1. Fennell Residence - Portland, Oregon

Tento jedinečný hausbót, jehož tvůrcem je slavný architekt Robert Harvey Oshatz, leží na řece Willamette v Portlandu ve státě Oregon. Využívá lepených nosníků, které vytvářejí útulný a teplý interiér. Obývací pokoj a jídelna leží přímo čelem k řece, výhled je zajištěn díky velkým oknům, ze kterých si lze vychutnat úchvatné západy slunce. Ohromující zakřivený tvar pak dodává celému obydlí dojem opravdového architektonického skvostu.


2. Traumfänger - Hamburk, Německo

Hausbót pocházející od brilantních architektů z hamburské firmy Rost Niderehe se vyznačuje efektivní jednoduchostí. Nachází se zde otevřená zadní paluba, dvě ložnice i koupelna. Byl postaven v roce 2011 a od té doby vyhrál řadu ocenění. Vnější povrchová úprava se vyznačuje čistými liniemi a elegancí, na stavbu byl použit kov i dřevo. Tento hausbót kotví v kanálu Eilbek v německém Hamburku, převézt se dá za pomoci vlečné lodi.


3. Port X - Praha, Česká republika

I Česká republika se může chlubit architektonickým unikátem na vodě. Tento hausbót je specifický tím, že jeho podlaha, zdi i střecha jsou tvořeny jednolitou konstrukcí. Budovu uzavírá skleněná fasáda a nabízí tak nerušený výhled na Vltavu. Elegantní a moderní design také tvoří skvělý kontrast s okolní historickou městskou architekturou. Hausbót si lze pronajmout přes Airbnb.


4. ParkArk - Utrecht, Nizozemsko

Na rozdíl od mnoha dalších prototypových hausbótů tento slouží jako plnohodnotné rodinné sídlo. Jeho majitelé dříve žili na palubě ocelové lodi a po architektech požadovali, aby se hausbót jejich poslednímu bydlišti co nejvíc podobal. Část, která je ve vodě, je tvořena měděnými plechy a zbytek hausbótu je obložen dřevem. Velký světlík dodává domu přirozené světlo, zatímco zelená střecha se prolíná s okolní přírodou.


5. Villa Näckros - Kalmar, Švédsko

Villa Näckros se nachází na východním pobřeží Švédska. Tento moderní hausbót nabízí neuvěřitelné výhledy na pobřeží, z horního patra se dá sledovat západ slunce. Nachází se zde šest ložnic a nadstandardně vybavená kuchyně. Z každého detailu jde zde cítit luxus a bohatství. Rezidence váží 165 tun a nabízí i přístup na střechu, kde se nachází zahrada. 


6. Exbury Egg - Beaulieu, Velká Británie

Na první pohled byste nejspíš nehádali, že se v tomto případě jedná také o hausbót. Exbury Egg je efektivním architektonickým kouskem, který se nachází na řece Beaulieu v jižní Anglii. Domek ve tvaru vajíčka stoupá a klesá spolu s přílivem a je dokonalým místem, kde by si člověk mohl utřídit své myšlenky.


7. Ar-che  - Lužická jezera, Německo

Německá architektonická firma Steeltec 37 zkonstruovala tento unikátní kousek, který je umístěn v rámci uměle vytvořených Lužických jezer. Zakřivená střecha tvoří dojem plachetnice, hausbót se nachází na otevřené vodě. Kvůli slunci má zatahovatelné rolety, robustní hliníkový exteriér zase perfektně ladí s okolím.


8. Butt's Clermont Houseboats – Jezero Dal, Indie

O nádherných hausbótech na jezeře Dal by mohl být napsán celý samostatný článek. Tyto čtyři jsou však ze všech nejslavnější. Z dřevěných obydlí je úžasný výhled na Himaláje, vychutnat si jej v minulosti mohla řada slavných osobností, které tyto hausbóty obývaly. Na plovoucí konstrukce dosedají větve okolních stromů, které tak skvěle dotváří zdejší romantickou přírodní scenérii.


9. Watervilla De Hoef – Nizozemsko

Holandská architektonická firma Waterstudio se zaměřuje výhradně na stavbu domů na vodě. Watervilla je ukázkovým dílem, které je tvořeno moderní dvoupatrovou konstrukcí. V patře se nachází obytné prostorný a dobře osvětlený obývací pokoj, ze kterého je krásný výhled do okolí. U domu je paluba, na které je prostorná terasa s grilem.


10. Floatwing - Coimbra, Portugalsko

Tento krasavec, který je znám jako Floatwing, byl vytvořen skupinou architektů z univerzity v portugalské Coimbře. Tým se specializuje na velmi specifickou mezeru na trhu, konkrétně na osobní ponorky a plovoucí montované domy. Některé z těchto domů mají solární pohon a mohou být na vodě zcela soběstačné až po dobu jednoho týdne.Autor: ElS

Zdroj: Digital Trends