KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

WHO varuje před epidemií obezity

Zdravotní komplikace způsobené obezitou zaujímají přední místo v celosvětových statistikách nemocnosti a úmrtnosti populace. Obézních lidí stále přibývá, narůstá dokonce i počet obézních dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní rázně varuje před epidemií obezity a jejími potenciálními následky.

...

USA – Země obézních

Jednou ze zemí, kde je nejvíce tlouštíků, jsou Spojené státy americké. Nadměrné porce kalorické stravy z fast foodů, litry slazených limonád a nedostatek pohybu si vybírá svoji daň v podobě stále rostoucího počtu obézních lidí, přičemž výjimkou nejsou ani děti.

Lékaři varují zejména před dětskou obezitou. Podle nich čeká obézní děti kratší životní věk a nástup zdravotních komplikací obezity již ve velmi mladém věku.

Rostoucí dětská obezita nenechává klidnou ani první dámu USA Michelle Obamovou. Ta zahájila kampaň, jejímž cílem je zastavit šíření dětské obezity. Její recept proti obezitě je jednoduchý – zdravá strava a dostatek pohybu.

Evropa nezadržitelně tloustne

Světová zdravotnická organizace WHO varuje rovněž před skutečností, že se i v Evropě obezita postupně stává nebezpečně normálním jevem. Nejvíce obézních lidí má Irsko, kde odhady hovoří, že v roce 2030 zde bude každý druhý dospělý mít nadváhu, zhruba 48 % mužů a 57 % žen bude trpět obezitou.

Nejlépe na tom není ani Velká Británie, v roce 2030 bude v Británii žít až třetina žen obézních. I takovému Řecku je předpovídáno, že do roku 2030 zde stoupne počet lidí trpících obezitou na dvojnásobek stavu z roku 2010. Počet obézních narůstá také ve Švédsku, podle WHO by měla být v roce 2030 celá čtvrtina Švédů obézních.

Obezita se nevyhýbá ani Španělsku, Rakousku, Portugalsku a dalším zemím, včetně naší Republiky.

Podle WHO má v roce 2030 žít v naší republice 64 % žen s nadváhou (v roce 2010 jich bylo o 10 % méně). Počet obézních žen má vzrůst z 23 % na alarmujících 37 %, což je více než jedna třetina. Počet obézních mužů má ve stejném období vzrůst na 36 %.

To znamená, že v roce 2030 budou každý třetí Čech a každá třetí Češka obézní.

Nejsmutnější je výrazný nárůst dětské obezity. Podle WHO trápí nadbytečná kila 27 % 13letých a 33 % 11letých dětí. Není třeba dodávat, že z většiny obézních dětí se stanou obézní dospělí, kteří své stravovací návyky zpravidla předají zase svým potomkům.

Je obezita nakažlivá?

Jelikož světová zdravotnická organizace WHO varuje před epidemií obezity, mnohý z nás by si mohl pomyslet, že je obezita nakažlivá jako virová či bakteriální nemoc. Obezita není sice nakažlivá ve smyslu infekčních nemocí, avšak nezdravý životní styl obézních jedinců se rozhodně dokáže rychle přesunout na další a „nakazit je“.

Někteří lidé v přítomnosti obézních lidí podvědomě podléhají jejich nezdravému způsobu života.

Místo, aby jim byli příkladem, sami se nechají svést ke konzumaci jídel bohatých na kalorie, avšak chudých na vitamíny, minerály, vlákninu a další zdraví prospěšné látky. Jedí nadměrné porce a omezují svoje pohybové aktivity. Brzy se tak i oni stanou obézními.

Zdravá obezita je nesmysl

Někteří lidé se snaží bagatelizovat svoji obezitu, jejich fantazie v tomto směru nezná mezí. Mezi lidmi kolují  známá mylná tvrzení typu „obézní lidé jsou šťastnější, klidnější“, „i baculkám to sluší, když se umí dobře obléknout“. Nedávno se objevil zcela nový pojem „zdravá obezita“.

Odborníci nad tímto pojmem kroutí hlavami a varují před následky obezity. Jsou-li někteří obézní stejně fyzicky zdraví, jako jedinci s normální tělesnou hmotností, v žádném případě to neznamená, že obezita je fyziologická.


Foto: Wikimedia

Člověk se nemá s obezitou smířit, podobně jako se nesmiřuje s jinou nemocí a hledá způsob, jak by se uzdravil. V mladém věku se sice nemusejí projevit zdravotní následky obezity, postupem času však obézního jedince nemilosrdně dostihnou.

Tito lidé podléhají mýtu „tlustí a fit“. Následky obezity, jako jsou bolesti páteře, kloubů, kyčlí, potíže s dechem, diabetes mellitus 2. typu, nemoci srdce a cév, snížená fyzická i psychická výkonost přičítají na vrub věku. Nechtějí si přiznat, že viníkem jejich problémů je obezita, nikoli věk.

WHO hovoří o obezitě jako o tichém a zákeřném zabijákovi, který má ročně na svědomí nejméně 2,8 milionu lidí.

Jak zatočit s obezitou? Nejlepší je prevence!

S prevencí obezity by se mělo začít již od dětství. Rodiče by měli vést své děti ke zdravému způsobu života. Děti totiž přijímají od svých rodičů návyky – zdravé i ty méně zdravé. Jak však mohou rodiče vést své děti ke zdravému způsobu života, když sami žijí nezdravě?

Pokud se rodiče nezdravě stravují a žijí sedavým způsobem života, jejich děti berou tento životní styl jako vzor do dalšího života. Nejen děti, ale i jejich rodiče by měli být vedeni ke zdravému způsobu stravování a k pohybovým aktivitám. To samé platí i o prarodičích, kteří často děti v útlém věku hlídají a mají výrazný vliv na jejich stravování a životní styl.


Foto: Flickr

Pokud dítě vidí, že se jeho rodiče vyhýbají pohybu, začne se mu automaticky vyhýbat také. Začne trávit svůj volný čas před televizní obrazovkou, u počítačových her, či jinou sedavou činností. Jedinou jeho pohybovou aktivitou je tělesná výchova ve škole, což je ale žalostně málo.

Pokud  děti při sledování televize či u počítače nebo jiné sedavé činnosti konzumují brambůrky, sušenky, čokoládičky a další kalorické pochoutky, které hojně zapíjejí slazenými limonádami, není divu, že tloustnou.

Lépe na tom nejsou ani dospívající. Podle studie WHO ve 23 z 37 zemích trpí nedostatkem pohybu více než 30 % dospívajících.

V rámci prevence dětské obezity by neměly chybět pravidelné pohybové aktivity v rámci školy či různých kroužků. Nejdostupnější a nejpřirozenější fyzickou aktivitou je chůze, pro děti by mělo být samozřejmostí co nejvíce chodit pěšky.

Stane-li se pohyb pro dítě  nedílnou součástí každého dne, bude jeho každodenní součástí i v dospělosti. To samé platí o zdravém způsobu stravování.

 

Autorka: Evžena Janovská

Foto: Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (2 příspěvků)

Komentáře (2)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Nedávno jsem četl super teorii, která je podle mě do určité míry dost dobře pravdivá a zkresluje dneska pohled na obecné zdraví. Víte, proč nyní průměrný věk ještě pořád roste? Protože jsou ještě naživu lidé, kteří se narodili v druhé polovině 20. století a aktuální šílený nadbytek všeho a éru počítačů zažili až v druhé polovině života a většinou se mu vyhýbají, protože mají určité celoživotní návyky. Dětství strávili venku běháním po lesích a polích, vyrůstali (třeba i v komunismu) na kvalitních českých potravinách. Počkejme si ještě tak 50 let. Aby se nestalo, že díky obezitě a hnusům v jídle začne najednou rakovina, infarkty, cukrovky a další choroby kosit populaci dnešních dětí už ve 40. Když je v USA nebo i v UK normální, že malé děti vyrůstají na mražených jídlech a ve 13 letech trpí cukrovkou, tak jak se mají takoví lidé dožít 70 let?! Nemyslitelné. A všichni ti rádoby "sportovci" a "kulturisti", kteří jsou dnes tak populární, si stejně píchají hormony a humusy, aby byli větší a výkonější a chlastají proteiny a hromadu další chemie v pěkných barevných obalech, které se tváří jako to nejlepší pro tělo ... ti taky bez transplantace dort s nápisem 50 velmi pravděpodobně neuvidí. Naši předci tisíce let jedli obyčejné jídlo, které bylo okolo nich a my si najednou hrajeme na to, že jsme během 20 let vynalezli "zdravou stravu", která nás všechny zachrání a budeme nekonečně zdraví. Blbost, zase jen trik, jak vydělat na marketingu jménem fitness, veganství a podobných trendech...
Strava i způsob života mají rozhodující vliv na kvalitu našeho života a nezřídka i na délku života. Mnozí lidí už nevědí, jak mají žít zdravě. Dnešní doba dává lidem spoustu příležitostí žít sedavým způsobem života a přejídat se. A mnozí lidé ty příležitosti využívají, je to pohodlnější. Dříve lidé jedli obyčejné jídlo, jiné totiž nebylo. V současné době je široký výběr potravin, zdravých i těch méně zdravých. Na internetu koluje spousta doporučení, jak žít zdravě, jak se zdravě stravovat. Laik se v nich těžko vyzná. Proto je třeba vnášet světlo do této problematiky.