
Několik slov o vlčím máku
Vlčí mák (Papaver rhoeas) je planě rostoucí rostlina z čeledi makovitých. Jeho vzhled není třeba nijak popisovat.
Každému z nás se vybaví jeho jasně červené květy, které tomuto druhu máku vysloužily různé lidové názvy jako je například „maková panenka“, „ohníček“ či „divoký mák“.
Setkáme se s ním zejména na lidmi upravených stanovištích. Takovými místy jsou pole, rumiště (umělý ekosystém, do kterého člověk výrazně zasáhl a následně se o něj přestal starat), skládky, navážky, úhory, opuštěné stavby, nepoužívané dopravní cesty.
Je hojně rozšířen i mezi běžně pěstovanou květenou luk.
Využití vlčího máku
Z této rostlinky se využívají především její květy. V potravinářství se z nich vyrábí barvivo, v lidovém léčitelství se z nich připravuje léčivý čaj nebo tinktura. Díky své krásné červené barvě se přidávají také jako okrasa do čajových směsí.
V minulosti měly své využití i makovice, které sloužily jako náhražka opia.
Vlčí mák – plevel, který léčí
Květy vlčího máku sloužily našim předkům jako přírodní lék na kašel a plicní choroby i jako uspávací prostředek. Ve vlčím máku najdeme celou řadu alkaloidů, jako je rhoadin, papaverin, berberin, isorhoeadin a další.
Tento léčivý plevel obsahuje také antokyanová barviva cyanin a mekocyanin, organickou kyselinu mekonovou, slizové látky, pryskyřice, sacharidy a třísloviny.

Čaj z květů vlčího máku tak působí tlumivě na dýchací centra, čímž odstraňuje nutkání ke kašli. To je důvod, proč je oblíbeným pomocníkem proti kašli i chrapotu.
Poradí si také s chorobami dýchacích cest, jako je angína, chřipka, bronchiální astma nebo akutní katar průdušek.
Květy vlčího máku bývají součástí různých čajových směsí proti kašli, ve kterých často najdeme také květ slézu, list podbělu, kořen kostivalu a plody fenyklu.
Máte za sebou náročný den nabitý stresem? Nedaří se vám usnout po náročném dni? Dříve než sáhnete po nějakém uklidňujícím léku či prášku na spaní, vyzkoušejte čaj z květů vlčího máku. Může vám posloužit jako mírné sedativum a jako prostředek proti nespavosti.
Čajové směsi v kombinaci s listy meduňky, kořene kozlíku či květu hlohu ještě zvýší uklidňující účinky květů vlčího máku.
Recept na čaj a kloktadlo při kašli a nemocech dýchacích cest
Čaj z vlčího máku bychom měli pít krátkodobě, a to maximálně jeden šálek třikrát denně. Tento léčivý čaj proti nemocen dýchacích cest připravíme smícháním 1 dílu květů vlčího máku, 1 dílu květů divizny, 1 dílu listů proskurníku a 1 dílu květu slézu.
Dvě čajové lžičky této směsi spaříme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a horký čaj popíjíme.
Květ vlčího máku nám může posloužit i jako kloktadlo proti kašli či proti kataru hrtanu. Stačí přelít 10 g květů vlčího máku 500 ml vody, přecedit a kloktat. Jelikož směs nepolykáme, můžeme ji kloktat i několikrát denně.
Jak sbírat a uchovávat vlčí mák
Vlčí mák nemusíme nijak hledat, můžeme se s ním totiž setkat na mnoha místech.
Sbíráme jen červené okvětní plátky během celé doby kvetení. Tento léčivý plevel kvete zejména od května do srpna, při příznivém teplém počasí dokonce až do října.
Květy sbíráme pouze za suchého počasí. Jelikož jsou velmi citlivé na poškození, je třeba je sbírat velice opatrně. Sušíme je ve stínu a potom skladujeme v dobře uzavřených nádobách ve tmě.
Na co si dát u vlčího máku pozor
Květy vlčího máku nám mohou prokázat cenné služby při stresu, nespavosti, kašli, chřipce, angíně a dalších nemocech dýchacích cest, avšak pouze tehdy, pokud ho nebudeme konzumovat větší množství nebo po příliš dlouhou dobu.
Jinak nám naopak mohou způsobit zdravotní potíže jako je zvracení, únava nebo bolesti břicha.
Rozhodně bychom neměli používat odvar z makovic, který se v minulosti používal jako náhražka opia. Není třeba dodávat, že opium jako droga škodí našemu psychickému i fyzickému zdraví.
Měli bychom se vyhnout také listům vlčího máku. Jsou totiž mírně jedovaté, jejich konzumace vyvolává zažívací potíže a křeče.
Zajímavosti o vlčím máku
Vlčí mák je symbolem plodnosti, hojnosti, nadbytku i sebeobětování. Je také symbolem vzpomínek, krve, spánku, nového života a válečných veteránů.
Ve starověku býval vysazován na poli, aby údajně zvýšil kvalitu obilí. Býval spolu s trochou zrní obětován starověké bohyni Ceres.
Vlčí mák se také stal symbolem vzpomínek a válečných veteránů díky své schopnosti rychle pokrýt čerstvě narušenou půdu. Půda na bojištích, rozbrázděných a překrytých bombami a granáty spolu se silnou koncentrací vápence ze zdevastovaných budov je totiž optimálním prostředím pro růst vlčího máku.
Vlčí mák má svoji symboliku i v květomluvě, znamená „Neprozraďme naši lásku“.
Komentáře (0)