KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Posilněte imunitní systém detoxikací plic

Oslabený imunitní systém je snadnou kořistí virů a bakterií. Existuje spousta metod, jak ho posílit. Jednou z nich je detoxikace plic. Ne náhodou jsou plíce spojovány s imunitním systémem. Prostřednictvím dýchání do našeho těla vstupují různé viry a bakterie, se kterými se musí náš imunitní systém vypořádat. Má mnohem snadnější práci, jsou-li naše plíce čisté a zdravé.

...

Plíce – nejen dýchací orgán

Hlavní úlohou plic je dýchání – výměna kyslíku a oxidu uhličitého. Plíce nám umožňují dýchat a současně okysličují naše tělo. Plíce jsou rovněž vstupním orgánem do našeho těla, jsou jakousi branou, kterou se do těla dostávají škodlivé látky.

Tradiční čínská medicína spojuje plíce s imunitním systémem. A právem. Není náhoda, že právě na podzim spousta lidí trpí nemocemi horních dýchacích cest. Podle tradiční čínské medicíny jsou plíce nejen místem, kde probíhá dýchání. Jsou rovněž místem, kde se tvoří energie.

Plíce slouží i jako kontaktní orgán. Spojují nás s ostatními lidmi i se vším živým. Všichni dýcháme stejný vzduch.  

Čínská tradiční medicína přiřazuje k plícím jako párový orgán tlusté střevo. Oba tyto orgány jsou vylučovací, zatímco plíce vylučují oxid uhličitý, tlusté střevo vylučuje zbytky potravy. Podle tradiční čínské medicíny souvisejí plicní potíže s tlustým střevem a naopak.

Když plíce nefungují tak, jak mají, je třeba vynaložit více úsilí k dýchání. Objeví se kašel, otoky v obličeji, ucpaný nos, bolesti ramen, dech i řeč jsou slabší. Přicházejí i potíže s pokožkou ve formě akné, různých vyrážek, ekzémů. Oslabené plíce se objeví i na stavu naší psychiky, jsme skleslí, smutní.

Podle tradiční čínské medicíny je nevhodnějším obdobím detoxikace plic podzim. Tomuto období je přiřazen element kov, symbolizující velmi uzavřenou energii, orgány tlusté střevo a plíce. Na podzim totiž tyto orgány bývají nejvíce oslabeny.


Co škodí plicím a co jim naopak prospívá

Znečištěné prostředí plné různých škodlivých látek, včetně zakouřeného prostředí škodí plicím. Kdo pobývá v zakouřeném prostředí, škodí svým plicím naprosto stejně jako kuřák. Vůbec nezáleží na tom, že si nezapálil jedinou cigaretu. Dýchá stejný vzduch, zamořený cigaretovým kouřem.

Dalšími škůdci našich plic je nedostatek spánku, povrchové dýchání, suchý vzduch. Plicím rovněž velice škodí smutek, melancholie, deprese, stres, psychické napětí.

Naopak plicím prospívá pobyt venku, v čistém vzduchu, dostatek pohybu, dechová cvičení. Inhalace ze soli bylin dokáží posílit naše plíce, stejně jako radost, štěstí, jistota. Plíce lze posílit i vhodným výběrem barvy a stravy.

Chceme-li posílit plíce, měli bychom volit šedou, stříbrnou a kovou barvu. Rovněž pomáhá zařadit do jídelníčku bílé potraviny. Mezi ně patří rýže, oves, ječné kroupy, kozí mléko, máslo ghí, květák, hlávkové zelí, křen, cibule, česnek, zázvor, hrušky, hroznové víno. Posilující účinek na plíce má také med, brokolice, mrkev, rukola, řeřicha, máta, tymián, šalvěj, rozmarýn, kopr, libeček, hřebíček, kardamon.


Jak detoxikovat plíce?

Spouštěčem detoxikace plic je běh a jakékoliv aerobní cvičení. Dobrou službu prokáže také svižná chůze. Výborné je i plavání, nutí nás totiž dýchat zhluboka. Hluboké dýchání je jednou z metod detoxikace plic a současně jednou z podmínek jejich správné funkce.

Plíce lze detoxikovat v kteroukoliv denní hodinu, avšak nejvhodnější doba je ráno mezi 7 a 9 hodinou.

Nemalý vliv na očistu plic má výběr stravy. Naše jídla by měla být co nejjednodušší, lehce stravitelná, s velkým množství zeleniny. Naopak cukr, průmyslově zpracované potraviny, bílá pšeničná mouka a výrobky z ní jsou potraviny, kterým je dobré se během detoxikace plic vyhýbat. Na našem jídelníčku se po dobu detoxikace objevuje méně často maso včetně ryb.

Hlavní součástí jídelníčku jsou kromě zeleniny celozrnné obiloviny (zejména bezlepkové) a ovoce. Velice silný detoxikační účinek (nejen na plíce) mají šťávy z čerstvé zeleniny. Dalšími nápoji mohou být ovocné a bylinkové čaje, slabší čaje (kromě černého čaje), obilná káva, voda a minerálky.

Pokud nechceme pít samotnou vodu, můžeme jí ochutit například šťávou z citronu. Sklenice vody s citronovou šťávou ráno, ihned po probuzení nám zalkalizuje celé tělo a navíc nastartuje metabolismus.

Pomohou i bylinky

Bylinky jsou osvědčeným a velice účinným přírodním lékem. Některé bylinky dokáží důkladně očistit plíce. Mezi ně patří například jitrocel kopinatý, máta, eukalyptus, lobelka, koprník.

Pod pojmem jitrocel si mnozí z nás vybaví známý jitrocelový sirup proti kašli. Jitrocel však dokáže mnohem více – detoxikuje vaše plíce i krev. Za zmínku stojí jeho antibiotické a protizánětlivé účinky.

Máta a eukalyptus osvěží nejen náš dech. Obě bylinky rovněž očistí naše plíce. Máta uvolňuje dýchací cesty a pomáhá při vykašlávání. Eukalyptus posiluje imunitní systém, uvolňuje stažené průdušky, usnadňuje vykašlávání.

Lobelku známe jako okrasnou květinu. To však není její jediná úloha. V této krásné květině se skrývá látka lobelin, která roztahuje průdušky, čistí plíce od hlenu a podporuje vykašlávání.

Koprník je málo známá aromatická bylinka, podobná kopru. Prášek z této bylinky čistí plíce, roztahuje průdušky a slouží jako podpůrný prostředek při léčbě astmatu, alergie, zápalu plic. Prášek z koprníku lze sehnat pod názvem osah root.

Dobrou službu nám rovněž prokáže čaj z mateřídoušky obecné. Tato příjemně vonící bylinka má silné antiseptické účinky, čistí plíce od hlenu, zbavuje nás kašle. Čaj z mateřídoušky lze pít dlouhodobě.

Bylinky nám velice pomohou při očistě plic, je však třeba je užívat dlouhodobě a pravidelně, ať už ve formě čajů nebo tinktury. Je doporučováno pít denně čaj z bylinky či směsí bylinek s očistnými účinky na naše plíce po dobu tří týdnů, potom na týden bylinkovou kúru přerušit a potom opět pokračovat v detoxikaci s jinou bylinkou, která čistí plíce. Tato bylinková očistná kúra by měla trvat tři měsíce. Bylinkové čaje lze mírně přisladit medem.


Detoxikace plic u kuřáků

Cigaretový kouř je jed, který v sobě skrývá více než čtyři tisíce chemických látek, podporujících vznik a vývoj vážných nemocí, včetně obávané rakoviny. Tento jed ničí plíce a další orgány nejen kuřákům, nýbrž i lidem, kteří sice nekouří, ale kteří pobývají v prostředí zamořeném kouřem.

Kuřáci, kteří se rozhodnou zanechat kouření, by měli detoxikovat plíce a zbavit se co nejdříve neblahých následků kouření. 

Mezi osvědčené detoxikační prostředky patří kromě dostatku aerobního pohybu, hlubokého dýchání a vhodné stravy také inhalace a bylinkové čaje. Nejúčinnější bylinkové čaje jsou z jednotlivých bylinek, které detoxikují plíce, a jejich směsí.

Inhalaci připravíme kápnutím čajové lžičky éterického majoránkového či eukalyptového oleje do vroucí vody. Potom již stačí inhalovat páry pod ručníkem deset až patnáct minut.

Přestože se plíce po zanechání kouření a provádění detoxikace začínají čistit již po týdnu, je úplná očista plic dlouhodobý proces. V každém případě bývalí kuřáci pocítí její účinky již během několika dní.

Bude se jim lépe dýchat, postupně vymizí otravný kuřácký kašel a budou se cítit mnohem zdravěji. A navíc se jejich imunitní systém nestane snadnou kořistí bakterií a virů. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek