KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Rabdomyolýza: Přehnané cvičení může vést k život ohrožujícím následkům

Před třemi lety přišla žena jménem Christina D’Ambrosio na svou první lekci spinningu. I když chodila pravidelně cvičit, hodinová lekce jí přišla těžší, než předpokládala. Bolely jí nohy, dokonce se jí podivně zbarvila moč, až nakonec skončila v nemocnici. Bylo jí řečeno, že má rabdomyolýzu, vzácný, ale život ohrožující stav způsobený cvičením, který v dnešní době díky rostoucí popularitě pohybu pomalu a jistě vzácným být přestává.

...

Případů rabdomyolýzy přibývá

„Myslela jsem si, že mé tělo prostě jen není zvyklé na tento druh svalové bolesti, protože se jednalo o první lekci,“ uvedla Christina, která je učitelkou v mateřské školce. Jenže během dvou dnů po lekci ji začaly nohy nesnesitelně bolet, moč se jí zbarvila do tmavého odstínu a žena se začala cítit zmateně.

Nakonec šla do nemocnice, kde jí lékaři diagnostikovali vzácný život ohrožující stav, který je způsoben extrémním cvičením. Tento stav zvaný rabdomyolýza se objevuje tehdy, začnou-li přepracované svaly odumírat a vypouštět svůj obsah do krevního objemu, což značně zatíží ledviny. Rabdomyolýza je spojena se silnou bolestí a může ohrozit i život. 

Christina však byla po dvoutýdenním pobytu v nemocnici propuštěna a od té doby už se zvládla zotavit. Její případ byl zmíněn v dubnovém vydání lékařského časopisu The American Journal of Medicine spolu se dvěma dalšími případy rabdomyolýzy vyvolanými spinningem.

Toto onemocnění je jedním z nejhorších následků cvičení nad rámec lidských možností, ale nikoliv jediným. Ve zprávě uvedené ve výše zmiňovaném magazínu bylo uvedeno, že zdokumentováno již bylo nejméně 46 dalších případů lidí, u nichž se tento stav rozvinul po lekci spinningu. Ve 42 případech se jednalo o lidi, kteří navštívili svou vůbec první lekci.

Lékaři se snaží zvýšit povědomí o této málo známé nemoci

Zpráva varuje, že je tento stav velmi vzácný a není důvodem k vyloučení cvičení s vysokou intenzitou. Autoři však uvedli, že je jejich cílem zvýšit povědomí veřejnosti o tomto onemocnění, aby lidé, kteří začínají s novým tréninkovým programem, začali raději pomalu a vyhnuli se tak riziku kritického přetažení organismu.


„Nikdy bych nikoho neodrazoval od cvičení,“ uvedl Alan Coffino, který je spoluautorem nové studie věnující se rabdomyolýze. „Spinning je skvělý, ale není to činnost, u níž byste měli začít v plné intenzitě. Je důležité, aby si to uvědomila jak veřejnost, tak lektoři,“ řekl Coffino.

Rabdomyolýza se často vyskytuje také mezi vojáky, hasiči a dalšími podobnými profesemi, jejichž pracovní náplň je fyzicky náročná. Autoři studie z výzkumu armády z roku 2012 odhadli, že každý rok je mezi vojáky v aktivní službě diagnostikováno zhruba 200 případů rabdomyolýzy. Existují I případy, kdy byly hospitalizovány celé skupiny sportovců, kteří absolvovali obzvláště vyčerpávající trénink.

Podle odborníků se však nyní s nástupem trendů fitness a cvičení tyto případy začínají stále více objevovat i mezi běžnými členy veřejnosti, kteří při cvičení zásadně podceňují reálné možnosti svých těl. Nejčastěji se u případů rabdomyolýzy jako příčina objevuje právě spinning, který patří mezi vysoce intenzivní typy cvičení. 

Svalové trauma prožívají nejčastěji začátečníci

Studie ukazují, že cvičení s velkou intenzitou nabízí nesčetné přínosy pro zdraví, ale pro malou skupinu lidí, hlavně pro začátečníky, může být rizikové.

V roce 2014 byla zveřejněna zpráva o dvou pacientech, kteří přišli na pohotovost krátce po své první lekci spinningu. Jednou z pacientek byla 24letá žena, kterou značně bolely nohy a měla i otoky. Žena byla ihned poslána na chirurgický zákrok, při němž lékaři uvolnili nebezpečný tlak na stehnech.

Kromě spinningu se mezi lety 2010 a 2014 objevil v souvislosti s rabdomyolýzou nejčastěji i crossfit, vzpírání, běh, či P90X. Podle studie, která sledovala toto časové období, všichni pacienti odpovídali stejnému profilu.


„Jsou to lidé, kteří se snaží cvičit příliš tvrdě, ale nejsou k tomu vyškoleni. Kvůli tomu pak prožívají opravdu silné svalové trauma,“ uvedl spoluautor studie Todd S. Cutler. Existují důkazy, že k onemocnění mohou přispět i různé léky včetně statinů, stimulantů a antipsychotik, stejně jako genetická predispozice.

Obecně však k rabdomyolýze dochází nejčastěji tehdy, nedávají-li lidé zejména v začátcích aktivního pohybu svým svalům dostatek času na to, aby se dokázaly přizpůsobit nové zátěži, na kterou dosud nebyly zvyklé.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek