KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Infarkt myokardu - příznaky a první pomoc

V České republice jsou na prvním místě v příčinách úmrtí nemoci srdce a cév. Zemře na ně více než 55 tisíc lidí ročně. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let. V klidu však nemohou být ani mladší lidé, trpící nadměrnou srážlivost krve, genetickou dispozici nebo velmi špatnou životosprávu.
...

Statistiky potvrzuje i MUDr. Štěpán Černý CSc., MBA., přednosta Kardiocentra Nemocnice Na Homolce v Praze. „V posledním desetiletí významně roste počet pacientů s onemocněním srdce a cév, což je dáno jak stárnutím populace, tak rozvojem diagnostických zobrazovacích metod. Tato onemocnění jsou v současné době včas indikována i u lidí, kteří dříve na tato onemocnění náhle umírali,“ říká MUDr. Černý.

Co je to infarkt myokardu

Infarkt myokardu je stav, kdy došlo k ucpání některé z cév zásobujících srdce. Nejčastější příčinou je ucpání věnčité tepny na podkladě aterosklerózy. Následkem uzávěru začne srdečnímu svalu chybět kyslík, což způsobí rychle odumírání postižené části myokardu. Je tedy důležité obnovit průtok tepnou co nejdříve. Funkce srdce je ohrožena v závislosti na rozsahu jeho poškození.

Příznaky infarktu myokardu

  • Bolest lokalizovaná za hrudní kostí - může vystřelovat nejčastěji do levé horní končetiny, dále do dolní čelisti, do krku, mezi lopatky nebo do břicha. Bolest je stejná v každé poloze, při nádechu i výdechu a trvá déle než 20 minut. Na rozdíl od námahové angíny pectoris v případě srdečního infarktu bolest po ukončení námahy neustává. V 10 -15% případů infarktu myokardu nebývá přítomná bolest žádná.
  • Dušnost způsobena tím, že infarktem postižené srdce nezvládá zpracovat všechnu přitékající krev, Ta se hromadí v plicích a vyvolává dušnost i kašel. U takového člověka se objeví úzkost a strach ze smrti.
  • Postižený je v obličeji bledý, někdy až našedlý. Patrný bývá i studený pot.
  • Při masivním postižení srdce může být prvním příznakem infarktu zástava srdeční činnosti.
  • V některých případech dochází k zmatenosti, agresivitě i nevolnosti a zvracení.

S čím si můžete infarkt myokardu splést?

Bolest na hrudníku nemusí hned znamenat infarkt, proto je dobré znát i jiné příčiny hrudní bolesti. Zmást vás nejčastěji mohou bolesti hrudníku vyvolané blokádou v oblasti hrudní páteře. Tyto bolesti jsou však zpravidla přesně lokalizované a mají bodavý charakter. Bolesti při infarktu mohou zasahovat nejen hrudník, ale i paže a břicho a jedná se o tupou tlakovou bolest a pálení. Pokud se s bolestmi objeví i náhlé silné pocení, schvácenost, nevolnost a případně i dušnost, jde jednoznačně o infarkt myokardu a s potřebnými záchrannými kroky bychom neměli váhat.

První moc

  • Pokud máte podezření, že u Vás infarkt probíhá či jste nablízku osobě, která má charakteristické příznaky (bolest za hrudní kosti), neváhejte zavolat záchrannou službu (155 nebo 112). Bolest na hrudi se nevyplácí podceňovat. V mnoha případech totiž včasná lékařská pomoc) může zachránit život postiženého. Volejte ihned. Nejhorší je, vyčkává-li pacient několik hodin v naději, že obtíže vymizí. Převoz pacienta svépomocí není vhodný, v osobním voze není možné poskytnout účinnou první pomoc v případě vzniku zástavy srdce.
  • Postiženou osobu usaďte do polosedu, uvolněte jí stahující oblečení z oblasti krku. V případě, že postižený sedí v uzavřené místnosti, zajistěte dostatečný přísun čerstvého vzduchu otevřením oken.
  • Pokud máte po ruce tabletu Aspirinu (Acylpyrinu, Anopyrinu) dejte ji cucat postiženému, než dorazí zdravotnická pomoc.
  • Při podezření na infarkt se musí postižený vyhnout jakékoliv fyzické a psychické zátěži. I krátká chůze může způsobit smrt.
  • Do příjezdu zdravotníků hlídejte postiženého, zda dýchá a má puls. V případě, že přestane dýchat a nenahmatáte puls, zahajte nepřímou masáž srdce. O vývoji situace je vhodné informovat záchrannou službu, kde vám navíc i poradí jak přesně postupovat při poskytování první pomoci.

Autor: Lucie Janáková

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek