KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Vědci pokročili v odhalení příčiny srdečních arytmií

Slovenští vědci a jejich kolegové z univerzity v britském Cardiffu odhalili část struktury lidské bílkoviny, jejíž porucha vyvolává srdeční arytmie. Výsledek výzkumu má v budoucnu pomoci při léčbě vážných onemocnění srdce. Na tiskové konferenci v Bratislavě o tom dnes informovali vědci Slovenské akademie věd (SAV), kteří se na projektu podíleli.

Vědci určili počáteční strukturu tzv. ryanodinového receptoru (RyR2)

Ten řídí přenos vápníku v srdci. "Narušení koloběhu vápníku v důsledku mutací lidského receptoru vede k srdečním arytmiím," uvedli vědci ústavu molekulární biologie SAV, podle nichž se zmiňované mutace nejčastěji vyskytují v té části RyR2, na kterou se při výzkumu zaměřili. V praxi se srdeční arytmie u člověka, které mohou způsobit až smrt, projevují při stresu nebo emočním napětí. Příkladem podle vědkyně SAV Alexandry Zahradníkové je případ, kdy člověk se zmiňovaným onemocněním skočí do studené vody a utopí se.

Projekt vědců byl zaměřen na základní výzkum, který má v budoucnu ulehčit vývoj účinnějších léků a léčebních postupů s cílem zabránit vzniku a rozvoji onemocnění srdce. Vědci za uplynulých osm let práce na projektu odhalili zhruba desetinu struktury RyR2. Zatím prý nelze stanovit termín, kdy zkoumání dospěje do stadia, že jeho závěry umožní výrobu nového léku. "Toto je běh na dlouhou trať. Když chceme dělat kvalitní výzkum, trvá to dlouho," řekla Zahradníková.

Výzkum souvisí se zkoumáním regulace koncentrací vápníku uvnitř lidských buněk

Během činnosti srdce se do buňky prostřednictvím RyR2 vyplaví velké množství vápníku, který je nutný pro činnost srdečního svalu. Několik druhů onemocnění srdce se podle vědců SAV vyznačuje právě zvýšeným uvolňováním vápníku do buněk, což vede k arytmiím.
...

Autor: ČTK

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Jsem arytmií postižen a moje zkušenosti o jejím vzniku jsou poněkud jiné. S arytmií jem se "seznámil" před 15 lety. Podstoupil jsem 3 elektrické konverze, které sice na určitou dobu pomohly, bohužel po třech měsících bezarytmického života, po použití 2 cl. alkoholu se mi arytmie vrátila, ačkoliv nejsem alkoholik. Po neúspěšných elektrošocích mi byla doporučena "katetrová ablace" v Olomoucké fakultní nemocnici. Zákrok proběhl úspěšně, avšak po asi půl roce, se arytmie dle lékaře vrátila do levé srdeční síně. Od té doby užívám medikamenty, nejprve Rytmonorm a po jeho málo úspěšné aplikaci mi lékař nedávno nabídl nový lek, blokátor Sobykor, který zlepšení nepřinesl. Arytmie se stále vrací a tak je můj život trvale ohrožen. Ovšem vzhledem věku jsem se s predikací náhleho úmrtí smířil. Záchranu hledám sám, zejména pohybovou aktivitou. Přesto jako příčinu arytmie v mím případě považuji stres. Ve svém aktivním životě jsem stres nezažíval, až po odchodu do důchodu jsem si ještě přivydělával u firmy, která zajišťuje ostrahu objektů, kdy jsme museli v kteroukoliv noční či denní dobu vyjíždět k zásahu. Nejhorší to bylo ovšem v nořní době, kdy jsme se s kolegou střídali v odpočinku a každý takový výjezd, znamenal šokové zatížení srdce.A právě v této době, kdy jsem byl zaměstnán u agentury došlo ke vzniku arytmiji.