KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

10 chyb, kvůli kterým vypadáme necharismaticky

Mužské charisma je vlastnost, která ženy fascinuje. Lidé si často mylně myslí, že je vrozené, buď se s ním narodíme, nebo nenarodíme. My ale věříme, že je možné si usilovnou prací charisma vybudovat, a bohužel stejně tak je možné ho chybami chování i pozbýt. Sepsali jsme nejčastější chyby, které děláme, a kvůli nimž ztrácíme charisma, a také rady a pokyny, jak se jim vyhnout a charisma si naopak zvýšit.

...

1. Nejisté představení se

Představte si, že jste první den v nové práci a musíte se všem představit. Nejlehčí, co můžete udělat, je vzít pero a sednout za svůj stůl, aniž byste vzbudili pozornost, že? Tak to je samozřejmě zároveň ta nejhorší možnost.

Proč to nedělejte: Na ostatní zapůsobíte jako uzavřený a samostatný člověk, který se o druhé nezajímá.

Jak se zachovat správně? Nahlas pozdravte a představte se. „Ahoj! Jsem ten a ten. Rád vás všechny poznávám!“ Potřeste si rukou s nejbližšími, navazujte oční kontakt a usmívejte se.

Toto pravidlo mějte na paměti, ať už se poprvé ocitáte v jakékoli nové skupině nebo ať se prvně vidíte s jakoukoli osobou.


2. Nezapomínejte představovat ty, kteří jsou s vámi

Známá situace: Jdete s přítelkyní a narazíte na své přátele. Dáte se s nimi do řeči a ona? Stojí opodál, cítí se poněkud trapně, nudí se a připadá si odstrčeně. Neví, jak by se měla teď zachovat.

Proč to nedělejte: Taková situace je nepříjemná jak pro vaši přítelkyni, tak pro zbytek skupiny.

Jak se správně zachovat? Při setkání stačí jednoduše říct: „Seznamte se, to je můj přítel.“ Je to jednoduché a všichni se pak budou cítit příjemněji. Nový člověk se bude moci zapojit do konverzace a nebude si připadat odstrčeně.


3. Nezapomínejte jména

Nejhorší, co můžete udělat, je oslovit někoho nesprávným jménem.

Proč to nedělejte: Jistě, můžete se vymluvit na špatnou paměť. Nikdo to ale nebude považovat za víc než právě výmluvu. Ve skutečnosti si lidé budou myslet, že jste nepříjemný a arogantní a nikdo pro vás není důležitý. Nevěnujete ostatním dost úsilí ani na to, abyste si správě zapamatovali jejich jméno.

 Jak se zachovat správně?  Ve chvíli, kdy se vám někdo představí, v odpovědi ho rovnou oslovte. Snažte se pak během hovoru několikrát použít jeho jméno. Tím si ho vštípíte do paměti.

„Dobrý den. Jmenuji se Alexandr.“

„Dobrý den, Alexandře!“ a „A, Alexandře, vy bydlíte přímo ve městě?“

Slyšet své jméno je prý nejpříjemnější zvuk na zemi. Tak proč tím šetřit?

Pokud jméno přece jen zapomenete nebo si nejste jménem jistí, neriskujte, že daného člověka oslovíte špatně. Raději rovnou požádejte, aby vám připomněl své jméno. Zároveň se omluvte a snažte se situaci odlehčit úsměvem.

„Promiňte, úplně mi vypadlo vaše jméno… Aha, no jistě, Alexandr! Promiňte, ta moje paměť!“


4. Nemluvte o věcech, které nejsou pro ostatní zajímavé

Pokud jste dlouho mluvil, nikdo se na nic neptal a nikdo nic nedodával, a jakmile jste domluvil, lidé okamžitě začali hovořit o něčem jiném, pravděpodobně vás poslouchali jen ze zdvořilosti.

Jistě, všichni máme své vášně a zájmy, o kterých víme i to poslední. Rádi o svých zájmech hovoříme, je to přirozené. Pokud ale ostatní lidé ve skupině vaši vášeň nesdílejí, nezacházejte do zbytečných podrobností.

Proč to nedělejte: Takové chování vede nutně k monologu. Nikdo jiný nebude mít totiž čím přispět k tématu. Monology začnou brzy nudit. Nadbytečné informace o vaší profesi nebo koníčku nebudou nikomu nijak prospěšné, nikoho nebudou zajímat.

Jak se zachovat správně?  Mluvte tak a o takových věcech, aby se mohli zapojit i ostatní. Aby vás mohli doplňovat, přispívat s vlastními znalostmi nebo zkušenostmi anebo pokládat doplňující otázky. Proto vždy hovořte o tématu, které má společné co nejvíce lidí ze skupiny.

5. Nemluvte jen a jen o sobě

Znáte to, když začnete druhému něco vyprávět, ale on neustále stáčí hovor na sebe? Využije každé příležitosti, aby mohl začít mluvit o svých problémech a starostech.

Například, když jste měli těžký den v práci a potřebujete se vypovídat. Začnete vyprávět: „Dnes v práci to bylo příšerné. Pohádal jsem se se šéfem.“

V tu chvíli vás ale druhý přeruší, pokývá hlavou a řekne: „To znám. Zrovna včera jsem se pohádal se ženou…“

A vy se ke slovu už nedostanete.

Proč to nedělejte: Takový společník působí sobecky a mluvit s ním se brzy stane pro všechny značně nepříjemné.

Jak se zachovat správně? Jistě, všichni rádi mluvíme o sobě. V jednom experimentu psychologové slíbili lidem jistý finanční obnos za to, že nebudou mluvit o sobě, ale jen o druhých. Ani jeden jediný z účastníků experimentu si peníze domů neodnesl.

Je však důležité poskytnout i druhému možnost vyjádřit se. Pokládejte otázky, ptejte se, vyslechněte druhého.

Mít zájem o druhé je vzácná vlastnost, které si všichni cení. Dáte-li najevo zájem o druhé, rychle si získáte jejich důvěru a uznání. Budou se k vám chovat pozorně a na oplátku vyslechnou oni vaše obavy a radosti, o které se toužíte podělit. Důležitá je rovnováha.


6. Nikdy nepomlouvejte druhé z vaší skupiny

Proč to nedělejte: Ano, začít mluvit o někom, kdo je momentálně nepřítomný, je snadný způsob, jak najít společné téma k hovoru. Pobavíte se snadno na úkor druhých.

Přítomní se však neubrání myšlence: „Teď mluví špatně o něm a zítra, až tu nebudu, bude mluvit špatně o mně?“

Lidé se k vám budou chovat ostražitě a s nedůvěrou. Udělají si o vás negativní úsudek a toho se budete zbavovat jen těžko.

Jak se zachovat správně? Lidé si cení umění vidět na druhých to dobré. Zkuste příště vyzdvihnout na druhých nějaká pozitiva, místo toho, abyste je pomlouvali. U ostatních si tím získáte respekt.


7. Nemluvte příliš nejistě nebo tiše

Proč to nedělejte: Je těžké vnímat slova někoho, kdo koktá nebo mluví velmi potichu. Je těžké se soustředit na to, co a komu říká.

Jak se zachovat správně? Promluvte jasně a zřetelně artikulujte. Při hovoru neuhýbejte očima.


8. Neodpovídejte jednoslovně

Proč to nedělejte: Jednoslovné odpovědi působí dojmem, že vás hovor obtěžuje a snažíte se ho co nejdříve ukončit. Rozhodně tím nijak nepomáháte rozvinout konverzaci.

Jak se zachovat správně? Je důležité dávat druhému možnost pokračovat v rozhovoru. Snažte se své odpovědi vždy rozvinout a dát tak druhému další podněty k hovoru.


9. Nefňukejte!

Věčné stěžování si, kňourání a fňukání není opravdu charismatické.

Proč to nedělejte: Neustálé stěžování si ostatní odpuzuje. Zejména v případě, že si stěžujete, ale nemáte snahu svůj život nijak změnit nebo si alespoň vyslechnout rady.

Jak se zachovat správně? Nemusíte se být mluvit o svých problémech. Nikdo nemá úplně dokonalý život a každý z nás si potřebuje občas postěžovat. Pokud jste mezi blízkými, rádi vám poradí a pomohou. Ale nestěžujte si donekonečna na to samé a to za jedním jediným účelem: vzbudit soucit a být litován.


10. Nikdy neporušujte vlastí slovo a vlastní zásady

Proč to nedělejte: Člověk, který nemá vlastní názor, neustále mění svůj úsudek a porušuje svá slova, nemůže zanechat stopu v paměti nikoho. Pro druhé zůstává anonymní postavou. Ještě horší je, když tvrdíte jedno, ale chováte se úplně jinak.  Cenit si takového člověka je skutečně těžké.

Jak se zachovat správně? Pokud něčemu věříte, konejte podle toho. Dodržujte své zásady a neporušujte dané sliby. Jestliže něčemu věříte, nebojte se bránit svůj názor a stát si za ním, i když s vámi nebude nikdo další souhlasit. Jen tak si získáte skutečný respekt.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek