KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Hemeroidy – problém, o kterém se mnozí lidé stydí mluvit

Svědí to, bolí to, obvykle i krvácí a rozhodně to není něco, o čem byste rádi hovořili. Dokonce se o tom stydíte říci i vašemu lékaři. Řeč je o hemeroidech, problému, který ztrpčuje život spoustě lidí, zejména lidem žijícím sedavým způsobem života a ženám v období těhotenství.

...

Co jsou hemeroidy a jak vznikají

Název hemeroidy pochází z řečtiny, v překladu znamená tok krve nebo krvácení. Původně tento název označoval cévní pleteně v oblasti konečníku, které se skládají z drobných tepének a žilek, jimiž proudí krev v oblasti konečníku.

Při poruše tohoto systému dojde ke krvácení a dalším potížím, které mnozí lidé důvěrně znají jako hemeroidy (lidový název zlatá žila).

Hemeroidy dělíme na vnější a vnitřní. Vnější hemeroidy se nacházejí na zevním povrchu konečníku nebo těsně před řitním otvorem. Samy o sobě nepůsobí žádné potíže.

Problém nastává, pokud vznikne větší bolestivý uzel, jehož obsahem je nahromaděná krevní sraženina. Častou příčinou jejího vzniku je zácpa. Přílišné tlačení na toaletě představuje zvýšený tlak  na cévní pleteně, což znemožní odtok krve.

Krev se následně hromadí a vzniká uzel, který svědí a bolí.

Obsah uzle se může vstřebat, uzel se svraští a zbude po něm jen kožní výchlipka, která znesnadňuje hygienu, což zvyšuje riziko vzniku hemeroidů. Uzel může prasknout, následně dojde ke krvácení, které bývá pociťováno jako úleva.

Vnitřní hemeroidy se tvoří hlouběji v análním kanálu. Pro ně je charakteristická nebolestivost a krvácení (na stolici i na toaletním papíře je jasně červená krev).

Vnitřní hemeroidy jsou na rozdíl od vnějších uloženy hluboko, kde není nervové zakončení, což je důvod, proč nebolí.

Nestyďte se navštívit lékaře

Hemeroidy rozhodně nejsou jedním z oblíbených témat společenské konverzace, před svým lékařem se však o nich nestyďte mluvit.

Kromě ujištění, že příčinou vašich potíží jsou hemeroidy, nikoli závažné onemocnění, jako je například rakovina tlustého střeva, je každopádně třeba se hemeroidů zbavit.

Neléčené hemeroidy totiž působí různé komplikace. Časem vyhřezávají z řitního otvoru, dráždí kůži, přičemž může snadno vzniknout její zánět. Zpočátku se vyhřezlé hemeroidy samy zasunou zpět. V pokročilém stádiu zůstávají vyhřezlé.

Časté ztráty krve vlivem krvácení při hemeroidech mohou být příčinou anémie. Dalšími komplikacemi jsou zánět a křeč řitních svěračů.

Komu hrozí hemeroidy?

Hemeroidy nehrozí pouze ženám v pokročilém stádiu těhotenství. Dalším z rizikových faktorů vzniku hemeroidů je dědičnost.

Tento faktor nelze ovlivnit, spoustu faktorů však můžeme ovlivnit a tím předejít vzniku tohoto nepříjemného problému. Obezita, sedavý způsob života, malý příjem tekutin, nedostatek vlákniny ve stravě – to všechno jsou faktory, které rozhodně všichni ovlivnit můžeme.

Přírodní prostředky proti hemeroidům

Kromě aplikací různých gelů, mastí, podstupování sedacích koupelí s teplou vodou a protizánětlivými léky a dalších léčebných prostředků bychom měli mít na paměti, že je především nutné odstranit příčinu vzniku hemeroidů.

Jste-li obézní, je třeba začít hubnout, vedete-li sedavý způsob života, je třeba zařadit do vašeho denního rozvrhu dostatek pohybu. Samozřejmostí je důkladná hygiena a úprava stravy.

Z vašeho jídelníčku by měla zmizet kořeněná jídla, alkohol a naopak by se v něm měl objevit dostatek vlákniny. Rovněž je nutné nezapomínat na dostatek vhodných nápojů, které vašemu tělu dodají dostatek vody a nebudou ji z něj naopak odnášet.

Prostředky, které podpoří léčbu hemeroidů, najdeme ve velkém množství také v přírodě:

Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků je sedací koupel v méně známé bylince, nazvané máří list nebo v dubové kúře, která dokáže zastavit případné krvácení a zmírnit otoky. Stačí přidat 40 g nadrcené, sušené dubové kúry do jednoho litru teplé vody.

Léčivé sedací koupele proti hemeroidům je možné připravit z kostivalu lékařského nebo z jitrocele, tedy bylinek, které disponují silnými schopnostmi zastavit krvácení. Můžete vyzkoušet také heřmánkovou sedací koupel, která má blahodárné hojivé účinky.

Jitrocel zastaví krvácení, urychlí hojení a navíc díky svým antibakteriálním účinkům zabrání vzniku infekce.

Jitrocelovou koupel připravíme ze dvou polévkových lžic této sušené byliny, které krátce povaříme v půl litru vody. Vroucí odvar smícháme zhruba s pěti litry vlažné vody a léčivá koupel je připravena.

Při velkých potížích vám uleví sedací koupel ze směsi bylinek – natě lnice, listu vlašského ořešáku a kůry jírovce.

Sedací koupele je nutné absolvovat několikrát denně. Koupel by měla trvat alespoň 15 minut. Při absolvování sedací koupele byste měli sedět ve velmi teplé vodě - její teplota je taková, ve které ještě vydržíte sedět.

Bylinky mohou být i v podobě mastí. Příkladem je mast z měsíčku lékařského, která tlumí bolest i svědění a která urychlí hojení a regeneruje pokožku, nebo mast z rozmarýnu lékařského či z lnice květelu.

Krvácení vám zastaví mast z dubové kúry. Třísloviny v ní obsažené zastaví krvácení a dezinfikují postižené místo, čímž předejdou vzniku infekce.

Od potíží vám uleví i obklady z květů bezu černého nebo z listů jitrocele.

Dalším pomocníkem může být i ledová voda, stačí si denně sednout na minutku do ledové vody. Ledová voda zmírní bolest i krvácení.

Součástí boje proti hemeroidům je péče o pružnost cév. O dostatečnou elasticitu vašich cév se postarají pohanka a rakytník řešetlákový.

Jak se vyhnout hemeroidům?

Vyhnout se hemeroidům není nijak složité. Stačí si udržovat normální tělesnou hmotnost, zařadit do svého jídelníčku dostatek vlákniny a nezapomenout ani na dodržování pitného režimu. Nedostatek vody je totiž jedním z rizikových faktorů vzniku hemeroidů.

Důležitý je také dostatek pravidelného pohybu (nejen proto, abychom se vyhnuli hemeroidům). Pro prevenci hemeroidů je výborná svižná chůze, nordic walking či plavání.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek