KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

STUDIE: Špatná dentální hygiena může u žen blokovat těhotenství

Vědci z Univerzity v Helsinkách zjistili, že zcela běžný parodontální patogen může u mladých žen oddálit početí. Studie, která byla publikována 12. června v časopise Journal of Oral Microbiology, zahrnovala 256 zdravých netěhotných žen z jižního Finska ve věku 19 až 42 let, které přestaly užívat antikoncepci, aby mohly otěhotnět. 

...

Ženy byly pozorovány po dobu jednoho roku

Účastnice podstoupily klinické orální a gynekologické vyšetření spolu s analýzou parodontálních patogenů a protilátek ve slinách. Provedeny byly i vaginální výtěry za účelem zjištění bakteriální vaginózy ve výchozím stavu.

Účastnice byly sledovány po dobu 12 měsíců, aby mohli vědci zjistit, zda ženy během té doby otěhotněly. Výzkumníci zjistili, že u žen, které v daném období neotěhotněly, byla ve slinách nalezena vyšší hladina bakterie porfyromonas gingivalis, která je spojována s periodontálními chorobami.

Výsledky výzkumu nabádají ženy k lepší péči v rámci dentální hygieny

Ženy s touto bakterií ve slinách měly až třikrát větší potíže s otěhotněním než ostatní ženy. „Naše výsledky mohou povzbudit mladé ženy v plodném věku, aby se staraly o svou dentální hygienu a zdraví svých zubů a pravidelně podstupovaly zubařské kontroly,“ uvedla Sussana Pajuová, parodontoložka a výzkumná pracovnice na univerzitě v Helsinkách.

„Naše studie neodpovídá na otázku možných příčin neplodnosti, ale ukazuje, že parodontální bakterie na ni mohou mít vliv, a to i při nižších hodnotách,“ dodala vědkyně. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek