KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

10 věcí, které bychom si nikdy neměli nechat líbit

Říká se, že druzí s námi zachází přesně tak, jak jim to dovolíme. Do značné míry to platí. Proto jsme se rozhodli sepsat seznam věcí, které by si nikdo z nás neměl od ostatních nechat líbit.

...

Setkali jste se někdy s některou z těchto situací? Jak jste ji řešili? 

Pomlouvají vás kvůli vašemu vzhledu nebo vašim preferencím.  Nejprve je nutno říci, že tu nemluvíme o "dress code" nebo o pravidlech slušného chování obecně – jsou jisté věci, které musíme dodržovat. Je jasné, že do divadla nemůžeme ve sportovních  legínách. Ale pokud někdo mluví negativně o vaší volbě oděvu, vašem stylu, vaší postavě nebo třeba dokonce o vašem výběru partnera, nenechte si to líbit! Nejhorší, co můžete udělat, je začít se zoufale ospravedlňovat. Nikomu nedlužíte žádné vysvětlení, nemusíte se hájit. Nemusíte přebírat názory druhých. To dělají jen ti, kteří nemají své vlastní názory.


Nutí vás volit mezi kariérou a osobním životem. Bohužel, to je jev v dnešní době velmi častý – a to jak v práci, tak v rodinném kruhu. Jako by vás chtěli všude jen pro sebe. Nicméně pokud si nenecháte líbit všechno a nepřistoupíte na každý požadavek, můžete jako mnoho jiných úspěšně skloubit obojí a ještě si najít čas na koníčky a zábavu. Nemáte žádnou povinnost vzdát se své rodiny a soukromého života ve prospěch práce a ani naopak. Nepodléhejte tlaku ze strany zaměstnavatele ani ze strany partnera. A pamatujte, jakmile si nějaký čas vyhraníte pro jedno, nenechte do toho to druhé zasahovat!


Všechna životní rozhodnutí řeší za vás. Často to vypadá, že jiní lidí ví lépe než vy sami, co je pro nás dobré a jak bychom měli žít. Obvykle to jsou rodiče, kdo se pokouší rozhodovat za své děti, ale podobně se mohou chovat i partneři, kolegové a přátelé anebo zaměstnavatelé. Všichni vám v dobré víře vnucují svou volbu a svůj náhled na život, ale zapomínají, že všichni jsme jiní a pro každého z nás je dobré něco jiného. Pamatujte, že konečná volba závisí vždy jen a jen na vás. Nemáte žádnou povinnost vyhovět radám a poučkám ostatních. Je to váš život. To vy budete muset se svým rozhodnutím žít. Ne oni.

Konec konců, je lepší být šťastný, i když ne moc známý designer, než zajištěný právník, který svou práci nenávidí? Dělejte to, co sami chcete.


Vztahy, které nás činí nešťastnými. Kdosi kdysi žertem řekl: „Pořád pláčete kvůli svým vztahům. Tak s kým to chodíte? S člověkem nebo cibulí?!“

Nemusíme se okamžitě rozcházet jen proto, že jsme někdy kvůli druhému smutní, ale pokud se váš život s partnerem stal obtížnější a nešťastnější, než by byl bez něho, je čas se zamyslet. Proč to tolerovat?


Sexuální nátlak. A to i mezi manžely. Vaše tělo patří jen vám. „Manželská povinnost“ neznamená, že si druhý může s vaším tělem zacházet jakkoli, bez ohledu na vaše přání a pocity. Normální partner bude na odmítnutí reagovat s pochopením. Pokud bude jeho reakce přesně opačná, bude vás obviňovat a vyčítat vám sobeckost, máte vážný důvod k přehodnocení vztahu.


Nechat si lhát a dělat ze sebe hlupáka. Často necháváme lži a podvody projít lidem, které máme rádi: našim partnerům, rodině, přátelům. Systematické podvádění bychom ale rozhodně neměli přehlížet! Nedosáhneme tím ničeho jiného, než toho, že nás budou považovat za snadný cíl a situace se bude opakovat.

Pokud se rozhodnete například zůstat ve vztahu, přestože jste odhalili podvod, dejte najevo, že znáte pravdu, ale snažte se nepůsobit jako soudce. Napravit lež nebo podvod druhého člověka není vaše starost. Vy mu můžete poskytnout maximálně podporu.

A pamatujte, pokud vás mají druzí rádi a respektují vás, lhát vám nebudou. A pokud někdo tvrdí něco jiného, lže sám sobě.


Projevy neúcty na pracovišti. Bohužel, mnozí lidé jsou nuceni snášet nedostatek respektu ze strany zaměstnavatele nebo kolegů. Pokud se i vy ocitnete v podobné situaci, zeptejte se sami sebe, zda opravdu tuto práci potřebujete, a zda vám stojí za každodenní ponižování nebo plnění povinností, které ani nejsou součástí vaší práce. Neváhejte bojovat za svá práva. Nebojte se bojovat s kolegy, jejichž psychický vývoj uvízl na úrovni školních agresorů.


Fyzické a psychické týrání. Neexistuje žádná přijatelná omluva pro ty, kteří na nás pravidelně vztahují ruku anebo nás psychicky ponižují. I psychické týrání je týrání! Nezapomeňte, že vaše bezpečí je vždy na prvním místě! Nezůstávejte s člověkem, s kterým jste neustále vystaveni hrozbě fyzického nebo psychického násilí. Jednou může jít i o život. Máte plné právo zpřetrhat všechny vazby s takovým partnerem.


Být neustálá pod kontrolou. Jestliže partner, rodina nebo přátelé kontrolují každý váš krok, rozhodně za tím nehledejte starostlivost. Takové chování není projevem obavy o vaše bezpečí, ale touha ovládat vás. Každý člověk potřebuje volnost, prostor pro sebe. Vztah bez vzájemné důvěry nemůže fungovat. Necháte-li si kontrolu líbit, je možné, že časem přeroste v skutečné týrání.


Poslouchat neustálé výčitky a měnit se kvůli partnerovi. Dokonalí lidé samozřejmě neexistují. Ano, většina z nás má nějaký svůj vysněný „ideál“, ale naše představa dokonalé dívky nebo perfektního muže nám nedává právo vyčítat partnerovi, že tento ideál nenaplňuje. Snažit se pro někoho neustále měnit a přiblížit se tak jeho ideálu, vede k pouhému pocitu frustrace. Ideálu totiž nikdy nedosáhnete.  Změnou svého fyzického vzhledu si lásku stejně nezískáte a budete jen litovat promrhaného času a peněz. Měňte se jen tehdy, když je vám změna příjemná.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek