KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Kysané zelí – Potravina i přírodní lék

Naši předkové nazývali hlávkové zelí lékem chudých. Hlávkové zelí je levné, snadno dostupné, roste i na málo úrodné půdě a obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, které z něho dělají přírodní lék.

...

Ve starověkém Římě bylo hlávkové zelí používáno jako zelenina i k léčebným účelům. Ve středověku bylo hlávkové zelí používáno dokonce jako lék proti moru. Hlávkové zelí je nejlepší kysané. Kysané zelí může být bílé i červené. Mléčné kvašení zvyšuje léčivé účinky hlávkového zelí.

Jak nám pomáhá hlávkové zelí?

Hlávkové zelí je bohatým zdrojem vitamínu C, již 200 g hlávkového zelí pokryje naši celodenní potřebu tohoto vitamínu. Vitamín C je v hlávkovém zelí obsažen ve formě tzv. askorbigenu, což je forma kyseliny askorbové, která se téměř neničí při jeho dalším zpracování. V hlávkovém zelí najdeme také vitamín K, E, vitamíny skupiny B, beta-karoten, draslík, molybden, hořčík, železo, selen, vápník a zinek, rostlinné bílkoviny a organické kyseliny.

Hlávkové zelí snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, krvetvorbu, aktivuje okysličování buněk a podněcuje jejich růst, pročišťuje střeva, působí příznivě proti zácpě, dokáže na sebe vázat těžké kovy, které odstraňuje z organismu, ochraňuje střevní mikroflóru, hubí bakterie, aktivuje metabolismus sacharidů, pomáhá udržovat stálou hladinu glukózy v krvi, stimuluje nervy a mozek, uvolňuje napětí, podporuje spánek, zlepšuje náladu i koncentraci, pomáhá proti depresím. Díky bohatému obsahu vlákniny pomáhá i při hubnutí, červené zelí dokonce díky své nasládlé chuti snižuje chuť na sladké.

Kysané zelí – přínosnější pro zdraví než čerstvé

Kysané zelí je pro naše zdraví přínosnější než čerstvé. Kysané zelí se vyrábí pomocí mléčného kvašení jemně nakrouhaných hlávek. Kvašení způsobuje bakterie mléčného kvašení Lactobacillus, Pediococcus. Kyselina mléčná, která vznikla při kvašení cukrů ze zelí, mu dodává charakteristickou vůni i chuť. Správně skladované kysané zelí vydrží několik měsíců.

Aktivita kyseliny mléčné zvyšuje množství vitamínu C, v kysaném zelí najdeme také kyselinu listovou, vitamín B9, který zlepšuje využití vitamínu C v organismu. Kysané zelí je bohatým zdrojem vitamínu K, který pomáhá hojení ran a zvyšuje srážlivost krve. V kysaném zelí najdeme kromě látek, obsažených v čerstvém zelí, enzymy, aminokyseliny obsahující síru, hořčičný olej, inositol a izotiokyanáty, látky, které vznikají procesem kvašení a chrání tělo před rakovinou. Inositol se řadí k vitamínům skupiny B, v našem těle tvoří buněčné membrány a zajišťuje transport a metabolismus cholesterolu a mastných kyselin, čímž zabraňuje, aby se ukládaly v játrech, pozitivně ovlivňuje činnost svalů i mozku. Během mléčného kvašení zelí vzniká velké množství cholinu, vitamínu skupiny B, který se podílí na látkové výměně tuků, čímž snižuje hladinu krevních tuků.

Kysané zelí podporuje činnost imunitního systému, nejen díky vysokému obsahu vitamínu C. Mléčné kvašení dodává kysanému zelí probiotické bakterie kyseliny mléčné, která brání rozmnožení patogenních a fermentačních bakterií. Kyselina mléčná spolu s vitamíny skupiny B pomáhá regenerovat poškozenou střevní sliznici. Kyselina mléčná přímo podporuje trávení v žaludku kompenzací nedostatku tvorby kyseliny solné. Nepasterizované kysané zelí obsahuje velké množství enzymů, které mají podobné účinky jako enzymy slinivky břišní. Každodenní konzumace kysaného zelí může pomoci při nedostatečné funkci slinivky břišní. Bakterie mléčného kvašení mají pozitivní vliv i na činnost žlučníku.

Kysané zelí podporuje pohyb střev a tím i metabolismus a vylučování toxických látek z těla. Tuto schopnost zvyšují jeho močopudné účinky. Kysané zelí pomáhá při chronické zácpě, vděčí za to velkému množství vlákniny s vysokým podílem celulózy, která zlepšuje průchodnost střev, podporuje pravidelné vyprazdňování. Kysané zelí pomáhá také udržovat stálou hladinu glukózy v krvi, což je klíčové pro lidi s onemocněním diabetes mellitus. Kysané zelí má pozitivní vliv na činnost každého svalu v těle, včetně srdečního svalu i svalů střev. Kysané zelí by nemělo chybět v jídelníčku lidí, trpících revmatoidní artritidou, může totiž zlepšit průběh tohoto onemocnění.

Kysané zelí je také přírodním lékem proti depresi. Obsahuje vitamíny B9 a B12, vitamíny potřebné pro správnou funkci nervového systému i acetylcholin, přenašeč nervových vzruchů, který zklidňuje vegetativní nervový systém. Výsledky se dostaví po třech měsících pravidelné hojné konzumace kysaného zelí. Kysané zelí pomáhá zvládat stres a přispívá k duševní rovnováze a dobré náladě, má také omlazující účinek.

Kdy nám kysané zelí nemusí pomáhat

Kysané zelí je právem považováno za jednu z nejzdravějších potravin, avšak v některých případech nám nemusí pomoci. Chemická konzervace a sterilace může značně upravit jeho vlastnosti. V takto upraveném kysaném zelí nemusí být obsažen vitamín C ani bakterie mléčného kvašení. Můžeme si v hypermarketech koupit kysané zelí, které nebude obsahovat vitamín C ani bakterie mléčného kvašení, látky, kvůli kterým kysané zelí kupujeme.

Udělejte si kysané zelí doma

Kysané zelí si můžete připravit sami, příprava není složitá. K výrobě kysaného zelí nepotřebujeme ani sud ani sklep, stačí nám zavařovací sklenice. Zásobu kysaného zelí si můžeme připravit z 20 kg hlávkového zelí, 0,5 kg soli, 1 balíčku kmínu a 1 balíčku celého pepře. Nejprve zbavíme zelí vrchních listů a vykrojíme z něho košťály a nastrouháme ho do velké nádoby. Nastrouhané zelí ochutíme, základem pro ochucení zelí je sůl a kmín. Zelí lze dochutit pepřem, cibulí, jablkem, česnekem, koprem či trochou nastrouhaného křenu.

Nastrouhané zelí řádně promícháme a necháme 3 hodiny uležet, aby pustilo šťávu. Potom ho napěchujeme do čistých sklenic, tak, aby nevznikly vzduchové bubliny. Jelikož zelí zvýší kvašením svůj objem, nepěchujeme ho až po okraj sklenice, ale zhruba 2 cm pod okraj. Napěchované zelí zalijeme šťávou a zavíčkujeme. Sklenice naskládáme do nádoby nebo na plech na pečení a necháme tři týdny kvasit. Během kvašení se víčka nadouvají, při tom může vytéci trochu šťávy. Potom víčka opět klesnou, což je signálem, že proces mléčného kvašení je hotový. Kysané zelí můžeme konzumovat a zbytek skladovat na tmavém a chladném místě, kde vydrží až do příští sklizně.


Autorka: Evžena Janovská

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek