KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

První vakcína proti malárii bude testována v Ghaně, Keni a Malawi

První vakcína proti malárii na světě bude od roku 2018 zkušebně podávána ve třech afrických zemích, konkrétně v Ghaně, Keni a Malawi. Vakcína RTS,S nutí imunitní systém útočit na parazita malárie, který je přenášen komářími kousnutími.

...

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že vakcína může potenciálně zachránit desetitisíce životů. Dosud však není jasné, zda ji bude možné použít také v nejchudších oblastech světa.

Vakcínu je nutné podat pacientovi 4krát – jednu dávku měsíčně po dobu 3 měsíců a poté čtvrtou dávku o 18 měsíců později.

Těchto výsledků bylo dosaženo pomocí důsledně kontrolovaných a dobře financovaných klinických testů, ale dosud není jasné, zda jich může být dosaženo také v „reálném světě“, kde je přístup lidí k zdravotní péči omezený.

Důvodem pilotního provozu vakcíny ve zmíněných 3 zemích je tedy zjištění, zda může být program vakcíny proti malárii plnohodnotně spuštěn. Během testování bude WHO také hodnotit bezpečnost a účinnost vakcíny.

Dr. Matshidiso Moetiová, regionální ředitelka WHO pro Afriku, řekla: „Vyhlídka vakcíny proti malárii je úžasnou zprávou. Informace získané v pilotním programu nám pomůžou při rozhodování o širším použití vakcíny. Společně s ostatními zásahy proti malárii má taková vakcína potenciál zachránit desetitisíce lidí žijících v Africe.“

Pilotního programu se zúčastní více než 750 000 dětí ve věku od 5 do 17 měsíců. Vakcínu obdrží zhruba polovina z nich, aby bylo možné porovnat výsledky a zhodnotit její reálnou účinnost. V této věkové skupině se ukázalo, že dané čtyři dávky zabránily malárii ve 4 z 10 případů. To je o dost nižší počet, než vidíme u schválených vakcín pro ostatní nemoci.

Vakcína dále snižuje počet nejzávažnějších případů o třetinu a také počet dětí, které potřebují lékařskou péči či krevní transfuzi. Nicméně bez stěžejní 4. dávky pozitivní účinky postupně výrazně opadnou.

Ghana, Malawi a Keňa byly vybrány, protože již nyní provozují rozsáhlé programy pro boj s malárií, v rámci nichž jsou používány například moskytiéry, ale přesto mají stále vysoké počty onemocněných. Každá země si sama rozhodne, jakým způsobem bude pilotní vakcinaci provádět, nicméně prioritou budou pravděpodobně vysoce rizikové oblasti.

Navzdory obrovskému pokroku se každý rok objeví 212 milionů případů malárie, při kterých zemře 429 000 lidí, z nichž většinu tvoří děti. Nejvíce zasaženou oblastí je Afrika.

Financování pilotních programů vakcinace poskytují následující organizace: Globální aliance pro očkování a imunizaci (GAVI), Globální fond pro boj s AIDS, Unitaid, WHO a GSK.

Generální ředitel GAVI Dr. Seth Berkley řekl: „První světová vakcína proti malárii je opravdovým úspěchem, na kterém se pracovalo 30 let. Dnešní oznámení značí důležitý krok k potenciálnímu zpřístupnění vakcíny v celosvětovém měřítku.“

“Malárie je pro nejchudší země světa strašnou zátěží, protože bere život tisícům lidí a brzdí hospodářství. Tyto pilotní programy jsou stěžejní pro zjištění, jaký efekt může tato vakcína na tuto lidskou daň mít.“


Autor: VoZ

Zdroj: BBC

Foto: D Poland/Path

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek