KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Kortikoidy – léky se špatnou pověstí

Kortikoidy jsou velice účinné léky. Přesto mají špatnou pověst. Zasloužily si ji svými nežádoucími vedlejšími účinky. Máme se jich obávat?

...

Co jsou kortikoidy a jaké mají využití

Kortikoidy jsou uměle vyrobené steroidní hormony, které mají stejnou strukturu jako hormony kůry nadledvin (kortikosteroidy). Hormony kůry nadledvin působí v našem těle jako stresové hormony. Umožňují nám totiž zvládat dlouhodobý stres.

Jejich další, méně známou funkcí, je tlumení činnosti našeho imunitního systému. Jedním z nejznámějších hormonů kůry nadledvin je hormon kortizol.

Kortikoidy se díky své schopnosti okamžitě výrazně ztlumit činnost imunitního systému používají zejména při léčbě autoimunitních onemocnění (onemocnění, při nichž imunitní systém napadá a ničí vlastní tkáně), astmatu, atopického svědění a dalších onemocnění, která souvisejí s imunitou.

Můžeme se s nimi setkat v podobě tablet, mastí, inhalačních sprejů a injekcí.


 Kortikoidy – zrádné i prospěšné

Jsou situace, ve kterých se bez kortikoidů neobejdeme. Dokáží totiž okamžitě zablokovat silnou alergickou nebo autoimunitní reakci a tím nám zachránit život. Například při silném astmatickém záchvatu jsou doslova k nezaplacení. Navíc disponují silnými protizánětlivými účinky i schopností zmírnit otok a svědění.

Kortikoidy nám přinesou okamžitou výraznou úlevu a my máme pocit, že nemoc rychle ustupuje. Bohužel se jedná o pouhý pocit, ve skutečnosti tyto léky vůbec neléčí příčiny onemocnění, pouze odstraňují jejich příznaky tím, že blokují imunitní systém. Přestaneme-li užívat kortikoidy, opět se objeví nepříjemné příznaky onemocnění.

Nejen v tom spočívá jejich zrádnost. Užívá-li někdo dlouhodobě kortikoidy a potom je náhle vysadí, riskuje svůj život. Při dlouhodobém užívání kortikoidů totiž naše nadledviny přestávají vyrábět hormony. Jelikož bez dostatečného množství hormonů nadledvin naše tělo nepřežije, je třeba kortikoidy vysazovat postupně.

Další záludnost kortikoidů spočívá v jejich negativních vedlejších účincích. A těch je velmi mnoho, proto mají být používány pouze v nutných případech a pokud možno co nejkratší dobu. V opačném případě nás neminou jejich vedlejší nežádoucí účinky.

Vedlejší nežádoucí účinky kortikoidů

Schopnost kortikoidů tlumit činnost imunitního systému nemusí být v každém případě dobrá. Při dlouhodobém užívání dochází k soustavnému tlumení našeho imunitního systému, což má za následek náchylnost k infekčním onemocněním (například k chřipce, angíně) a vysoké riziko vzniku nádorových onemocnění. Silný imunitní systém totiž od nás vzdaluje možnost onemocnět zhoubným nádorovým onemocněním.

Při dlouhodobém užívání kortikoidů dochází ke snížení produkce hormonů nadledvin a tím i snížení schopnosti organismu reagovat na zátěž i stres.

To však bohužel nejsou jediné nepříznivé vedlejší účinky kortikoidů. Jejich další negativní účinky jsou shrnuty do velice dobře známého pojmu Cushingův syndrom.


Jaké zdravotní komplikace se skrývají pod názvem Cushingův syndrom?

Hromadění tělesného tuku, úbytek svalů, vyšší hladina glukózy v krvi, poškození kůže, vysoký krevní tlak, žaludeční vředy, osteoporóza, zhrubnutí hlasu – to je výčet projevů Cushingova syndromu.

Hromadění tělesného tuku má za následek obezitu. Obezita v sobě vždy skrývá zdravotní problémy, zejména pokud se jedná o obezitu, jako projev Cushingova syndromu. Obézní, měsíčkovitý obličej a velké břicho spolu s relativně tenkými končetinami není pouze kosmetická vada.

Velké množství tuku v oblasti břicha totiž s sebou přináší vysoké riziko onemocnění srdce a cév i diabetu mellitu 2. typu. Navíc spolu s hromaděním tuku v oblasti břicha a obličeje dochází k úbytku svalové hmoty.

Dlouhodobé užívání kortikoidů zvyšuje hladinu glukózy v krvi a tím i riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu. Vysoký krevní tlak v kombinaci s obezitou znamená téměř jistotu, že vás postihne onemocnění srdce a cév. Ateroskleróza není u lidí, trpících Cushingovým syndromem ničím neobvyklým.

Kortikoidy mají negativní vliv na stavbu kostí, což se při jejich dlouhodobém užívání může projevit formou osteoporózy.

Cushingův syndrom v sobě skrývá také riziko vzniku žaludečních vředů. Kortikoidy totiž snižují tvorbu hlenu na vnitřních stěnách žaludku, který je ochrannou bariérou před účinky kyseliny chlorovodíkové. Užíváte-li kromě kortikoidů nesteroidní antirevmatika, máte téměř 100% jistotu, že se u vás objeví žaludeční vředy.

Užíváte-li kortikoidy dlouhodobě, rovněž počítejte s poškozením kůže a s různými kožními problémy, včetně pomalého hojení ran.

Nejmenším zlem je zhrubnutí hlasu. Dlouhodobé užívání kortikoidů se totiž negativně podepíše na stavu sliznice hlasivek.


Jak se dívá na kortikoidy tradiční čínská medicína

Podle tradiční čínské medicíny je pro naše tělo nejhorší škodlivý vliv kortikoidů na nadledviny a imunitní systém. Nadledviny jsou totiž úzce spojeny s ledvinami a močovým měchýřem. Oslabení nadledvin znamená oslabení ledvin a močového měchýře, což se projevuje jejich sníženou funkcí, záněty, padáním vlasů, poruchami sluchu a psychickými problémy, jako jsou výkyvy nálad, deprese, fobie a pocity strachu.

Jelikož je podle tradiční čínské medicíny okruh ledvin energeticky pod vládou sleziny a žaludku, dochází k poškození i těchto orgánů. Kortikoidy oslabují slezinu i tlumením činnosti imunitního systému. Zdravá slezina je podle tradiční čínské medicíny podmínkou správného fungování imunitního systému. Oslabení ledvin a sleziny znamená oslabení všech orgánů.

Tradiční čínská medicína považuje dlouhodobé užívání kortikoidů za velice škodlivé pro naše tělo i naší psychiku. Jako alternativu nabízí ušní akupunkturu (aurikuloterapii), která velice účinně působí na hormony. Jako doplňková léčba poslouží baňkování, moxování, fototerapie  a úprava jídelníčku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek