KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Světový den bez tabáku jako varování WHO před následky kouření

Tabákový kouř je tichý a zákeřný zabiják, který má ročně na svědomí milióny lidí. Tato skutečnost vedla organizaci WHO (World Health Organisation) k vyhlášení 31. května jako Světového dne bez tabáku. Na tento den jsou tradičně připraveny různé kampaně i akce, jejichž cílem je omezit kouření. Letos se však WHO rozhodla udělat ještě něco více.

...

Co vede lidi ke kouření?

Hodně se mluví a píše o negativních následcích kouření na naše zdraví, informace o škodlivosti kouření jsou dokonce uvedeny na každé krabičce cigaret. Mnohý nekuřák si položí otázku „Proč lidi kouří, když je kouření tak škodlivé?“

Kouření je velice škodlivé, avšak kuřák nepocítí jeho následky po prvních cigaretách. Stejně jako každá droga, i cigarety ukazují zpočátku kuřákovi svoji přívětivou tvář.

Dávají mu pocit, že patří do nějaké skupiny (je součástí skupiny lidí, kteří si spolu zakouří), pomáhají mu zvládat stres (kouření odvádí pozornost a podporuje vylučování endorfinů), lepší se soustředit a dokonce brzdí přibírání na váze!

To vede kuřáka k mylné domněnce, že neblahé zdravotní následky kouření se ho netýkají.

Jak kouření ničí zdraví

Po určité době začnou cigarety ukazovat kuřákům svoji odvrácenou tvář. Chronické záchvaty kašle, časté záněty dýchacích cest a plicní emfyzém, rakovina plic – to je pouze část daně, kterou kuřáci platí za chvilku potěšení s oblíbenou cigaretou.

Tabákový kouř patří mezi karcinogeny 1 A, tedy nejvýše nebezpečné karcinogeny. V cigaretovém kouři najdeme kromě známého nikotinu oxid uhelnatý a spoustu chemických látek, z nichž většina způsobuje zhoubné nádorové bujení.

S každou vykouřenou cigaretou se zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic, jazyka, rtů, hrtanu, hltanu, žaludku, střev, slinivky břišní, močového měchýře, konečníku, u žen také děložního čípku.

Kouření postihuje také srdce a cévy, chroničtí kuřáci mohou počítat se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, cévní mozkové příhody, aterosklerózy (kornatění tepen). Postiženy jsou tepny zejména dolních končetin.


Toxické látky, obsažené v cigaretovém kouři mohou postihnout i drobnější cévy, jako jsou cévy zrakového, sluchového ústrojí. Následně dochází postupně k poškození zraku či sluchu.

Kromě kvality pleti trpí také kuřákův žaludek, žaludeční vředy patří k běžným onemocněním chronických kuřáků.

Těhotné kuřačky ohrožují kouřením nejen své zdraví, ale i zdraví plodu. Může se jim narodit dítě s nižší porodní hmotností, s vrozenými vývojovými vadami a dalšími onemocněními.

A jako „bonus“ navíc, na milovníky cigaret číhá neplodnost a impotence.

Koření škodí i pasivním kuřákům

Neblahé zdravotní následky kouření číhají nejen na aktivní kuřáky, ale také na lidi, kteří sice sami nekouří, ale pobývají v zakouřeném prostředí. Ne nadarmo se těmto lidem říká pasivní kuřáci.

Zdravotní následky pasivních kuřáků jsou stejné jako následky aktivních kuřáků. Není divu, lidé pobývající v zakouřeném prostředí dýchají stejné jedovaté látky (obsažené v cigaretovém kouři) jako kuřáci.

Jak bojuje WHO proti kouření?

Pořádání protikuřácké osvěty patří k tradičním činnostem WHO. V letošním roce však přišla s novinkou, jak kuřáky odradit od jejich oblíbené cigarety.

 Je známá skutečnost, že nápisy typu „Kouření škodí zdraví“, „Kuřáci umírají předčasně“, kterými je opatřena každá krabička cigaret, nezabírají. Kuřáci tyto nadpisy ignorují.

WHO využila letošní Světový den bez tabáku k opatření, jehož cílem je prudké snížení poptávky po cigaretách. Jednotné obrázky na obalu tabákových výrobků mají výrazně snížit jejich atraktivitu, zvýšit účinnost zdravotních varování a tím odradit lidi od kouření.

Již od 20. 5 2016 zmizí z obalů jejich oblíbených cigaret hezké obrázky, loga i propagační informace. Nahradí je jeden ze 42 odstrašujících obrázků s příslušnými varovnými nápisy.

Obrázky jsou rozdělené do tří souborů, přičemž každý rok se bude používat jeden soubor.

Drsné obrázky typu rakoviny plic s nápisem „Kouření je příčinou rakoviny plic v 9 z 10 případů“ mají znechutit kuřákům jejich oblíbené cigarety.


Varování před škodlivostí kouření nebude již uvedeno v dolní části krabičky, kde si ho málokdo všimne.

Naopak bude velice dobře vidět, bude totiž zabírat 65 % přední a zadní strany krabičky.

Rovněž z trhu zmizí veškeré příchutě cigaret, kromě mentolové, které zůstanou na trhu do roku 2020.

Pokud se kuřáci těší, že si budou moci ještě dlouho kupovat staré zásoby cigaret, mýlí se. Budou si je moci koupit pouze po dobu tří měsíců od platnosti zákona, tedy do 20. srpna 2016.

Milovníci doutníků, doutníčků a vodních dýmek mohou být spokojeni – výše uvedená opatření se jich netýkají.


Autorka: Evžena Janovská

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek