KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Kopr jako chutné koření i účinný lék

Když se řekne kopr, mnohým z nás se vybaví známá koprová omáčka, kulajda a pravé znojemské okurky. Jeho využití je však mnohem širší. Kopr jako koření ochutí mnohá jídla, za pozornost nepochybně stojí i jeho málo známé léčivé účinky.

...

Zdravé látky v kopru

Kopr není třeba nijak představovat, tato aromatická bylinka s charakteristickou vůní je každému z nás důvěrně známá. Kdo z nás nezná koprovou omáčku?

Čerstvá nať je bohatou zásobárnou vitamínu C (ve 100 gramech kopru se skrývá zhruba 130 mg tohoto vitamínu). Kromě vitamínu C v ní najdeme také vápník, vlákninu, třísloviny a provitamín A.

V semenech se skrývá vitamín A, vápník, fosfor, křemík, železo, silice, bílkoviny, menší množství vitamínu C a nemalé množství éterických olejů.

Avšak nejvýznamnější přírodní látky s léčivými účinky obsažené v kopru, jsou monoterpeny a flavonoidy. Monoterpeny slouží k aktivaci enzymů v našem těle, flavonoidy podporují regeneraci a zpevňování cév.

Kopr jako koření

Toto zdravé koření s typickým aroma se hodí k ochucení mnohých jídel.  Semena využíváme nejen k nakládání pravých znojemských okurek, k nakládání zelí či jiné zeleniny.


Lze je přidat také do některých chlebů a slaných koláčů.

Z koprových semen se lisuje olej se silnými antibakteriálními účinky, který můžeme použít ve studené kuchyni, například při přípravě zeleninových salátů.

Mnohem širší využití v kuchyni má koprová nať. Můžeme s ní ochutit jogurt, kysanou smetanu, vařená vejce, brambory, pomazánky, ryby, pečené maso, saláty, některé polévky i bílé omáčky (zdaleka ne jen tu koprovou).

Hodí se také k vařeným zeleným fazolkám či k vařenému květáku.

Svěže natrpklá chuť a vůně koprové natě, podobná kmínu, dodá zajímavou chuť bylinkovému octu, máslu i nálevu, jedné z nepostradatelných součástí nakládané zeleniny. Použijeme-li jí při nakládání sýra do oleje, získáme rovněž velice zajímavou chuťovou kombinaci.

Své místo v kuchyni mají dokonce i květy kopru, které můžeme taktéž bez problémů přidat do nálevu při nakládání zeleniny.

Jak uchovat koprovou nať co nejdéle čerstvou

Koprovou nať můžeme zmrazit, usušit nebo ji naložit do solného či octového nálevu. Nejchutnější je však čerstvá. Dáme-li ji do sklenice s vodou, vydrží nám čerstvá i několik dní.

Pokud ji ponoříme do vody, přikryjeme mikrotenovým sáčkem a dáme do lednice, vydrží nám čerstvá dokonce až jeden měsíc.


Kopr jako lék

Kopr nám může prokázat dobrou službu i jako lék. Jeho semena i nať nám mohou pomoci při nechutenství, křečích i trávicích potížích. A nejen to. Zlepší také prokrvení srdečního svalu a podpoří snižování vyššího krevního tlaku.

Tato aromatická bylinka nám poslouží jako pomocník proti kašli. Lze ji použít i jako podpůrný prostředek při léčbě některých onemocnění ledvin. Za zmínku stojí také jeho zahřívací i detoxikační účinky.

Kopr totiž dokáže zbavit tělo škodlivin a vyloučit z něho nadbytečnou vodu, což ocení všichni, kteří chtějí zhubnout. Neměl také chybět v jídelníčku kojících žen. Podporuje totiž funkci prsních žláz, čímž zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Na rozdíl od gastronomie, kde se využívá zejména jeho nať, jsou pro léčebné účely spíše používána jeho semena.

Chcete-li mít svěží, příjemný a lehce sladký dech, žvýkejte semena kopru. Kromě toho vám mohou pomoci při nespavosti, bolestech hlavy, škytavce, žaludečních křečích, nadýmání a dalších žaludečních potížích.


Květ kopru

Koprový čaj nejen proti kožním problémům

Trápí-li vás kožní alergie nebo hnisavé vyrážky, přiložte si na postižená místa obklady z koprového čaje. Připravíme ho přelitím jedné vrchovaté čajové lžičky semen kopru 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat, potom scedíme a čaj je připraven k použití.

Pitím čaje z kopru si pročistíme mysl a zvýšíme schopnost koncentrace. Budeme-li ho pít na noc, podpoříme kvalitu svého spánku.

Koupel z koprových semen pro pevné nehty

Rozdrťte semínka kopru, přidejte je do teplé vody a několik minut si v ní máčejte ruce nebo nohy. Tato koprová koupel zlepšuje kvalitu i zdravý vzhled nehtů.

Kopr si můžete snadno vypěstovat

Kopr patří mezi nenáročné jednoleté bylinky, které si můžete vypěstovat i v květináči. Daří se mu v dobře v propustné půdě na slunném místě. Naopak mu nesvědčí jílovité, příliš mokré, těžké půdy a stinná místa. Neprospívá mu ani chlór, zalévejte ho proto odstátou nebo dešťovou vodou.

Od března do července můžete kopr vysadit na záhon na slunném místě, dobře chráněném před větrem. Snáší se dobře s jahodami, okurkami a další zeleninou. Budete-li ho pěstovat samostatně na záhoně, vzdálenost mezi řádky by měla být alespoň 20 cm.


Sazenice kopru

Sklizeň natě kopru probíhá před začátkem květu, což znamená v době, kdy vyroste do délky 15 až 20 cm. Budeme-li vysévat každé 2 týdny novou várku kopru, budeme mít během sezóny stále k dispozici čerstvou nať.

Necháme-li kopr dozrát do semen, můžeme jej použít do kuchyně a zároveňjako přírodní lék. Zbarví-li se semena do hněda, nastává čas jejich sklizně. Odstřihneme je i se stonky, zavěsíme a necháme usušit. Pod zavěšenými semeny prostřeme šátek či jinou látku, na kterou budou suchá semena postupně vypadávat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek