KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Špekatá planeta: Téměř třetina světové populace trpí nadváhou

Nová studie uvádí, že až třetina celosvětové populace má nadváhu, která je příčinou rozšiřujících se civilizačních chorob. Výzkum sledoval zdravotní problémy související s nadváhou a obezitou po dobu 25 let, výsledky studie byly zveřejněny v časopise New England Journal of Medicine. 

...

Nejvíce dětí s obezitou je ve Spojených státech amerických

Autoři studie sledovali zdravotní problémy spojené s nadváhou v letech 1990 až 2015. Bylo zjištěno, že v roce 2015 trpěly nadváhou až 2,2 miliardy lidí, což představuje zhruba 30 % světové populace. Za nadváhu je považováno více než 25 bodů v rámci indexu tělesné hmotnosti (BMI), za obezitu více než 30 bodů a za morbidní obezitu více než 40 bodů.

Toto číslo zahrnuje téměř 108 milionů dětí a více než 600 milionů dospělých, kteří až v 60 % trpí smrtelnými nemocemi souvisejícími s jejich obezitou. Celková celosvětová hodnota obezity byla u dětí 5 % a u dospělých 12 %. Jedná se o čísla, která se od roku 1980 zdvojnásobila.

V roce 2015 zemřely na onemocnění spojená s obezitou až 4 miliony lidí. Nejčastěji se jednalo o kardiovaskulární onemocnění, onemocnění ledvin nebo různé druhy rakoviny. Jedná se o 28% nárůst oproti roku 1990. „Lidé, kteří krčí rameny nad svým přírůstkem hmotnosti, to dělají na vlastní nebezpečí,“ uvedl Christopher Murray, jeden z autorů studie.


Vědci zkoumali údaje ze 195 zemí a zjistili, že je obezita stále častější mezi dětmi, a to i v méně rozvinutých zemích. Nejvyšší úroveň dětské obezity byla zjištěna ve Spojených státech, kde trpí obezitou až 13 % dětí.  Nejnižší míra byla naopak zaznamenána v Bangladéši a Vietnamu, kde se dětská obezita pohybuje kolem 1 %.

Lidé konzumují stále více nezdravých potravin, protože jsou levnější

„Riziko úmrtí se s narůstající váhou zvyšuje,“ řekl profesor Azeem Majeed z Imperial College v Londýně, který se rovněž na výzkumu podílel. „Lidé, kteří mají nadváhu, jsou vystaveni vysokému riziku úmrtí a různým nemocem,“ dodal.


„Lidé si často myslí, že musí být opravdu hodně tlustí, aby je to nějak ohrozilo. Ale jakmile dosáhnete BMI 25, riziko cukrovky, rakoviny i onemocnění srdce se začne zvyšovat,“ řekl profesor. Hlavním důvodem pro nárůst obezity je podle autorů studie špatný životní styl a špatné stravování, stejně jako rostoucí urbanizace, globální vývoj i chudoba, která vede lidi k tomu jíst více nekvalitních potravin.

„Lidé konzumují stále více potravin s vysokým obsahem cukru a tuku a k tomu méně cvičí,“ řekla Boitshepo Bibi Giyose, která pracuje v Organizaci OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ceny zpracovaných potravin, jako je zmrzlina, hamburgery, čokoláda a chipsy, se za posledních několik desetiletí snížila, zatímco čerstvé ovoce a zelenina podražily.

Na druhou stranu existuje na planetě 800 milionů lidí (z nichž je 300 milionů dětí), kteří nemají dostatek jídla. Nedávná zpráva Světového potravinového programu OSN (WFP) zjistila, že hlad a nedostatek potravin způsobuje globální migraci i ozbrojené konflikty, protože miliony hladovějících lidí z celého světa opouští své domovy. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek