KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Sedmikráska: Přírodní lék i pomocník v kuchyni

Kdo by neznal sedmikrásku! Její drobné bílé či lehce narůžovělé květy zdobí naše louky i pastviny, zahrádkáři jí znají jako plevel. Naši předci jí používali na hojení ran a pochutnávali si na salátech z ní. Objevme i my léčivou sílu této skromné bylinky.

...

Sedmikráska není pouze plevel

Sedmikrásku obecnou není třeba představovat. Známe jí všichni jako ozdobu luk, polních cest i jako plevel, kterého se chtějí zahrádkáři zbavit. Často si přitom vůbec nevšimneme blahodárných účinků na naše zdraví.

Sedmikráska obecná (Bellis perennis) je však neprávem opomíjená. Její květy jsou vynikajícím přírodním lékem. Zdobí naše louky i zahrádky od dubna do listopadu, během celé této doby je můžeme sbírat.

Sbíráme je s malou částí stonku, který by neměl být větší než 2 cm.

Najdeme v nich zejména saponiny, slizy, silice, flavonoidy, tříslovin\, organické kyseliny, hořčiny, pryskyřice, inzulín a minerální látky.

Našemu zdraví prospívají i listy této drobné bylinky, která si díky své nenápadnosti a nenáročnosti vysloužila lidový název chudobka.

Léčivá síla nenápadné sedmikrásky

Působení sedmikrásky je nenápadné, jako je sama nenápadná. Většinou se přidává do směsí. V lidovém léčitelství je ceněno její protizánětlivé hojivé i svíravé působení. Používá se při zánětech močových cest i ledvinových klubíček.


Koupele ze sedmikrásky pomáhají při rozličných kožních onemocněních, například při ekzémech, vyrážkách, akné i lupénce. Rovněž se osvědčila jako prostředek na špatně se hojící rány.

Lze jí využít i na podporu odkašlávání i jako podpůrný prostředek při zánětech dýchacích cest, revmatismu i při nemocech jater a žlučníku. Najde své využití i jako přírodní lék na nemoci ledvin a močového ústrojí.

Díky svým močopudným účinkům nám může posloužit i při léčbě otoků. Čaj z jejích květů se může pochlubit detoxikačními účinky.

Tato skromná bylinka nemá žádné vedlejší účinky. Mohou jí dlouhodobě užívat i děti.

Sedmikráska jako přírodní lék

Pití čaje nebo nálevu z květů sedmikrásky se používá pro očistu těla, při nemocech dýchacích cest. Rovněž pomáhá při chřipce, působí příznivě na játra, žlučník i ledviny.

Čaj nebo nálev z květů sedmikrásky můžeme pít samotný nebo ve formě směsi. Sedmikráska často bývá používaná ve formě bylinných směsí s podobně působícími bylinkami. Často bývá ve směsi s jitrocelem, mateřídouškou, černým bezem i lipovým květem.


Nálev ze sedmikrásky můžeme použít i jako kloktadlo při léčně zánětů hrdla a dásní.

Zevně se používá ve formě obkladů a koupelí zejména na léčbu kožních onemocnění, vředů a na hojení krevních podlitin a špatně se hojících ran.

Trénovali jste intenzivněji než obvykle a výsledkem jsou namožené svaly? Koupel z květů sedmikrásky zažene bolest, uvolní svaly a podpoří jejich regeneraci.

Máte problematikou pleť? Dříve než se vypravíte do obchodu pro rozličné drahé kosmetické krémy, vyzkoušejte obklad z květů sedmikrásky. Budete mile překvapeni.

Sedmikráska v kuchyni

Sedmikráska má své uplatnění i v kuchyni. Její květy jsou jedlou ozdobou polévek a dalších jídel. Můžeme z nich vyrobit také sedmikráskový „med“ sedmikráskový sirup. Připravujeme ho stejným způsobem, jako „med“ neb sirup z květů pampelišky.


Spolu s květy sedmikrásky můžeme sbírat i její listy. Jsou vítanou ingrediencí do různých zeleninových salátů, například do rajčatového salátu.

Připravte si ze sedmikrásky čaj nebo nálev

Léčivý i detoxikační čaj připravíme ze sušených květů sedmikrásky. Pro jeho přípravu budeme potřebovat šest až sedm lžiček sušených květů, které zalijeme jedním litrem vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat, potom čaj scedíme a popíjíme.

K přípravě nálevu můžeme použít čerstvé i sušené květy. Zalijeme jednu čajovou lžičku květů 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, potom scedíme a nálev je hotový. Popíjíme ho dvakrát denně.

Namoženým svalům svědčí koupel z květů sedmikrásky. Připravíme jí velice snadno. Napustíme vanu vodou a vhodíme do ní dvě hrsti sušených květů sedmikrásky.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek