KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Připijte si sklenicí vody na své ledviny, vyzývá Světový den ledvin

40 % lidí neví o onemocnění svých ledvin až do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Často se tak z lidí, kteří byli přesvědčeni o svém zdraví, skokově stanou pacienti, kterým pomůže pouze dialýza nebo transplantace.
...

Právě nutnost prevence a včasného odhalení onemocnění ledvin zdůrazňuje Světový den ledvin. 12. března se koná už jeho 10. ročník, tentokrát s mottem Zdravé ledviny všem a výzvou Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin.

Světový den ledvin už 10 let upozorňuje na zásadní skutečnost: chronickým onemocněním ledvin trpí velká část populace. Tyto nemoci navíc většinou nebolí – pokud už se příznaky objeví, choroba je zpravidla v rozvinutějším stádiu a léčba je obtížnější, ne-li nemožná. „Výskyt chronických onemocnění ledvin se v průmyslově rozvinutých zemích postupně zvyšuje. V současné době se pohybuje kolem 11,5 %. Když se nemoc včas zachytí, diagnostikuje a léčí, může se vyléčit úplně či alespoň zpomalit. Tím se oddálí nutnost dialýzy. Pokud to již možné není, pomůže včasné odhalení nemoci řádně připravit nemocného na nekomplikované zahájení jedné z metod náhrady funkce ledvin, to znamená transplantaci, hemodialýzu nebo peritoneální dialýzu,“ říká prof. MUDr. Sylvie Opatrná, Ph.D., z FN Plzeň. Světový den ledvin, který se koná vždy druhý březnový čtvrtek, opět nabídne možnost nechat si ve vybraných nefrologických ambulancích zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Pár minut času a jednoduchý test může odhalit skryté problémy. Letošní kampaň je ve znamení výzvy Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin, která odkazuje na důležitost vhodného pitného režimu pro správné fungování ledvin.

Ledvina je přirozený filtr našeho těla

Ledviny jsou párový orgán, každá o velikosti pěsti. Slouží k filtraci (očišťování) krve a jsou zásadně důležité k tomu, aby různé škodliviny a odpadní látky naše tělo opustily v moči. Ledvinami stále proudí krev, kterou orgán čistí – za minutu jím proteče neuvěřitelné množství 1,2 litru krve. Přemíra solení, konzumace cukrů a živočišných bílkovin a pití alkoholu, kouření, nedostatek spánku, minerálů a špatný pitný režim ledvinám škodí, stejně jako vysoký krevní tlak, cukrovka, nadváha a některé léky, zejména proti bolesti (analgetika).

Léčba chronických onemocnění ledvin v ČR

„V České republice trpí chronickým selháním ledvin takřka 11 000 lidí. Na jednu z variant dialýzy, hemodialýzu nebo peritoneální dialýzu je odkázáno zhruba 6 300 lidí,“ vysvětluje profesorka Opatrná. Transplantace je pro pacienty nejlepším řešením. V současnosti se zkrátila průměrná doba, kterou nemocný, jehož ledviny přestaly plnit svou funkci, musí strávit na dialýze, než se pro něj najde dárce, na jeden rok. Někteří pacienti jsou však na ni odkázaní již trvale, protože pro ně transplantace není vhodná.

[ledviny.jpg]
„Až 80 % pacientů, kteří potřebují dialýzu, si může zvolit její typ. Více než 90 %, se jich rozhoduje pro hemodialýzu, což znamená, že musejí až třikrát týdně na několik hodin do dialyzačních středisek, kde jim speciální přístroj vyvede z těla krev a za několik hodin vyčistí. Druhá metoda, peritoneální neboli domácí dialýza, pak dává pacientům více svobody, ale i zodpovědnost starat se o své zdraví. Bohužel se nám v ČR zatím nepodařilo navýšit počet pacientů léčících se pomocí domácí dialýzy, což je současný zahraniční trend. U nás se takto léčí pouze 8,1 % dialyzovaných pacientů,“ doplňuje profesorka Opatrná. Pacient má do břišní dutiny zavedený katétr, kterým si buď třikrát denně napustí do břicha speciální roztok, který mu krev vyčistí, nebo proceduru absolvuje během spánku, kdy je přes katétr napojen ke speciálnímu přístroji, tzv. cycleru. Při této metodě se krev nečistí mimo tělo pacienta, ale uvnitř pomocí tělu vlastní membrány - pobřišnice.

„Výhodou peritoneální dialýzy je, že daleko méně ovlivňuje běžný život pacientů. Nemocný může pracovat v kanceláři, sportovat, cestovat, koupat se v moři, zajet si na chatu. Nemusí dojíždět třikrát týdně do dialyzačního střediska na dialýzu, k lékaři dochází jen na kontrolu jednou za 6-8 týdnů. U nás tuto metodu volí třikrát až šestkrát méně lidí než na Západě. Vyžaduje více aktivního přístupu – jakmile se ale pacient naučí metodu obsluhovat, což je poměrně jednoduché, většinou právě tuto variantu dialýzy oceňuje,“ říká profesorka Opatrná s tím, že právě peritoneální dialýza je mostem k transplantaci. Pacienti, kteří si ji zvolí, jsou na nový orgán připraveni lépe. „Rozhodně mi přijde jedinečné, že u tak závažného onemocnění, jako je chronické onemocnění ledvin, byly vyvinuty takové lékařské metody, které umožňují, aby si pacient uchoval své koníčky a relativně běžný pracovní styl, a navíc chodil na kontrolu k lékaři jen jednou za jeden až dva měsíce,“ uzavírá Sylvie Opatrná, podle níž je ovšem hlavní především prevence a dodržování zásad zdravé životosprávy, která před onemocněním ledvin chrání.

Osm pravidel, abychom měli zdravé ledviny


  1. Udržujte se zdraví a aktivní
  2. Pravidelně si nechte kontrolovat hladinu cukru v krvi
  3. Sledujte svůj krevní tlak
  4. Jezte zdravě a hlídejte si váhu
  5. Dodržujte zdravý pitný režim
  6. Nekuřte
  7. Neužívejte nadměrné množství volně prodejných léků
  8. Nechte si pravidelně kontrolovat funkci ledvin, pokud máte jeden nebo více vysoce rizikových faktorů:

a. Cukrovku
b. Vysoký krevní tlak
c. Nadváhu
d. Jeden z rodičů nebo dalších členů rodiny zemřel na onemocnění ledvin

Autor: Světový den ledvin

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek