KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Prospěte se ke štíhlé postavě!

Hubnout ve spánku zní mnohým z nás jako sen. Dostatek kvalitního spánku je přitom jednou z podmínek úspěšného hubnutí. Během spánku totiž v našem těle probíhají procesy, které mají vliv na naší tělesnou hmotnost.

...

Přínos spánku pro štíhlost i pro zdraví

Dostatek spánku nás uchrání před noční návštěvou lednice a spíže. Lidé, kteří ponocují snědí až o 2300 kJ více než ti, kteří spí klidným, nerušeným spánkem. Vydatný spánek nám dodá dostatek energie, takže nás tělo nebude nutit k jídlu, abychom mu jí doplnili.

Budeme mít dost energie na cvičení, což nám pomůže spálit tuky. Nadbytečné tukové zásoby se budou tenčit také díky podpoře bazálního metabolismu. Za zmínku stojí skutečnost, že lidé, kteří si dopřávají dostatek kvalitního spánku, spálí asi o 15 až 20 % více kalorií než lidé, kteří málo spí.

Vydatný spánek nás zbavuje nadbytečného tuku, podporuje pocit sytosti a vede nás k tomu, abychom jedli méně. Spánek regeneruje naše tělo i náš mozek. Dostatek kvalitního spánku znamená dostatek energie pro mozek i pro svaly.

Za zmínku stojí skutečnost, lidé, kteří málo spí, mají nejen sníženou fyzickou i psychickou kondici. Kromě toho jim hrozí zvýšené riziko vzniku obezity, přestože k ní nemají genetické sklony.

Spánek a hormony

Během spánku naše tělo produkuje hormony, které ovlivňují pocity hladu a nasycení. Jedná se o hormony leptin a ghrelin. Dostatek leptinu nás chrání před neovladatelným hladem, následným přejídáním se a tloustnutím. Pokud málo spíte, může dojít k jeho snížení o 16 až 18 %.

Nedostatek spánku vede ke hladu nejen díky sníženému množství energie, kterou je třeba doplnit. Jestliže málo spíte, klesá hladina leptinu a naopak stoupá hladina ghrelinu, hormonu, který vyvolává pocit hladu.


Délka a kvalita spánku má také vliv na produkci inzulínu, hormonu, který podporuje ukládání tuků do tukových zásob. Méně spánku znamená vyšší hladinu inzulínu, který v nás vyvolává neovladatelný hlad, hormonu, který rovněž podporuje katabolickou reakci ve svalech, což vede ke ztrátě svalové hmoty.

 Lidé trpící nespavostí vylučují až o 50 % více inzulínu než lidé, kteří nemají se spánkem problémy.

Spánek má také vliv na produkci růstového hormonu i na produkci testosteronu. Růstový hormon je zodpovědný za regeneraci buněk i za anabolické procesy, procesy, které podporují růst svalů. Navíc tento hormon podporuje spalování energie.

Největší množství růstového hormonu je vylučováno v průběhu 90 minut po usnutí. Nedostatek spánku má za následek snížení hladiny tohoto hormonu.

Můžeme se prospat nejen ke štíhlé postavě, ale také k pěkným svalům. Během spánku se totiž vylučuje hormon testosteron a klesá hladina kortizolu, hormonu, který podporuje ukládání tuků do tukových zásob.

Méně spát znamená nižší hladinu testosteronu, zato vyšší hladinu kortizolu, hormonu, který podporuje ukládání tuků do tukových zásob, zejména v oblasti břicha.

Co se děje, pokud nespíme?

Nedostatek spánku neznamená pouze noční návštěvy lednice a spíže. Následky jsou mnohem větší. Jestliže nespíme, klesá hladina leptinu, hormonu sytosti, zato stoupá hladina ghrelinu, hormonu hladu. Rovněž stoupá hladina inzulínu a kortizolu, hormonů, které podporují ukládání tuku do tukových zásob.


Naopak klesá hladina růstového hormonu a testosteronu, hormonů, které podporují spalování energie a nárůst svalové hmoty.

Nedostatek spánku vede nejen k vyššímu množství tuku a nižšímu množství svalů. Může nás přivést také ke snížené toleranci glukózy a nakonec i k diabetu mellitu 2. typu.

Jak se prospat ke štíhlosti?

Spánek slouží především k relaxaci a k regeneraci, může nám však pomoci i ke štíhlé linii. Je však třeba dodržovat některá pravidla. Mezi základní pravidla patří délka spánku, která má být 7 až 8 hodin.

Pokud spíme kratší dobu, míváme větší hlad, příčinou je hormonální nerovnováha. Dostatečný a kvalitní spánek se nám totiž postará o hormonální rovnováhu.

Aby nám spánek pomohl ke štíhlé postavě, je třeba dopřát svému tělu zdravou stravu a pravidelnou stravu v přiměřených porcích a dostatek pravidelného pohybu.

Vést sedavý způsob života, krátce před spaním se pořádně nacpat a myslet si, že během spánku se z tlouštíka stane štíhlý člověk, je velký omyl. Tak to opravdu nefunguje.

Hubnutím během spánku se zabýval německý odborník na výživu Detlef Pape, který sestavil pravidla, která je třeba dodržovat, aby nám spánek pomohl ke štíhlosti. Těmto pravidlům se říká Papeho dieta.

Její podstatou je jíst v první části dne větší množství sacharidů, zatímco odpoledne a večer bychom si naopak měli dopřát více bílkovin. Během dne bychom měli pít neslazené nápoje.

Podle Papeho strava s větším množstvím bílkovin ve druhé polovině dne podpoří produkci růstového hormonu, hormonu, který podporuje spalování energie. Dopřejeme-li si večer stravu bohatou na sacharidy, zvýší se hladina inzulínu, což částečně naruší spalování energie.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek