KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

10 nejoriginálnějších hausbótů, které vám svým designem vezmou dech

Koncept domů na vodě začal být populární už na začátku 20. století, v některých částech světa ještě mnohem dříve. Města, která jsou na vodní plochy bohatá, proto hausbóty často využívají jako parcely. Někde jsou hausbóty využívány jako běžná obydlí, jindy slouží jen jako nevšední ubytování pro turisty. Podívejte se na 10 vodních staveb, které jsou jako z pohádky. 

...

1. Fennell Residence - Portland, Oregon

Tento jedinečný hausbót, jehož tvůrcem je slavný architekt Robert Harvey Oshatz, leží na řece Willamette v Portlandu ve státě Oregon. Využívá lepených nosníků, které vytvářejí útulný a teplý interiér. Obývací pokoj a jídelna leží přímo čelem k řece, výhled je zajištěn díky velkým oknům, ze kterých si lze vychutnat úchvatné západy slunce. Ohromující zakřivený tvar pak dodává celému obydlí dojem opravdového architektonického skvostu.


2. Traumfänger - Hamburk, Německo

Hausbót pocházející od brilantních architektů z hamburské firmy Rost Niderehe se vyznačuje efektivní jednoduchostí. Nachází se zde otevřená zadní paluba, dvě ložnice i koupelna. Byl postaven v roce 2011 a od té doby vyhrál řadu ocenění. Vnější povrchová úprava se vyznačuje čistými liniemi a elegancí, na stavbu byl použit kov i dřevo. Tento hausbót kotví v kanálu Eilbek v německém Hamburku, převézt se dá za pomoci vlečné lodi.


3. Port X - Praha, Česká republika

I Česká republika se může chlubit architektonickým unikátem na vodě. Tento hausbót je specifický tím, že jeho podlaha, zdi i střecha jsou tvořeny jednolitou konstrukcí. Budovu uzavírá skleněná fasáda a nabízí tak nerušený výhled na Vltavu. Elegantní a moderní design také tvoří skvělý kontrast s okolní historickou městskou architekturou. Hausbót si lze pronajmout přes Airbnb.


4. ParkArk - Utrecht, Nizozemsko

Na rozdíl od mnoha dalších prototypových hausbótů tento slouží jako plnohodnotné rodinné sídlo. Jeho majitelé dříve žili na palubě ocelové lodi a po architektech požadovali, aby se hausbót jejich poslednímu bydlišti co nejvíc podobal. Část, která je ve vodě, je tvořena měděnými plechy a zbytek hausbótu je obložen dřevem. Velký světlík dodává domu přirozené světlo, zatímco zelená střecha se prolíná s okolní přírodou.


5. Villa Näckros - Kalmar, Švédsko

Villa Näckros se nachází na východním pobřeží Švédska. Tento moderní hausbót nabízí neuvěřitelné výhledy na pobřeží, z horního patra se dá sledovat západ slunce. Nachází se zde šest ložnic a nadstandardně vybavená kuchyně. Z každého detailu jde zde cítit luxus a bohatství. Rezidence váží 165 tun a nabízí i přístup na střechu, kde se nachází zahrada. 


6. Exbury Egg - Beaulieu, Velká Británie

Na první pohled byste nejspíš nehádali, že se v tomto případě jedná také o hausbót. Exbury Egg je efektivním architektonickým kouskem, který se nachází na řece Beaulieu v jižní Anglii. Domek ve tvaru vajíčka stoupá a klesá spolu s přílivem a je dokonalým místem, kde by si člověk mohl utřídit své myšlenky.


7. Ar-che  - Lužická jezera, Německo

Německá architektonická firma Steeltec 37 zkonstruovala tento unikátní kousek, který je umístěn v rámci uměle vytvořených Lužických jezer. Zakřivená střecha tvoří dojem plachetnice, hausbót se nachází na otevřené vodě. Kvůli slunci má zatahovatelné rolety, robustní hliníkový exteriér zase perfektně ladí s okolím.


8. Butt's Clermont Houseboats – Jezero Dal, Indie

O nádherných hausbótech na jezeře Dal by mohl být napsán celý samostatný článek. Tyto čtyři jsou však ze všech nejslavnější. Z dřevěných obydlí je úžasný výhled na Himaláje, vychutnat si jej v minulosti mohla řada slavných osobností, které tyto hausbóty obývaly. Na plovoucí konstrukce dosedají větve okolních stromů, které tak skvěle dotváří zdejší romantickou přírodní scenérii.


9. Watervilla De Hoef – Nizozemsko

Holandská architektonická firma Waterstudio se zaměřuje výhradně na stavbu domů na vodě. Watervilla je ukázkovým dílem, které je tvořeno moderní dvoupatrovou konstrukcí. V patře se nachází obytné prostorný a dobře osvětlený obývací pokoj, ze kterého je krásný výhled do okolí. U domu je paluba, na které je prostorná terasa s grilem.


10. Floatwing - Coimbra, Portugalsko

Tento krasavec, který je znám jako Floatwing, byl vytvořen skupinou architektů z univerzity v portugalské Coimbře. Tým se specializuje na velmi specifickou mezeru na trhu, konkrétně na osobní ponorky a plovoucí montované domy. Některé z těchto domů mají solární pohon a mohou být na vodě zcela soběstačné až po dobu jednoho týdne.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek