KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Jak zkrotit hormony, které ovlivňují naši váhu

Možná není lehké si to představit, ale za naši váhu nezodpovídá jen náš jídelníček nebo pohyb, ale i neviděné chemické látky a procesy uvnitř nás. Díky různým hormonům tělo buď ukládá tukové zásoby, nebo se jich naopak zbavuje.

...

Naši váhu ovlivňuje samozřejmě i náš jídelníček či fyzická aktivita, ale jsou tu i další faktory: dědičnost, stres a v neposlední řadě hrají svou roli hormony odpovědné za řízení metabolismu.

Tyto hormony vydávají tělu rozkazy, zda hromadit anebo spalovat tuk.

Nejprve se blíže seznámíme s těmito hormony, neboť pochopit, jak naše tělo funguje, nám pomůže v naší snaze stát se ještě zdravějšími a krásnějšími. 

Inzulín

Prvním z těchto hormonů je látka zvaná inzulín.

Buňkám je dodávána energie z glukózy. Po jídle se hladina glukózy zvyšuje a slinivka vylučuje inzulín, který ji pomáhá dodávat do buněk. Metaforicky řečeno, inzulín donese glukózu ke dveřím buňka a zaklepe. Buňka uslyší klepání, otevře a vpustí glukózu dál.

Inzulín nám dodává energii, ale také sbírá a ukládá tuk. Pokud je v organismu vysoká hladina inzulínu, bude tělo tuk ukládat.

Kortizol

Kortizol – takzvaný stresový hormon. Tvoří se v nadledvinách a zajišťuje udržovat hladinu glukózy v krvi. To je důvod, proč stres vyvolává chuť k jídlu, zejména chuť na něco sladkého. Tělo hromadí energii, aby bylo schopno čelit náročným a vypjatým situacím.

Kortizol snižuje rychlost metabolismu, šetří tak energii. Opět platí: Pokud je v organismu vysoká hladina kortizolu, bude tělo tuk ukládat.


Leptin

Leptin, saturační hormon vytvářený samotnými tukovými buňkami. Jeho úkolem je vyslat do mozku signál, že buňka už je „plná“. Řídí rychlost metabolismu a rozhoduje, jak naložit s tukem: buď uložit anebo spálit.

Má-li tělo nízkou hladinu tohoto hormonu, objevuje se chuť k jídlu. K poklesu hormonu často vede nedostatek spánku. Určitě jste si už všimli, že unavení a nevyspalí lidé mají sklon přejídat se. Je důležité dodržovat pravidelný denní režim.

Hormony štítné žlázy

T3 a T4 jsou hormony produkované štítnou žlázou, slouží jako aktivátory štěpení tuků. Na nich závisí rychlost metabolismu. Při snížené funkci štítné žlázy (nízké hladině hormonů T3 a T4) se tuk ukládá, při zvýšené funkci spaluje.

Jak vyrovnat hladiny těchto hormonů?

Jídlo

Studiu dokázaly, že optimální je jíst pravidelně 3x denně. Drastické diety představují pro organismus pouze stres. Sice zhubnete, ale ne na dlouho. Tělo totiž zaznamená, že došlo na „zlé časy“ a je třeba šetřit. V důsledku toho, i když budete jíst málo, budete přibírat.

Proto je lepší hubnout pomalu. Snižujte příjem kalorií postupně. Například, pokud byl váš běžný příjem 1900 kalorií, snižte ho na 1700. Pro přesný výpočet kalorií, které byste měli denně přijmout, je třeba poradit se s výživovým poradcem, který zohlední váš věk, výšku, hmotnost a životní styl.

Díky tomuto postupnému snižování kalorií tělo změnu nezaznamená a nezačne si tvořit tukové zásoby.

Jíst byste také měli potraviny, které nepřispívají k tvorbě inzulínu. Tedy výrobky s nízkým glykemickým indexem (GI). Ten vypovídá o tom, jaká úroveň glukózy v krvi bude po konzumaci daného produktu.

Místo sacharidů jezte potraviny obsahující bílkoviny a tuky. To vás nasytí a pomůže nepřejídat se. Navíc bílkovina je důležitá pro tvorbu svalové hmoty. Čím více svalů, tím více kalorií tělo spaluje. Svaly je třeba živit v době nečinnosti, na to nezapomínejte.

Cvičení

Když cvičíme, svaly spotřebovávají glukózu. Tu pak musíme doplnit. Studie prokázaly, že nejefektivnější je intenzivní intervalový trénink.

Optimální doba cvičení je hodina až hodina a půl při mírném zatížení. V případě vysoce intenzivního intervalového tréninku stačí ale pouze 20 minut. Po tomto cvičení tělo spotřebovává více kalorií v průběhu celého dne.

Během tréninku nezapomínejte pít a přijímat sacharidy a proteiny. Ideálně si s sebou noste sacharidový nápoj. To pomůže udržovat hladinu kortizolu pod kontrolou.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek