KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Co nám mohou prozradit ústa o našem zdraví?

Ústa jsou často opomíjeným ukazatelem zdraví, který nám může dát celou řadu cenných informací. Mohou nás varovat i před různými zdravotními problémy, které se s nimi samotnými nemají nic společného. Čeho si na svých ústech všímat a jaké ukazatele bychom měli brát jako varování?

...

Rty

Vracejí se vám stále opary, objevují se na vašich rtech časté praskliny či se vám odlupuje kůže ze rtů? Tyto nepříjemné potíže signalizují, že váš imunitní systém je oslaben a může se stát snadnou kořistí bakterií a virů.

Tyto problémy hovoří i o špatné životosprávě, stresu, nedostatku spánku a celkovém vyčerpání těla. Řešením je úprava životosprávy.

Nezmizí-li praskliny rtů ani po zvýšeném příjmu vitamínu E a vitamínů skupiny B, může to být signálem diabetu. Vyšší hladina glukózy v krvi totiž podporuje růst plísní, které mohou napadnout i rty a způsobovat jejich popraskání.

Jsou vaše rty nateklé? Nepovažujte to pouze za kosmetickou vadu a navštivte lékaře, Oteklé rty mohou být totiž příznakem Crohnovy choroby. Tato nemoc sice postihuje střeva, avšak její projev se může odrazit na rtech.

Za výrazným, neustupujícím otokem rtů, zejména spodního rtu, může být také vznik karcinomu. Je však dobré nějakou dobu počkat a přesvědčit se, zda problém neodezní sám - každý nateklý ret totiž v žádném případě neznamená vysokou pravděpodobnost rakovinného bujení.

Namodralé rty bývají u dětí příznakem záškrtu, u dospělých signalizují nedostatečnou činnost srdce. Modré zbarvení kůže v okolí rtů je příznakem nedostatečného okysličení těla. Srdce totiž nestíhá pumpovat dostatečné množství okysličené krve do celého těla.

Pálení rtů je jedním z prvních příznaků výskytu herpes viru, jež způsobuje bolestivé puchýřky, které po několika dnech mohou prasknout. Jako každé virové onemocnění i herpes virus je nakažlivý.

Jestliže se jednou tímto virem nakazíte, po léčbě odezní pouze příznaky. Virus není zcela zničen a zůstává ve vašem těle. Pouze se neprojevuje a čeká na příležitost, kdy bude moci opět plně zaútočit. Tou příležitostí může být únava, vyčerpání či oslabení organismu.


Foto: Flickr

Dodejte svému tělu vitamíny skupiny B, není náhoda, že herpes virus postihuje zejména lidi, kteří mají nedostatek těchto vitamínů. Dalším pomocníkem proti tomuto onemocnění je vitamín E.

Necitlivost rtů nebo jejich brnění může znamenat alergickou reakci na potraviny nebo chemické látky. Alergická reakce se totiž nemusí projevovat pouze typickým způsobem, jako je například slzení a pálení očí, kýchání či kožní vyrážka.

Máte afty? Dříve než začnete přemýšlet, který přípravek vás jich zbaví, zamyslete se nad jejich příčinou, kterou může být i špatné složení vaší stravy. Je v ní dostatek vitamínu C a vitamínů skupiny B? Afty totiž mohou být jedním z projevů nedostatku těchto vitamínů.

Další příčinou vzniku aftů může být stres nebo hormonální výkyvy.

Přetrvávají u vás afty navzdory změně životosprávy? Zbystřete pozornost. Na vině totiž může být zánět žaludku nebo celiakie (nesnášenlivost lepku).

Před čím nás varuje zápach z úst?

Zápach z úst není pouze něčím nepříjemným, co vám ztrpčuje život a s čím se zkrátka musíte smířit. Dříve, než začnete řešit, jak mít svěží dech, zamyslete se nad možnými příčinami tohoto problému.

Příčinou může být dlouhodobé hladovění, včetně dlouhodobého držení přísných redukčních diet, zvýšené kvašení ve střevech, diabetes, chronický zánětu vedlejších nosních dutin, onemocněním jater či ledvin.

Je-li váš dech cítit kovově, může se jednat o diabetes,  zápach po amoniaku může signalizovat těžké onemocnění ledvin. Mandlový dech poukazuje na jaterní onemocnění, dech s náznaky „rybiny“ signalizuje bakteriální onemocnění pochvy.

Česnekový dech nemusí být pouze výsledkem hojné konzumace syrového česneku, může být také signálem přemnožení bakterií v ústech. V tomto případě je potřeba posílit imunitní systém.

Jazyk jako ukazatel našeho zdraví

Jazyk vám může podat cenné informace o stavu vašeho zdraví. Bezbolestný hrbolek s bílými nebo červenými skvrnami či žlutošedý vřídek s červeným okolím může signalizovat rakovinu úst.


Oteklý a třešňově červený jazyk může být příznakem nedostatku vitamínů, projevem alergické reakce na nějakou potravinu nebo dokonce zánětem jazyka.

Hustý, bílý povlak jazyka vás varuje před blížící se virózou nebo poukazuje na velké množství škodlivin ve vašem těle. Lepkavý povlak vás informuje o tom, že vaše dýchací cesty jsou zahleněné.

Drsný povrch dolní části jazyka značí špatnou funkci sleziny, dlouhá a hluboká prasklina ve středu jazyka, dosahující až k jeho špičce, může signalizovat srdeční slabost. Mělká prasklina, která nedosahuje až ke špičce, značí sníženou činnost žaludku.

Střídání bílých a zarudlých fleků na jazyku znamená, že vaše tělo je napadeno kvasinkami, jasně červený a lesklý jazyk vás informuje o nedostatku železa a zinku, namodralá spodní strana jazyka je ukazatelem nedostatečné činnosti srdce, tmavě červený jazyk je zase signálem, že vaše tělo bojuje s infekcí.

Dásně a zuby

Krev na vašem zubním kartáčku může být příznakem infekce nebo paradentózy. Krvácení dásní může být také příznakem onemocnění slinivky břišní.

Jsou vaše zuby citlivé? Na vině může být gastroezofageální reflux, kdy dochází k návratu žaludečního obsahu zpět do jícnu. Následně může dojít k poškození zubní skloviny a ke zvýšení citlivosti zubů.


Vypadávání zubů nemusí být pouze následkem paradentózy, viníkem může být i osteoporóza. Toto onemocnění totiž nepostihuje pouze kosti, nýbrž i zuby.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Krev na kartáčku jsem mívala často i záněty, zubařka mi doporučila dentacol jako první rychlou pomoc při zánětu dásní a od té doby ho mám neustále u sebe, změnila jsem i druh kartáčku a způsob čištění.