KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Jmelí - léčivé i jedovaté

Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Podle jedné z mnoha legend, které se k němu vážou, přináší do domu štěstí, odvahu i lásku. Tato tajemná rostlina je nejen léčivá, ale i jedovatá a byť má kromě vánoční ozdoby ve váze i řadu jiných použití, málokdo o nich ví. Poodhalme závoj jejího tajemství.

...

Tajemný život jmelí

Jmelí vede neobyčejný život. Ve střední Evropě ho najdeme jako stálezelený keřík o průměru až 1 metru v korunách borovic, jabloní, dubů, hlohů, topolů, jasanů, lip, habrů, akátů, jeřábů, vrb či jedlí. Vzácně se vyskytuje také na smrcích, meruňkách a ořešácích.

Přestože ve světě roste zhruba sto botanických druhů jmelí, u nás ve střední Evropě najdeme pouze jmelí bílé. V březnu a dubnu na keříku jmelí kvetou nevýrazné květy. Po jejich odkvětu se místo nich na samičích rostlinách objeví krásné bílé bobule, které lákají ptáky.

Nestrávená, lepkavá semena uvnitř bobulí jsou roznášená ptačím trusem. Jedině tímto způsobem se jmelí rozmnožuje. Zasadíte-li semena do květináče či na zahrádku, nevzejdou vám. Jmelí nezapustí kořeny ani když ho dáte do vody.

Vyklíčí jen tehdy, když se lepkavými semeny pevně přichytí na větve stromu. Mladé kořínky vyklíčené rostliny rozpouštějí buňky hostitelského stromu a pronikají do kůry i do dřeva. Napojují se na jeho cévní systém a čerpají z něho vodu a v ní rozpuštěné látky.

Jmelí je tedy poloparazit, z hostitelských stromů vysává pouze vodu a v ní rozpuštěné látky. Fotosyntézu si už ale díky obsahu chlorofylu provádí samo. Jmelí pravděpodobně není ani klasickým poloparazitem. Svému hostitelskému stromu totiž na oplátku předává část svých látek, které je chrání před některými škůdci.

Na ovocných stromech nebývá nijak vítáno, zahušťuje totiž jejich koruny, čímž vytváří příznivé podmínky pro vznik houbovitých chorob.


Co v sobě jmelí skrývá?

V této neobyčejné rostlině najdeme velké množství látek léčivých a zároveň těch, které jsou ve větším množství jedovaté. Glykoproteiny, peptidické toxiny (zejména viscotoxin), vodorozpustné polysacharidy, alkaloidy, cholin, acetylcholin, histamin, organické kyseliny, triterpeny, vosk, flavonoidy, fenylové sloučeniny – tyto a řadu dalších látek najdeme ve jmelí.

Obsah jednotlivých látek závisí na ročním období (nejvíce účinných látek má jmelí v prosinci až březnu) i na tom, na jakém hostitelském stromě rostou. Díky tomu není každé jmelí stejně léčivé a některé jmelí, jako například jmelí z topolů, je silně jedovaté.

Jmelí jako lék

Jmelí se používalo jako univerzální lék již ve starověku, léčili jím staří Řekové, Římané i staří Keltové. Ve středověku sloužilo zejména k léčbě epilepsie (padoucnice) a pokročilého stavu roztroušené sklerózy (tanec sv. Víta).

Jmelí disponuje schopností snižovat vysoký krevní tlak, upravovat srdeční rytmus i odstraňovat usazeniny na vnitřních stěnách cév. Proteinové látky obsažené ve jmelí dokonce brzdí dělení buněk zhoubných tkání. V moderní medicíně se kromě výše zmíněných nemocí používá i proti poruchám vegetativního nervového systému.

V lidovém léčitelství slouží jako prostředek proti bolestem hlavy, závrati, návalům krve do hlavy, revmatismu, pocitům strachu, na podporu močení i proti tělesnému a duševnímu přetížení. Rovněž reguluje vylučování žluči, potlačuje zvýšenou činnost slinivky břišní.

Koupele ve jmelí dokáží uzavírat rány, díky této schopnosti někteří lidoví léčitelé doporučují tuto koupel lidem trpícími bércovými vředy.

Bylinkáři využívají i jedovaté bobule jmelí. Smíchají je s vepřovým sádlem a používají je zevně jako mast proti omrzlinám.


Jmelí v koruně jabloně

Jak připravit jmelí?

Přípravky ze jmelí si můžeme koupit, nebo si můžeme jmelí nasbírat a připravit si je sami. Rozhodnete-li se sbírat jmelí, sbírejte od prosince do března, později v něm už totiž bude minimum účinných látek. Zbavte větvičky jedovatých bobulí, nadrobno je pořežte a usušte je i s listy.

Jmelí se užívá ve formě tinktury nebo čaje. Čaj ze jmelí lze připravit pouze za studena, varem se totiž účinné látky ničí.

Čaj připravíme zalitím jedné čajové lžičky nadrobno pořezaných lístků a větviček jmelí dvěma decilitry studené vody. Necháme dvanáct hodinou louhovat, poté scedíme a pijeme jeden decilitr ráno a druhý večer.

Pro posílení imunity můžeme užívat tinkturu ze jmelí. Posekané čerstvé listy natlačíme do skleněné nádoby, zalijeme 50% lihem a necháme osm týdnů louhovat. Potom scedíme a užíváme třikrát denně dvacet kapek.

Jmelí jako jed

Ne každé jmelí je vhodné pro léčebné účely. Velice totiž záleží, na jakém stromě roste. Zatímco jmelí rostoucí na borovici, hlohu, dubu, jabloni a dalších ovocných stromech je léčivé, jmelí z topolu je naopak silně toxické.

Avšak ani jmelí z borovic, dubu, hlohu a ovocných stromů není neškodné. Všechny bobule  jsou bez výjimky jedovaté. K léčebným účelům se hodí pouze větvičky a listy. V malém množství jsou pro nás lékem, avšak ve větším množství se z nich stává jed.


Jmelí v korunách topolů

Pro jedince trpící nedostatečností srdce nebo ledvin je jmelí v každém případě škodlivé.

Doporučovaná maximální denní dávka jmelí je 5 g na 300 ml vody. Při vyšších dávkách na nás působí histonové složky a viskotoxin, tedy látky, které jsou ve větším množství jedovaté. To je důvod, proč je doporučováno léčbu jmelím raději předem konzultovat s lékařem.

Magická rostlina

Díky svému neobyčejnému životu a účinkům na naše tělo bylo jmelí ve starověku považováno za magickou rostlinu. Ve staroindických básních je nazýváno „kouzelným proutím“, pohanským Slovanům sloužilo jako metla k odhánění nemocí a zlých duchů, v antickém Řecku i Římě prý otevíralo brány podsvětí.

Staří Galové z něj vyráběli lektvar, který jim měl dodávat nadpřirozenou sílu.

Jmelí mělo své nedílné místo v pohanských rituálech, zejména v rituálech keltských kněží (druidů). Bylo pro ně symbolem života a plodnosti. Během velkého ceremoniálu ho utínali zlatými noži i srpy a používali ho při vyhánění zlých sil i jako ochranu mágů před nežádoucími kouzly. Tuto starodávnou kulturu a náboženské zvyky našich předků si dodnes připomínáme aspoň tím, že máme jmelí doma o Vánocích.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek