KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

10 překvapivých osobnostních rysů vysoce inteligentních lidí

Chodíte všude pozdě, děláte si starost o budoucnost a nejste příliš organizovaní? Tyto nepříliš pozitivní vlastnosti mohou být podle vědců spojeny s vyšší inteligencí. Nový výzkum ukázal, že s vysoce inteligentními lidmi se často pojí následujících 10 osobnostních rysů. 

...

1.Bývají leváci

Pokud jste levák, můžete často bojovat s nůžkami, klávesnicemi na počítači nebo jinými nástrahami pro pravoruké. Na druhou stranu byste však mohli být lepší v matematice, což prokázala studie provedená začátkem tohoto roku na univerzitě v Liverpoolu. Ukázalo se, že levorucí studenti dokážou mnohem rychleji a lépe než ostatní řešit aritmetické i jiné matematické úlohy.

2. Bývají nepořádní

Mohlo by se zdát, že je pro pracovně vysoce postavené lidi nejlepší mít na pracovním stole všechno dobře uklizeno. Ale z hlediska produktivity je podle výzkumu z roku 2012 lepší, když mají manažeři a další značně vytížení zaměstnanci na svých stolech nepořádek. Chaos totiž může vést k jasnějšímu myšlení, protože se tak inteligentní lidé mohou více soustředit na důležité úkoly. Mezi notorické nepořádníky prý patřil třeba i Albert Einstein.


3. Často nadávají

Výzkum provedený v roce 2014 ukázal, že lidé, kteří často nadávají, mají podle všeho větší slovní zásobu než jejich vrstevníci se slušnější mluvou. Vulgární slovník tak vůbec nemusí znamenat, že je daný řečník nevzdělaný hulvát.

4. Dokážou rozesmát ostatní

Mezi humorem a inteligencí je podle psychologa Gila Greengrosse značná spojitost. Greengross ve své studii publikované v roce 2010 uvedl, že dobrý smysl pro humor je sexuálně velice atraktivní, protože odhaluje inteligenci, kreativitu i jiné „dobré geny“. Humor signalizuje inteligenci nejen z toho důvodu, že je daný jedinec schopen vymyslet něco, co ostatní rozesměje, ale navíc přesně ví, kdy jej má použít a kdy ne.


5. Bývají dlouho vzhůru

Podle studie zveřejněné v roce 2009 jsou lidé, kteří ponocují, obecně inteligentnější než ti, kteří si naopak ráno přivstanou, ale chodí brzy spát. Bylo také zjištěno, že „noční sovy“ bývají úspěšnější a bohatší než „ranní ptáčata“.

6. Během dospívání nemívají sex

Podle výzkumu z roku 2000 provedeného na Univerzitě v Severní Karolíně jsou ti dospívající jedinci, kteří se věnují sexu až později, inteligentnější než ti, kteří se do něj vrhají už v nižším věku. Podle odborníků se jedná i o aktivity zahrnující pouhé líbání nebo držení se za ruce.

7. Bývají pesimističtí

Lidé, kteří jsou více pesimističtí, mají tendenci být podle studie zveřejněné v loňském roce verbálně inteligentnější. Podle této studie pesimističtí jedinci často přemýšlí o možných budoucích negativních událostech nebo i o těch minulých. Podle odborníků jsou tito lidé schopni takovéto události posoudit detailněji a víc o nich uvažovat, což se odráží i v jejich verbálních schopnostech.


8. Mají sklon být skromní

Souvislost mezi inteligencí a skromností má své jméno, nazývá se Dunning-Kruegerův efekt. Tento efekt spočívá v tom, že méně inteligentní lidé mnohem častěji vychvalují svou domnělou inteligenci, zatímco opravdu inteligentní lidé to nedávají najevo nebo se v tomto směru podceňují.

9. Mají rádi kočky

Majitelé zvířecích mazlíčků se dlouhodobě přou o to, zdali je lepší kočka nebo pes. Jednoznačná odpověď na něco takového nejspíš nebude vyřčena nikdy, ale studie z roku 2014 tvrdí, že majitelé koček bývají chytřejší než majitelé psů bez ohledu na inteligenci svých mazlíčků. Milovníci koček jsou podle všeho mnohem citlivější a otevřenější než milovníci psů, kteří bývají naopak více energičtí.


10. Mívají mladší sourozence

Výzkum z roku 2007 ukázal, že starší sourozenci obecně mívají vyšší IQ než jejich mladší bratři a sestry. Podle vědců na to však nejspíš nemají takový vliv biologické faktory, jako ty sociální.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (4 příspěvků)

Komentáře (4)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Dobrý den, Jsem inteligentní, úspěšný a egoistický. To co tu píšete je PÍČOVINA! Přeji hezký den.
Četl jsem jen ty nadpisy a musím souhlasit. Spíš než průzkum se jedná o nečastější předpoklady, obraz "typického" inteligenta. O levácích nevím dost, takže nemůžu oponovat; nepořádek mají spíš ignoranti, takže ne moc zrovna otevřená, inteligentní mysl; často nadávají ti, kteří nedokážou kontrolovat své emoce kvůli nedostatečné kapacitě, což není zrovna předpoklad inteligence; dokážou rozesmát ostatní je dost obecné a definice dost nepřesná; bývají dlouho vzhůru je zase otázka vůle, ale budiž; část o sexu by snad dávala smysl z hlediska disciplíny a "nadřazenosti rozumu" nad pudem, nebo snad nízkou socializací; bývají pesimističní je zcela rámcová a případová otázka - nebo i jinak řečeno, pesimismus je jistá forma zanevřenosti, tedy ignorance; mají rádi kočky je úplný nesmysl, nebudu rozebírat; 10 je snad jediný, objektivní faktor? S desítkou souhlasím.
Zdravím, měl bych k tomuto článku jisté poznámky - v případě přílišného pesimismu se může naopak jednat o iracionální chováním, které není příznakem vyšší inteligence. Ohledně vulgarismů je podle mě klíčové, s jakou kreativitou je člověk používá. Jinak, co se týče skromnosti, si myslím, že se nejedná vyloženě o ni, ale spíše o objektivnější přehled o vlastních schopnostech a o příčinách aktuálního úspěchu - s vyšším nadhledem si totiž většinou člověk uvědomuje i přes svou inteligenci mraky svých chyb a dokáže říct, že měl v nějakém případě prostě a jednoduše štěstí - například jsme měli dobrou výchovu, dostali jsme ve správný čas správný nápad atd. Jsou tedy méně náchylní k atribučním chybám a nadbytečnému sebehodnocení.
Podle tohodle jsem teda moc inteligentní..aha, jasně :DDD Však tohle jsou vlastnosti normálního člověka. Jediný, s čím souhlasím je dobrý smysl pro humor, ten nemá jen tak každej.