KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Podpořte své zdraví v zimě aromaterapií

Chladné zimní dny a málo světla kladou zvýšené nároky na náš imunitní systém i na naši psychiku. Aromaterapie je jedním z prostředků, které přispívají k dobrému tělesnému i duševnímu zdraví.

...

Proč právě aromaterapie?

Některé rostliny obsahují éterické oleje, které díky své vůni působí příznivě na naše zdraví. Schopnost vůní dodat nám uvolnění a zahnat depresi je kromě jejich složení dána přirozeně také naším čichem.

Například květinové vůně v nás vyvolávají vzpomínky na léto, vůně skořice nám připomíná Vánoce. Objevení tohoto působení éterických olejů dalo vzniknout aromaterapii.

Aromaterapii si můžeme provádět sami doma, ať už pomocí aromalampy nebo vonné koupele.

Léčivá síla aromaterapie na nás působí pouze tehdy, pokud éterické oleje neobsahují žádné syntetické přísady. Tento důležitý údaj se dočteme na lahvičce. Syntetické přísady nám totiž nijak nepomáhají, naopak nám v některých případech škodí. Pár korun ušetřených za levnější láhvičku se tak doopravdy nevyplatí.

Aromaterapie jako podpora imunitního systému

V zimním období jsme více náchylní k nachlazení i k chřipkám, zejména žijeme-li ve městě. Účinnou prevencí je několikrát denně potírat okolí nosu kapkou éterického oleje s antibakteriálními účinky, jako je například olej z eukalyptu nebo tea-tree.

Ztěžuje vám dýchání ucpaný nos? Uleví vám provonění místnosti éterickými oleji z máty, šalvěje, tymiánu, eukalyptu, smrku a borovice. Stačí přidat do misky dvě polévkové lžíce vody, tři kapky některého z výše uvedených olejů a směs vložit do aromalampy.

Nemáme-li aromalampu, nevadí. Může ji nahradit kvalitní svíčka, která neobsahuje žádné syntetické látky.

Díky schopnostem olejů z těchto rostlin dezinfikovat vzduch chrání vůně šířící se místností okolí nemocného před škodlivými mikroorganismy.

Trápí vás suchý kašel? Jedním z prostředků, jak se ho zbavit, je potírat si hrudník směsí ze dvou lžic panenského olivového oleje a dvou kapek éterického oleje z anýzu, tymiánu nebo fenyklu.

Vonná koupel tvořená dvěma polévkovými lžícemi panenského olivového oleje, mořské soli a éterických olejů z eukalyptu nebo tymiánu nám zase pomůže při prvních příznacích nachlazení. Místo panenského olivového oleje můžeme použít mandlový, lněný nebo sezamový olej.

Je-li tato vonná koupel určená dětem, není dobré používat éterický olej z eukalyptu, lze ho nahradit olejem z tymiánu nebo z levandule.

Aromaterapie pro uvolnění a dobrou náladu

Málo světla spolu s chladnými dny nám na optimismu rozhodně nepřidají. Naopak v nás podporují sklíčenost a pochmurnou náladu. Vůně éterických olejů z pomeranče nebo mandarinky nám přinese vzpomínku na slunné letní dny. Tato vůně zažene stres a navodí klidný spánek.

Dalšími vůněmi, které nám připomenou příjemné dny, je vůně skořice a vanilky. Tyto vůně v nás vyvolávají myšlenku na Vánoce, na svátky ke kterým neodmyslitelně patří klid a dobrá nálada.

Účinný relaxační prostředek najdeme v kombinaci vůně citronu a máty peprné  Tato kombinace vůní uvolní naše svaly i naší mysl, pomůže nám zahnat bolesti hlavy a navíc vydezinfikuje vzduch.

Depresi a chmury zažene také bergamot. Stačí přidat tři až pět kapek éterického oleje do misky s vodou a dát do aromalampy.


K dobré náladě nám přispěje rovněž půl hodinka relaxace v teplé vonné lázni. Připravíme jí přidáním dvou polévkových lžic panenského olivového oleje a maximálně deseti kapek éterických olejů do vany napuštěné vodou.

Vhodnými éterickými oleji jsou například oleje levandule, bergamotu, mandarinky.

Vytvořte si vlastní zimní aroma lékárničku

Vlastní zimní aroma lékárnička se vám hodí nejen tehdy, pokud vyrazíte na hory. Při výběru vhodné vůně vám pomůže vaše nálada. V zimě dáváme přednost vůním, které navodí pocit tepla, jako je hřebíček, skořice, zázvor.

Zimomřivým jedincům s neustále studenýma nohama a rukama pomůže vůně rozmarýnu, která podporuje prokrvování končetin.

Rovněž máme rádi vůni květin a citrusů, tyto vůně nám totiž připomínají slunné letní dny.

Díky zvýšenému riziku chřipek a nachlazení si rovněž vybíráme vůně s antibakteriálními účinky. Sem patří vůně citronu, máty, šalvěje, tymiánu, eukalyptu.

Neměli bychom zapomenout na tea tree olej, nazývaný také čajovníkový olej. Tea-tree totiž disponuje silnými antivirovými a antiseptickými účinky, díky nimž nás zbaví bolestí v krku, kašle, nachlazení, zánětu průdušek, zánětu dutiny ústní, Pomůže nám také zbavit se nepříjemných aftů.

Pro navození dobré nálady by nám neměly chybět éterické oleje z bergamotu, meduňky a levandule. Levandule nám pomůže nejen odstranit depresi, nervozitu a nespavost. Její antibakteriální a protizánětlivé účinky posílí náš imunitní systém.

Součástí aroma lékárničky by měl být fenykl, výborný prostředek při potížích s trávením, který dokáže zmírnit křeče a nadýmání. Kromě toho má detoxikační účinky na játra a povzbuzuje jejich činnost. Epileptici by se však měli tomuto éterickému oleji vyhnout.

Vhodnou vůni je třeba vybírat také podle typu místnosti. Ne každá vůně se totiž hodí do každé místnosti. V kuchyni jsou ideální vůně bylinek a koření, které se běžně používají k dochucení jídel. Příkladem je tymián, rozmarýn, skořice.

Do ložnice se hodí sladké vůně, jako je například vlně vanilky, šalvěje, limetky, muškátu. Naopak se do ní nehodí silné vůně, mohou totiž zhoršovat kvalitu spánku.


Autorka: Evžena Janovská

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek