
Tajemství léčivých schopností heřmánku
V heřmánku se skrývá pestrá paleta zdraví prospěšných látek, jako jsou silice, flavonoidy, kumariny, terpeny a další látky. Za své léčivé účinky vděčí zejména azulénu, látce vyznačující se protizánětlivými účinky, a také látce s názvem bisabolol.
Pomocník proti napětí a stresu
Máte za sebou náročný den a cítíte se plni napětí a stresu? Heřmánkový čaj či heřmánek přidaný do koupele vás dokáže uvolnit, zbavit napětí a zmírnit stres. Látky obsažené v heřmánku působí na náš mozek stejným způsobem jako léky předepisované při úzkostných stavech.
Heřmánkový čaj či heřmánkový koupel vám mohou díky svým uklidňujícím účinkům usnadnit usínání, zvýšit kvalitu vašeho spánku a dopřát organismu po náročném dni tolik potřebný odpočinek a regeneraci.
Prostředek proti křečím a zánětům
Heřmánek má uklidňující účinky nejen na naši psychiku, ale také na hladké svalstvo trávicího traktu. Protikřečové účinky této bylinky jsou srovnatelné s účinky léků. Pokud vás bolí žaludek, sáhněte po heřmánku.
Heřmánkový čaj vám uleví při žaludeční nevolnosti, nadýmání a dokonce i při žaludečních vředech. Nejenže zmírní bolest, podpoří také jejich hojení. Osvědčil se rovněž jako podpůrný prostředek při léčbě chronického zánětu žaludku.
Schopnost heřmánku uvolňovat křeče ocení také ženy trpící bolestivou menstruací. Heřmánek se používá také k urychlení porodu, urychluje totiž stahování dělohy.
Heřmánkové koupele vás zbaví nejen bolesti svalů a bolesti kloubů, při zánětech dokonce urychlují jejich hojení.
Sušený heřmánek pro domácí čaj; Foto: Wikimedia
Podpora imunitního systému
Heřmánek se díky svým protizánětlivým, antibakteriálním i antivirovým účinkům stal osvědčeným prostředkem proti nachlazení, bolesti v krku, chřipce či zánětům horních dýchacích cest.
Dokáže zahubit nejen bakterie staphylococa, ale poradí si i s úpornou plísní candidou albicans. Podporuje také funkci bílých krvinek (makrofágů a B-lymfocytů), které jsou přímo zodpovědné za obranu lidského organismu proti infekcím.
Mezi účinné metody léčby nachlazení a posílení imunitního systému patří napařování. Vezmeme hrst heřmánkových květů a přelijeme ji 1 litrem vroucí vody. Nahneme se nad nádobu, přikryjeme si hlavu ručníkem a heřmánkové výpary inhalujeme asi 10 minut.
Stejně účinný je i heřmánkový čaj, který připravíme ze dvou čajových lžiček sušených heřmánkových květů, které zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 10 až 15 minut louhovat, poté scedíme a pijeme jednou až třikrát denně.
Pokud rádi sladíte, můžete si čaj přisladit lžičkou medu. POZOR: Heřmánkový čaj by se neměl dlouho louhovat, jinak dostává nepříjemnou hořkou chuť, kterou už nezachráníte ani medem.
Pro krásu
Léčivé účinky heřmánku jsou úspěšně využívány i v kosmetice. Heřmánek slouží jako hlavní
ingredience pro výrobu jemných koupelových pěn, tělových a mycích emulzí, různých krémů pro suchou a podrážděnou pleť, heřmánkového oleje a dalších kosmetických přípravků.
Heřmánkový olej se díky svým hojivým účinkům používá i při léčbě popálenin od slunce. Nasbíráte-li si čerstvé květy heřmánku, můžete si tento olej připravit doma. Není to vůbec složité a zvládne to úplně každý:
Stačí naplnit lahvičku z hnědého skla (lékovku) až po hrdlo čerstvými heřmánkovými květy a zalít je olivovým olejem, přičemž květy v něm musí být celé ponořené. Lahvičku s květy a olejem uzavřete a nechte stát 14 dní na slunci. Hotový heřmánkový olej skladujte v ledničce.
Zvyšte léčivou sílu heřmánku vaporizací!
Vaporizace je poměrně nová metoda, která byla vyvinutá jako alternativa ke kouření. V současné době se však využívá také v aromaterapii.
Vaporizace je definována jako změna skupenství látky z pevné na plynnou (sublimace). Změny skupenství je dosaženo zahříváním na určitou teplotu, při které unikají účinné látky, zároveň však nedochází k zapálení směsi.
Výhodou vaporizace je skutečnost, že se při inhalaci par z vaporizéru (přístroje určeného k vaporizaci) dostávají léčivé látky přes plicní sklípky do krve mnohem rychleji, než by se dostaly přes trávicí systém. Zdraví prospěšné esence proto díky vaporizaci působí nejen rychleji, ale také účinněji.
Vaporizovat můžeme mnohé přírodní látky, jako jsou různé bylinky, například máta, šalvěj, heřmánek a další.
Vdechovaní heřmánkové páry z vaporizéru vás zbaví nachlazení, bolesti v krku, odstraní svalové křeče, pomůže vám při zánětu průdušek, poradí si i s nespavostí a problémy s usínáním.
Komentáře (1)