KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Pětina populace bude do roku 2025 obézní. Současně každý devátý obyvatel Země hladoví

Odborníci varují, že do roku 2025 bude téměř pětina světové populace obézní. Paradoxně podle údajů Světového potravinového programu OSN dnes zároveň nemá jeden z devíti lidí na světě dostatek jídla pro to, aby mohl vést zdravý aktivní život.

...

Na světě je 641 milionů obézních lidí

V průběhu posledních 40 let od roku 1975 do roku 2014 se podle výzkumu londýnské Imperial College na světě prudce zvýšil počet obézních mužů a žen ze 105 milionů na 641 milionů lidí.

Průměrná lidská hmotnost se každé desetiletí zvyšuje průměrně o asi 1,7 kilogramu. Pokud bude tento trend pokračovat, pak podle analýzy zveřejněné v odborném zdravotnickém časopise Lancet bude do roku 2025 obézních 18 procent všech mužů a 21 procent všech žen.

Současně podle této analýzy hrozí, že za 10 let bude 6 procent mužů a 9 procent žen těžce obézních s výraznými riziky pro své zdraví. „Během uplynulých 40 let se situace ve světě změnila. Před lety nad obezitou více než dvojnásobně převládala podvýživa. Nyní je však situace opačná - více lidí je obézních než podvyživených,“ řekl vedoucí výzkumu na Imperial College Majid Ezzati.

Dále dodal, že pokud se chceme vyhnout „těžké epidemii obezity“, musíme rychle přijmout novou politiku, „která zpomalí a zastaví celosvětový růst tělesné hmotnosti a bude podporovat vhodné stravovací návyky i zlepšení zdravotní odborné péče.“

V rozvojových zemích stále přetrvává podvýživa

Navzdory tomuto trendu zůstává i dnes v nejchudších oblastech světa vážným zdravotním problémem nedostatek vhodné výživy a z toho vyplývající nízká tělesná hmotnost. I na tuto skutečnost autoři výzkumu poukázali.

George Dave Smith z Ústavu sociální a komunitní medicíny na Univerzitě v Bristolu zdůraznil, že je důležité, aby problematika obezity neodvedla pozornost od podvýživy a hladomorů v rozvojových zemích. „Přílišné zaměření na obezitu na úkor řešení problematiky podvýživy může způsobit přesun od pomoci chudým k těm, kteří mají větší šanci se s tím vypořádat sami,“ řekl Smith.

Prezidentka Královského institutu pediatrie a zdraví dětí Neena Modiová řekla: „Tyto výsledky jsou smutnou připomínkou vládě, že je v boji proti obezitě třeba učinit ještě mnoho. Jedná se o celosvětový problém a pro dosažení pokroku v jeho řešení bude třeba mezinárodní spolupráce.“

„Velká Británie se může stát vůdčím elementem v boji proti obezitě. Připravovaná vládní strategie boje proti dětské obezitě k tomu poskytuje dobrou příležitost. Za nadějný začátek můžeme považovat připravované zavedení daně z cukru,“ dodala Neena Modiová.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek