KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Nechte vaše děti jíst z podlahy a válet se v hlíně, je to dobré pro jejich imunitu

Rodiče si mnohdy nemohou pomoct od toho, aby udrželi své dítě čisté a zdravé. Jenže nadměrné snižování přirozeného okolního prostředí může být spíše na škodu než k užitku. Pokud své dítě vystavíte běžně se vyskytujícím mikroorganismům žijícím v přírodě, pak svému potomkovi poskytnete silnější a odolnější imunitní systém. 

...

Ne všechny bakterie jsou špatné

Před přílišnou čistotou varuje rodiče profesor Jack Gilbert, který je spoluautorem knihy Špína je dobrá (Dirt is Good: The Advantage of Germs for Your Child's Developing Immune System). Expert na bakterie, který je sám rodičem, tvrdí, že závislost na životě mimo přírodu a přehnaná čistota děti oslabují a vedou k častým nemocem.

„Většina rodičů si myslí, že jsou všechny bakterie špatné. To ale není pravda. Většina z nich pouze stimuluje náš imunitní systém a činí nás silnějšími,“ řekl profesor. Sterilizování domova, jako by se jednalo o nemocnici, může vést k oslabení imunitního systému, který se stane na veškeré vnější podněty příliš citlivým a bude náchylný k alergiím, astmatu i neurologickým problémům.

Vědci se domnívají, že bez vystavení se nečistotám v rané fázi života se imunitní systém nenaučí ovládat reakci na každodenní útočníky, jakými jsou například prach a pyl. To může vést v pozdějším životě k různým alergiím a onemocněním.


Nedělejte si starosti s blátem nebo domácími zvířaty

Když si děti hrají na zahradě v blátě, není podle profesora Gilberta nutné jim hned umývat ruce a tváře. Obavy, že zvířata předají dětem bakterie, jsou také neopodstatněné. Ve skutečnosti, když pes olizuje tvář dítěte, je to pro jeho systém spíše prospěšné než škodlivé. Dokonce i zvířecí výkaly jsou díky očkování a celkovému stavu našich domácností neškodné.

Gilbert naopak varoval před nesprávným zpracováním masa, které může v syrovém stavu obsahovat mnoho patogenů přenášejících choroby. Podle profesora byly imunitní systémy našich předků mnohem silnější než dnes. Důvodem je to, že předci měli uvolněnější postoj k bakteriím a jejich tělo bylo posíleno velkým množstvím mikrobiálních interakcí.

Pro podporu své teorie profesor studoval imunitní profily dětí Amishů, kteří v dnešní době žijí jednoduchým životním stylem bez moderních vymožeností a živí se hlavně zemědělstvím. Gilbertův výzkum z roku 2016 zjistil výrazně nižší míru astmatu u mladých lidí, kteří žili na malých farmách bohatých na mikroby.


Vyhněte se desinfikování rukou a dejte šanci fermentovaným potravinám

Desinfekce rukou podle Gilberta poškozuje zdraví dítěte více, než když mu umyjete ruce obyčejnou mýdlovou vodou. Rodiče by také měli svým dětem podávat více fermentovaných potravin, které obsahují bakterie. Jedná s například o kefír, kysané zelí, sterilovanou zeleninu, tempeh, kimchi a podobně.

Mikroflóra, která se nachází v těchto potravinách, vytváří ve střevech ochrannou výstelku a chrání je před patogenními faktory, jako je salmonela nebo E.coli.


Neumývejte dětem dudlíky, namísto toho je jen olízněte

Profesor Gilbert říká, že pravidlo pěti sekund je mýtus. Pokud vám na podlahu upadne namazaný chleba, trvá to jen milisekundy, než se do něj dostanou mikroby ze země. Profesor také uvedl, že je ve většině domácností tak jako tak takové čisto, že je „prakticky nemožné“ najít plochy, kde by byly extrémně nebezpečné patogeny. Rodiče byli po celé roky varováni před tím, aby nekrmili děti svým vlastním příborem nebo čistili dudlík olíznutím.

Gilbert však tvrdí, že je to naopak přesně to, co by rodiče měli dělat. Studie ze švédské Univerzity v Göteborgu zjistila, že kojenci, jejichž rodiče takto čistí špinavé dudlíky, mají méně alergií než děti těch rodičů, kteří dudlíky oplachují nebo vyvařují.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek