KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Nedostatek spánku – jedna z příčin obezity

Mnozí lidé považují dostatek spánku za ztrátu času. Kolik věcí se dá stihnout, když zkrátíme dobu spánku! Mnoho. Avšak poškozené zdraví a problémy s nadbytečnými kily, to je příliš vysoká cena. Délka a kvalita spánku velmi úzce souvisejí s obezitou. Dostatek kvalitního spánku je významným pomocníkem v hubnutí a prevencí udržení fyziologické tělesné hmotnosti.

...

Délka a kvalita spánku

Spánek je pro naše zdraví naprosto nezbytný. Spánek podporuje fyziologické funkce, jako je obnova a růst tkání, správná funkce metabolismu. Bez dostatečného kvalitního spánku nemůže mozek správně fungovat, bez dostatečného kvalitního spánku se nám nebude dařit hubnutí ani nám neporostou svaly.

Optimální doba spánku je 7 až 8 hodin, přičemž doba spánku méně než 6 hodin snižuje naší fyzickou i psychickou výkonnost. Při déle trvajícím spánkovém deficitu se objeví potíže v podobě obezity, diabetu mellitu 2. typu, poruch funkcí imunitního systému.

Stejně důležitá je kvalita spánku. Je třeba projít všemi fázemi spánku, pouze přirozený spánek prospívá našemu zdraví i štíhlé linii. Po lécích na spaní sice budete spát, avšak tyto léky nejsou schopny navodit přirozený spánek. Obcházejí lehčí fáze spánku a navozují přímo hluboký spánek. Přirozený spánek naopak podporují některé bylinky.

Vliv spánku na metabolismus

Nedostatek kvalitního spánku souvisí s nežádoucími změnami v metabolismu, které mají za následek obezitu. Nedostatek kvalitního spánku ovlivňuje zejména metabolismus glukózy, pocit hladu i výdej energie.

Nedostatek spánku a metabolismus glukózy

Při nedostatku kvalitního spánku klesá schopnost našeho těla využít sacharidy jako zdroj energie a naopak stoupá schopnost tyto sacharidy přeměnit na tuky a uložit je do tukových zásob.

Při nedostatku spánku klesá schopnost našeho těla využít krevní glukózu v tkáních a mozku. Příčinou je narušený metabolismus glukózy. Nedostatek kvalitního spánku způsobuje vyšší produkci inzulínu slinivkou břišní.

Tento hormon snižuje hladinu glukózy v krvi, podporuje nárůst tukových zásob a ztrátu aktivní svalové hmoty. Podle vědeckých výzkumů lidé trpící nespavostí vylučují až o 50 % více inzulínu do krve. Vyšší produkce inzulínu představuje výrazné riziko vzniku obezity i diabetu mellitu 2. typu.

Nedostatek spánku a pocit hladu

Kratší doba věnovaná spánku znamená nejen více času pro jídlo a pití. Znamená také nedostatek energie, který se naše tělo snaží kompenzovat vyšším příjmem energie. Pokud málo spíme, máme hlad a nutkavou potřebu jíst jídla bohatá na sacharidy i tuky a tím i na kalorie. Nezvladatelný hlad vyvolává také zvýšená hladina inzulínu v krvi.

Při nedostatku kvalitního spánku máme hlad nejen díky nedostatku energie a zvýšené hladině inzulínu v krvi. Nedostatek spánku výrazně snižuje hladinu leptinu a naopak zvyšuje hladinu ghrelinu. Hormony leptin a ghrelin ovládají pocity hladu a nasycení.

Leptin, nazývaný také hormon sytosti, je vylučován tukovými buňkami. Leptin informuje mozek, že jsme nasyceni, při dostatku tohoto hormonu netrpíme hlady a nemáme nutkavou potřebu se přejídat.

Hormon ghrelin, nazývaný také hormon hladu, je vylučován trávicím traktem. Tento hormon naopak povzbuzuje chuť k jídlu, vyvolává pocit hladu a nutí nás k hojné konzumaci jídel bohatých na kalorie.

Nedostatek spánku snižuje také hladinu růstového hormonu. Růstový hormon je vylučován zejména během spánku, až 75 % tohoto hormonu je vylučováno po 90 minutách spánku. Růstový hormon hraje klíčovou roli při opravě poškozených buněk a jejich regeneraci i při růstu svalové hmoty. Čím více máme svalové hmoty, tím více energie spalujeme i v klidu, tím více se nám daří hubnout a svoji výslednou tělesnou hmotnost si udržet.

Růstový hormon se vyplavuje do krve ve večerních hodinách. Při ponocování je vyplavování tohoto hormonu narušeno. Výsledkem je nedokonalé zpracování živin v potravě a nárůst tukových zásob.

Při nedostatku kvalitního spánku prudce klesá hladina hormonu testosteronu a naopak stoupá hladina kortizolu. Hormon kortizol negativně ovlivňuje metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin a podporuje ukládání tuků do tukových zásob.

Jedince s nadbytkem tohoto hormonu poznáme podle nepěkných tukových polštářů. V neposlední řadě nedostatek spánku způsobuje zvýšenou produkci stresových hormonů adrenalinu a noradrenalinu, což opět vede k růstu tělesné hmotnosti.

Nedostatek spánku a snížený výdej energie

Nedostatek spánku znamená nedostatek energie, který se projevuje únavou. Únava je velkou brzdou aktivního života. Pokud jsme unavení, nejraději bychom zalezli do postele nebo si alespoň sedli. Určitě se nám nechce provozovat fyzickou aktivitu. Díky únavě jsme méně fyzicky aktivní, což znamená nižší výdej energie.

Únava nás nutí nejen k nižšímu výdeji energie, ale i k jejímu vyššímu příjmu. Vlivem nedostatku spánku reaguje mozek na nedostatek energie vyvoláním pocitu hladu. Máme potřebu se doslova nacpat jídly bohatými na sacharidy a tuky. Výsledkem je negativní energetická bilance, která je hlavní příčinou obezity.

Dieta podporující hubnutí ve spánku

Autorem diety podporující hubnutí ve spánku je německý odborník na výživu Detlef Pape, který objevil vliv spánku na naší tělesnou hmotnost. Podle něho si máme ráno, dopoledne i během oběda dopřávat větší množství sacharidů.

Naopak ve druhé polovině dne máme dávat přednost bílkovinám. Podle Papeho bílkoviny na rozdíl od sacharidů nenarušují vyplavování růstového hormonu, který se vyplavuje zejména večer. Tento odborník na výživu tvrdí, že pokud si budeme dopřávat během druhé poloviny dne sacharidy, budou se nám zvyšovat tukové zásoby.

Jak podpořit kvalitu spánku?

Nejčastější příčinou snížené kvality spánku je stres, úzkost, deprese. Krátce před spaním bychom měli relaxovat, meditovat a naopak se vyhnout řešení problémů a sledování filmů s dobrodružnou, psychologickou či hororovou tematikou.

Příjemná hudba, aromaterapie, nenáročná četba či jiná příjemná činnost, tichá, dobře vyvětraná, chladnější místnost, vlažná sprcha, čaje z některých bylinek, jako je meduňka, heřmánek, jemná vůně levandule – to vše pomáhá navodit kvalitní spánek.

Krátce před spaním je vhodné se vyvarovat konzumace těžkých jídel a nezatěžovat trávicí systém. Ani kouření a další povzbuzující látky nepřejí kvalitnímu spánku. Co jej však bez diskuze podporuje, je jeho pravidelnost.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek