se objevují, je příčinou sklivcový zákal. Nejběžnějším důvodem je obecně stárnutí organismu.

Pozor by si měli dávat osoby s poruchou metabolismu – pacienti s diagnostikovanou cukrovkou nebo pacienti s cévními poruchami. Rovněž lidé držící drastické diety.

10)  Některé obrazy pravidelně mizí ze zorného pole

Stává se vám, že v oblasti zorného pole místo daného objektu najednou vidíte jen prázdno? Říká se tomu skotom. Je to podobné, jako kdyby vám při skládání puzzle chybělo několik kousků. Vlastně se jedná o místo na sítnici, které nereaguje na dopadající světlo. Součástí může být bolest hlavy, ale jinak je skotom neškodný. Bohužel neexistuje žádná možnost léčby.

11)   Rozmazané vidění

Rozmazané vidění může být příznakem krátkozrakosti, ale třeba i cukrovky. Pokud navíc vidíte kolem světelné aury například kolem lamp nebo jiných světel, může jít o známku šedého zákalu.

12)  Žluté bělmo

Ve většině případů je na vině snížená funkce jater a žlučových cest. Žloutnutí bělma je také hlavním příznakem některých onemocnění, především hepatitidy (žloutenky).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek