KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Je očkování bezpečné?

Říká se, že očkování může vést k vážným potížím a dokonce i invaliditě. Je to pravda? Jak moc je očkování riskantní?

...

Zpěvačka Julija Samojlovová, které diagnostikovali svalovou atrofii, tvrdí, že její stav je výsledkem neúspěšného očkování. To vyvolalo další veřejnou diskusi ohledně vakcinace. Je očkování bezpečné? Jak velké je riziko? Měli bychom nechat očkovat naše děti? A jaké mohou nastat komplikace?


FOTO: Максим Ли / Первый канал

Vývoj dětí se kvůli očkování nezhoršuje

Mnohá genetická onemocnění se často projevují v dětství. V tomto období také probíhá očkování dětí – lékařská péče se v tomto období většinou omezuje právě na vakcinaci. Právě proto se někteří rodiče a ne příliš kvalifikovaní zdravotníci domnívají, že spolu tyto dva jevy souvisí.

Epilepsie, ale i tak vážná onemocnění, jako je svalová atrofie a cystická fibróza… Všechny tyto nemoci se projevují v dětství. Pravda je taková, že by se projevily, i kdyby dítě očkované nebylo. To, že k projevu došlo zároveň s očkováním, je pouhá shoda náhod. Lidé s genetickými mutacemi mají velice malou šanci, že se nemoc nerozvine. (Teprve nedávno začali vědci nacházet ojedinělé případy lidí s genetickými mutacemi, kteří byli očividně zcela zdraví.)

Takže je závadnost očkování mýtus?

Ne tak docela. Ve velmi vzácných případech může vést očkování k vážným komplikacím. Pokud se lidé ale přestanou vakcinovat, následky budou pravděpodobně ještě mnohem horší. Začaly by se šířit choroby, jako jsou například spalničky nebo neštovice.

Mimochodem, je třeba rozlišovat různé typu vakcín. Světová zdravotnická organizace v roce 2016 doporučila, aby se k očkování přestaly využívat „živé vakcíny“ proti dětské obrně. Tento typ vakcíny je založen na využívání živých, ale oslabených laboratorně vypěstovaných virů a bakterií. Vakcína vedla k rozvoji obrny u jednoho případu z 900 tisíc.

Pokud to je možné, vyžádejte si inaktivovanou vakcínu. Takový druh vakcíny nemůže v žádném případě uškodit a vyvolat nemoc, jsou při ní totiž využívané již usmrcené viry a bakterie.

Nabízí se také možnost očkovat nejprve usmrcenou vakcínou, a až druhou dávkou tou živou. K rozvoji nemoci totiž docházelo obvykle po první dávce. První dávka zajistí organismu základní obranu bez rizik, a proto nemůže být druhá dávka už nebezpečná.

Živou vakcínu bychom neměli zcela odmítat z jednoho prostého důvodu. Atenuovanou (živou) i inaktivovanou (usmrcenou) vakcínou se chráníte před onemocněním, ale pouze v případě živé vakcíny zároveň zabraňujete možnému šíření viru.


FOTO: Митя Алешковский / ТАСС / Scanpix / LETA

Jsou ve vakcínách toxiny?

Očkovací látky mají údajně obsahovat nebezpečné toxické látky. Jedná se o další populární mýtus. I na tomhle mýtu je ale zrnko pravdy. Některé vakcíny jsou založené na principu bakteriálních toxinů. Tyto látky vyvolávají v těle tvorbu potřebných protilátek. Množství toxinů je ale tak nízké, že nemůže organismu nijak ublížit.

Vakcína proti více nemocem zároveň – není to přílišná zátěž pro tělo?

V současnosti existuje celá řada kombinovaných vakcín, které působí proti třem až šesti nemocem. Někteří rodiče považují za šílenství pumpovat do dítěte tak silnou kombinaci látek najednou. Obávají se, že dětský organismus nebude schopen poradit si s vakcínou. Proto jsou klidnější, pokud se očkování rozvrhne do delšího období a očkuje se postupně jednotlivými vakcínami.

Obavy rodičů jsou pochopitelné, ale zbytečné. Aplikace několika vakcín zároveň nemá žádné negativní důsledky a nevede k žádným zvláštním komplikacím. Uvědomte si, že nikdo z nás nežije ve zcela sterilním prostředí. S bakteriemi a viry se setkáváme denně. I když se budete pokoušet udržet dítě celý den v čistotě, nezabráníte tomu. Nebylo by to ani zdravé. Tím, že se odmalička střetáváme s potenciálně nebezpečnými látkami, si vytváříme naši přirozenou imunitu.

Představte si, že vezmete své dítě ven na hřiště. Dovedete si představit s kolika viry a bakteriemi se tam setká? Jakmile se v těle objeví vir, imunita okamžitě zareaguje a vytvoří potřebné obranné látky. Tohle se děje v podstatě každý den. Očkování je něco podobného, jen uměle vyvolaného.

Proč tedy neočkovat proti všem nemocem najednou?

Imunita se s věkem rozvíjí. Na některé nemoci není tělo malého dítěte jednoduše ještě připraveno. Proto je lepší s některými vakcínami počkat.

NOVA | Vaccines —— Calling the Shots | PBS

Co když je dítě nemocné?

Odkládat očkování kvůli běžnému nastydnutí je zbytečné. Imunita dítěte není natolik snížená, aby se nedokázala vypořádat s oslabenou dávkou viru.

Počkejte pouze v případě, že se u dítěte začíná projevovat zvýšená teplota. Po očkování byste si totiž nemohli být jisti, co horečku způsobilo. Lepší je, když je dítě zcela zdravé. Tak si ihned všimnete veškerých změn, které mohou po očkování nastat, a nezaměníte je s ničím jiným.

Je třeba před očkováním provést nějaké testy?

Z krevní analýzy nejsou lékaři schopni určit, zda je pro vás očkování bezpečné či nikoli. Je tedy naprosto zbytečné vyžadovat ji.

Před podáním vakcíny není třeba provádět ani žádné jiné testy.

Zbytečně protahovat dobu bez naočkování je zbytečné hazardování se zdravím.

Každé pravidlo má ale svou výjimku. Vakcíny, které chrání před těžkými formami tuberkulózy, mohou být nebezpečné pro děti s vrozenou imunodeficiencí. Tato genetická porucha je sice vzácná, ale i tak je lepší si před očkováním vyžádat test.

Pokud se půjdete naočkovat v dospělém věku, je možné, že vás lékař nejprve pošle na různá vyšetření a odběr krve. To vše proto, aby se zjistilo, jaká očkování jste už v minulosti podstoupil a na jaké nemoci můžete případně trpět.

Soudě dle statistik, je pravděpodobnost, že se nakazíte nemocemi jako záškrt nebo spalničky, v současné době velmi nízká. Nepochybně právě díky očkování. Bez očkování by lidská imunita oslábla a nemoci, které už skoro vymizely, by se znovu rozšířily.

V roce 1990 došlo ve východních zemích k výraznému poklesu očkování. V té době vypukla doslova epidemie dětí se záškrtem.


FOTO: Владимир Смирнов/ТАСС

Očkování probíhá po celém světě

Očkuje se ve všech rozvinutých zemích světa. To, proti čemu jsou lidé povinně očkování, se samozřejmě liší podle situace a prostředí, ale také podle finančních možností jednotlivých státu. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek