KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Zázvor a jeho zdraví prospěšné účinky

Perník nebo zázvorové pivo s jejich charakteristickou chutí určitě všichni znáte. Zázvor, který je za ní odpovědný, však není jen pouhé koření, nýbrž také po tisíce let užívaný lék. Pojďme se nyní podívat na jeho zdraví prospěšné účinky.

...

Zázvor pochází historicky z oblasti jihovýchodní Asie, Indie a Číny a už od nejstarších dob byl těmito civilizacemi společně s Řeckem a Římem považován a ctěn zároveň jako koření i jako lék. Do Říma se dostal poprvé právě importem z Číny a v 16. století už do Evropy proudil v množství 2 tisíce tun ročně. 

Použití zázvoru

Jedná se vlastně o plazivou trvalku s tlustým podzemním stonkem, která může dorůstat až metr do výšky. Pěstuje se hlavně v tropických zemích, přičemž ta pocházející z Jamajky se považuje pro vaření za bezkonkurenčně nejlepší. Poznat se dá přitom proti ostatním podle své světlejší barvy. Dalšími špičkovými pěstiteli zázvoru jsou v dnešní době Indie, Fidži, Indonésie a Austrálie.

Zázvor je dostupný v nejrůznějších formách. Bezkonkurenčně svěží chuť dokáže samozřejmě vykouzlit čerstvý zázvor, jeho sušená varianta je ale zase podle čínské tradice považována za pálivější. Najít ho dále můžete v práškové formě, naložený v sirupu, případně kandovaný. Japonskou specialitou je jeho nakládání do kyselého nálevu z octa v podobě tenoučkých plátků zvaných gari. Často doprovází sushi a konzumuje se mezi jednotlivými chody pro osvěžení chuti.

Léčivé účinky

A v jakých případech zázvor pomáhá našemu zdraví? Už dlouho je známo, že napomáhá zažívání a dokáže ulevit od žaludečních problémů a bolestí. Uklidňuje trávicí systém, eliminuje nadměrnou plynatost a pomáhá i při kolice a nechutenství. Pomoci dokáže i při pocitu zvracení a závratím, které někteří pociťují při cestování automobilem nebo autobusem. S podobnými symptomy si poradí i v případě, že jsou způsobeny těhotenstvím.


Zázvor dokáže také krásně prohřát zevnitř a ne nadarmo se pro tento účinek přidává do zimních čajových směsí.  Je přitom jedno, zda s nimi chcete léčit nachlazení nebo jen zimou prokřehlé tělo. Čerstvý zázvor má hojivé účinky na pokožku, podporuje v ní cirkulaci krve a uklidňuje spáleniny. Pomáhá i s dýcháním při rýmě a chřipce. Kořen zázvoru v sobě obsahuje oleje s velmi výraznými protizánětlivými účinky. To vysvětluje, proč osoby trpící revmatismem nebo osteoartrózou pociťují úlevu od bolestí při pravidelném užívání zázvoru.

Skladování

Čerstvý zázvor můžete dnes koupit snad ve všech supermarketech a neoloupaný ho můžete v ledničce skladovat až tři týdny. Pokud je to možné, používejte vždy čerstvou formu zázvoru – jednak kvůli chuti a jednak pro vyšší obsah aktivních a léčivých látek. Vybírejte kořen podle vzhledu, přičemž by měl být hladký, beze stopy plísní a vrásčité slupky. Sušený zázvor pak můžete v uzavřené nádobě skladovat na chladném, temném a suchém místě až po dobu půl roku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek