KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Kočičí dráp: Léčivá rostlina, která zatočí s rakovinou

Název kočičí dráp vyvolává představu neobvyklé přísady do čarodějnického lektvaru. Ve skutečnosti se jedná o Vilcacory Uncari  tomentosu, popínavou rostlinu z oblasti Amazonie. Díky této rostlině byly pro amazonské kmeny indiánů nemoci téměř neznámým pojmem.

...

Co je kočičí dráp?

Pod názvem „kočičí dráp“ se skrývá liánovitá rostlina Vilcacora, Uncaria tomentosa, jejímž domovem je amazonský deštný prales v Peru. Název Vilcacora pochází z indiánského jazyka kečua, v překladu znamená „svatá rostlina“.

Kočičí dráp známe i pod názvem Vilcacora, jeho botanický název je však Uncaria tomentosa (kočičí dráp).

Vyskytuje se pouze v nadmořské výšce od 800 do 2400 metrů.  Její dřevnaté, popínavé stonky mohou dosáhnout až úctyhodných 30 metrů.

Při pohledu na tuto popínavou rostlinu se srdcovitými či oválnými vejcovitými listy a oranžovými květy si jí snadno spleteme s liánou. Vilcalcora je opravdu velice podobná liáně. Liší se od ní trny ve tvaru drápku, které se nacházejí u násady každého párového listu. Odtud pochází její název „kočičí dráp“.

Léčivé kouzlo kočičího drápu

Kouzlo kočičího drápu zůstávalo dlouhou dobu skryté v amazonském pralese, v oblasti And, kde čekalo na svého objevitele. Podle legendy se tímto objevitelem stal indiánský bojovník kmene Ashaninka, který se vracel z boje a prodíral se amazonským pralesem. Těžce zraněný, na pokraji sil padl na zem a čekal na svůj konec.

Naštěstí spatřil amazonského tygra, jak svými zuby drtí dřevitý stonek popínavé Vilcalcory. Všiml si, jak rostlina dodala tygrovi sílu. Doplazil se k rostlině a stejně jako tygr začal žvýkat kůru dřevitého stonku. Vrátila se mu ztracená síla. Po návratu domů rozšířil zprávu o zázračné rostlině vybavené drápy podobným drápům tygra.

Tato legenda přispěla ke vzniku názvu „kočičí dráp“. Kočičí dráp se dostal do Evropy ve třicátých letech dvacátého století díky polskému misionáři a fytoterapeutovi Egmundovi Szeligovi.

Léčivé kouzlo kočičího drápu spočívá v jeho obsahu velkého množství i druhů alkaloidů, polyfenolů i aminoglykosidů, které vytvářejí unikátní léčivý koktejl.

Alkaloid izopteropodin  spolu s alkaloidem hirsutinem mu propůjčuje doslova magické účinky na náš imunitní systém. Alkaloid rynkofin díky svým schopnostem bránit tvorbě krevních sraženin výrazně snižuje riziko vzniku infarktu myokardu i cévní mozkové příhody.

V této popínavé, léčivé rostlině najdeme také steroly, glykosidy kyseliny chinolinové, terpeny a jejich deriváty, taniny, flavonoidy, kyseliny ursulovou a oelanolovou, vitamíny A, B1, B2, B4 a další látky se silnými pozitivními účinky na naše zdraví.

Co dokáže kočičí dráp?

Kočičí dráp vládne mocnými léčivými účinky, které mu vysloužily titul královna léčivých rostlin Amazonie. Je schopen propůjčit našemu imunitnímu systému obrovskou sílu a tím nás chránit před spoustou nemocí. Proti kočičímu drápu nemají škodlivé mikroorganismy šanci.

A nejen ony. Kočičí dráp je totiž schopen udělat z našeho imunitního systému obra, který dokáže zatočit i s rakovinou a dokonce je silný protivník AIDS, nemoci, která učiní náš imunitní systém naprosto nefunkčním.  

Jeho protirakovinné účinky nespočívají pouze v obrovském posílení imunitního systému. Zabraňuje šíření zhoubných nádorů a dokonce může vyvolat apoptosu (buněčnou smrt) zhoubných nádorových buněk.

Tato amazonská léčivka nás díky schopnostem bránit tvorbě krevních sraženin může uchránit před infarktem myokardu i před cévní mozkovou příhodou – zákeřnými zabijáky, které si každoročně připíší na své konto nemalý počet obětí.


Rovněž disponuje silnými protizánětlivými účinky, díky nimž si dokáže poradit se zánětlivými onemocněními, včetně Crohnovy choroby a zánětu tlustého střeva. Tím výčet jejích účinků zdaleka nekončí.

Používá se při léčbě vředů žaludku a dvanáctníku a dalších nemocí trávicího traktu, při léčbě nemocí spojených s poškozením funkce imunitního systému, nemocí srdce a cév, diabetu mellitu 2. typu, hemoroidů, plynatosti, astma, alergií, herpes virů, pásového oparu, artrózy, zánětu kloubů, revma, limské boreliózy, mykóz, plísní, akné a dokonce zmírní nepříjemné účinky onkologické léčby.

Za zmínku stojí i silné antioxidační účinky této rostliny i její schopnost zahnat bolesti svalů, končetin, únavu, depresi, dodat nám energii a posílit naši kondici. Patříte-li mezi lidi, kterým chronický únavový syndrom ztrpčuje život, vyzkoušejte silné, téměř magické účinky kočičího drápu.

Nebyly sice zjištěny žádné vedlejší účinky této rostliny, měly by se jí však raději vyhnout  děti do tří let věku, těhotné a kojící ženy, lidé léčící se léky proti srážlivosti krve a  lidé po transplantaci kostní dřeně, nebo vnitřních orgánů.

Těmito až zázračnými léčivými účinky disponuje pouze vnitřní část kůry rostliny, její vnější část je odpad.

Jak konzumovat kočičí dráp

Konzumuje se vnitřní kůra kočičího drápu ve formě odvaru. Připravíme ho nasypáním jedné až tří čajových lžiček sušené kůry kočičího drápu do 0,75 l vroucí vody a necháme na mírném ohni 15 minut vařit. Potom scedíme a pijeme třikrát denně jednu hodinu před nebo po jídle. Po dvou měsících je dobré si udělat na nějakou dobu přestávku.

Nahořklou chuť odvaru je doporučováno zpříjemnit přikusováním jablka. Rozhodnete-li se k pravidelnému pití tohoto odvaru, je dobré zařadit do svého jídelníčku ovoce, hodně zeleniny a pít dostatečné množství vody.

Je-li pro vás nepřekonatelnou překážkou nahořklá chuť odvaru z kočičího drápu a jeho dřevnatá vůně, můžete ho konzumovat ve formě tablet.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek