KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Proč věda dosud dokázala vyléčit pouze jednoho pacienta s HIV?

V roce 2007 se v těle jednoho mladého Američana žijícího v Berlíně odehrál zázrak moderní medicíny. Dvanáct let poté, co byl diagnostikován jako HIV pozitivní, tento virus náhle zmizel z jeho těla.

...

Protože Timothy Ray Brown trpěl leukémií, byla mu v rámci léčby provedena transplantace kmenových buněk. A jak se následně ukázalo, jeho dárce disponoval vzácnou genetickou mutací známou jako CCR5-delta 32, díky které se Brown vůči viru HIV stal imunní.

Brown poté vešel ve známost jako tzv. „berlínský pacient“. A i o 10 let později je stále jediným člověkem, který byl z této diagnózy vyléčen.

Genová terapie je příslibem

Navzdory neuvěřitelnému pokroku v medicíně se skutečný lék na HIV stále nedaří nalézt. Díky antiretrovirovým lékům se však již nejedná o rozsudek smrti, ale do jisté míry o zvladatelnou nemoc. Virus HIV se však trvale včlení do genomu nakažené buňky a poté se nečinně ukrývá v těle, kvůli čemuž je téměř nemožné ho vymýtit.

Od 80. let minulého století vědci doufají, že novou cestu léčby HIV, a možná snad i samotný lék, by mohla představovat genová terapie, během níž je genetický materiál těla pozměněn. Brownův případ přiměl mnoho odborníků z tohoto oboru k optimismu, nicméně vědci stále nedokáží přesně vysvětlit, jakým způsobem jeho léčba zafungovala.

„Brown byl prostě jen výjimečný případ. Prodělal dvě transplantace kostní dřeně. To by člověka normálně zabilo. A pořád přesně nevíme, jak k tomu došlo,“ říká Scott Kitchen z Kalifornské univerzity v Los Angeles, vedoucí autor studie.

Nová studie publikovaná ve vědeckém časopise PLOS Pathogens odhaluje novou potenciální cestu k léčbě HIV, ačkoli rovněž upozorňuje na výrazné obtíže, kterým vědci čelí. „Dosud jsme účinně vyléčili pouze jednoho pacienta. I to nám však poskytuje velkou naději,“ uvádí Kitchen.

Vědci se v nové studii inspirovali právě Brownovou léčbou a doufali, že pomocí geneticky upravených kmenových buněk dokáží stimulovat imunitní systém těla tak, aby se proti viru bránil. Jedná se o formu léčby známou jako imunoterapie pomocí CAR T-lymfocytů.

„Virus HIV poškozuje imunitní reakci buněk, a proto je tak účinný. Takže abychom se ho mohli účinně zbavit, potřebujeme účinnou imunitní reakci. A tu my poskytujeme.“

I přes jisté úspěchy jsme od stoprocentního léku ještě daleko

Tato metoda již dříve zaznamenala určitý úspěch, nicméně vědci nyní s tímto novým přístupem zjistili, že těla primátů tyto buňky potlačující HIV produkují i více než 2 roky od původní infuze bez jakýchkoli vedlejších účinků. Jde tedy o potenciálně dlouhodobé řešení, které může pomoci snížit závislost pacientů na antivirových lécích a dokonce HIV zcela vymýtit.

„Věříme, že jde o součást léčby používanou v kombinaci s antiretrovirovou léčbou. A výsledky ukazují, že tato účinná léčba je možná,“ říká Kitchen. V poslední době věda zaznamenala několik dalších slibných průlomů v eliminaci HIV, nicméně téměř ve všech případech šlo o vymýcení viru pouze u myší.

Díky technologiím jako úprava genů se zdá, že nalezení léku na virus HIV je možné. V cestě však stále stojí mnoho technických překážek a skutečný lék nám stále může být na míle vzdálený.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek