KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

10 věcí, které byste měli přestat dělat v roce 2018

Mnozí z nás si určitě dají na začátku nového roku spoustu předsevzetí. Většinu z nich však porušíme již v lednu a v únoru vzdáme i jejich zbytek. Existuje však 10 zcela prostých věcí, kterých bychom se mohli držet všichni.

...

1. Přestaňte si dělat dlouhé seznamy úkolů

V dnešní uspěchané době je stále plno věcí, které je potřeba udělat, ať už v práci nebo v osobním životě. A tak jsme si zvykli dělat seznamy toho, co je třeba splnit, abychom náhodou na něco nezapomněli.  To, co by vás mohlo osvobodit od stresu z toho, že nic nestíháte, je jednoduché. Prostě svůj seznam zkraťte.

Na seznam pište opravdu jen to, co je důležité. Přehled důležitějších úkolů vás bude více tlačit k tomu je splnit, zároveň nebudete zahlceni zdánlivě nedokončitelným počtem úkolů. Když položky odškrtnete, pak si teprve připište další.

Vrhejte se nejdříve do úkolů, do kterých se vám chce nejméně, rychle se jich zbavte, odškrtněte je jako první a rázem vám zůstanou jen ty příjemnější povinnosti. Když jsou na seznamu odškrtnuté všechny položky namísto poloviny ze zadaných, motivace k plnění dalších úkolů roste.


2. Přestaňte být příliš vážní

V tomto případě se nejedná o žádnou obhajobu lehkomyslného způsobu života, ale pouze o větší začlenění zdravého humoru. Například když jste uprostřed rozhovoru a cítíte, že sílí napětí, nebojte se do rozhovoru začlenit špetku humoru. Uvidíte, jak rychle se situace uvolní. Samozřejmě vtípek musí být vkusný a nesmí nikoho urazit.

Nejjednodušším způsobem je udělat si legraci sám ze sebe. To však neumí každý, ale pokud to někdy zkusíte, uvidíte, že tím u druhých rozhodně neklesnete, ba naopak. Poučit se z vlastních chyb a zasmát se nad nimi nikdy není na škodu, v uvolněné atmosféře se rovněž lépe pracuje.

3. Přestaňte se omlouvat za špatné chování

V životě narážíme na lidi, kteří se na venek tváří, že se o nás zajímají, ale ve skutečnosti jsme jim mnohdy jedno. Mohou to být rodinní příslušníci, sousedé, přátelé, kolegové, spolužáci…tito lidé mnohdy umí člověka zbavit energie, a proto je důležité rozlišit, jaký postoj k nám doopravdy mají.

Někdy je lepší se od těchto lidí distancovat na rozdíl od toho, abychom se neustále omlouvali za to, že jsme špatní, když nechceme požadavkům těchto lidí vyhovět. Například pokud vám někdo řekne, abyste s ním podstoupili něco pro vás zbytečného a časově náročného, zatímco vy máte dojem, že došlo k porušení vašich osobních hranic, měli byste prostě říci ne.

S trochou taktu a zdravou dávkou respektu vůči sobě samému si můžete vybudovat lepší společenský život, pohodlí i celkovou spokojenost.

4. Přestaňte dělat věci napůl

Začít pracovat na zvoleném cíli je jedna věc, dostat se až k jeho realizaci je věc druhá. Velmi často se stává, že člověk cítí opravdové nadšení z toho, když dělá něco poprvé. Časem se však vytrácí dynamika a místo toho se objevuje apatie.

Někdy se zase člověk rozhoduje mezi tím, co jej opravdu naplňuje a tím, co je pro něho praktické. Tak to často bývá v kariéře. Na jednu stranu máte práci, která vám dobře vydělává, na druhou stranu vás ale vůbec nebaví. Buď dělejte všechno, nebo nic. Když budete dělat něco jen napůl, nikdy vás to nenaplní a odrážet se to bude i na konkrétní aktivitě.


5. Přestaňte být neorganizovaní

Možná jste si to nikdy neuvědomili, ale například vaše pracovní plocha může mít na duševní a emocionální stav velký vliv. Pokud vás ovládá spíše chaos, zkuste do svého života pustit trochu organizovanosti. Jakmile se naučíte to, že je vše stále na svém místě, práce se pak zautomatizuje a nic vás nepřekvapí.

Pomůže vám i plánování času. Například pokud si sjednáváte pracovní schůzku, naplánujte si, kdy na ni pojedete, kolik vám zabere času a kolik času ten daný den například i ušetříte. Pak si rozmyslete, co v získaném čase uděláte. Práci navíc? Odpočinek? Pokud budete připraveni dopředu, nestane se, že budete narychlo impulzivně přemýšlet, co s volným časem a pak si až zpětně uvědomíte, co všechno jste mohli udělat.

6. Přestaňte se držet zaběhnutých vzorců

Mnoho lidí využívá stereotypů k tomu, že jim pomáhají porozumět světu kolem nich. Umístění lidí do úhledných kategorií nám dává pocit, že máme co dočinění s něčím, co už známe. V takových stereotypních situacích můžeme například předpokládat, že daná osoba nebude mít zájem o kariéru v oblasti programování nebo strojírenství, protože se jedná o ženu.

Nevýhodou stereotypů je to, že mají tendenci vyvíjet tlak na nás jako jednotlivce, abychom odpovídali určitému vzorci. Když se podíváte z druhé strany, vaše okolí si vás možná dle stereotypů nějak zaškatulkovalo. Vy ale víte, že to tak ve skutečnosti není. Stejně je to i s ostatními jedinci, na které zase stereotypně nahlížíte vy. Buďte svou vlastní osobností a vnímejte tak i ostatní.


7. Přestaňte o sobě pochybovat

Určitě jsou ve vašem životě momenty, kdy o sobě pochybujete. To by se však nemělo stát pravidlem. Ať už v životě děláte cokoliv, měli byste to dělat se správnou dávkou sebedůvěry. Ne vždy všechno klapne podle představ, ale to neznamená, že byste se měli vnímat jako neschopní. Na druhou stranu přílišná sebedůvěra také není to pravé ořechové.

Pokud o vás lidé řeknou něco pro vás negativního, neházejte jejich názory úplně za hlavu a zamyslete se nad tím. Na druhou stranu se tím ale nesmíte nechat strhnout a brát názory druhých jako bernou minci. Najděte rovnováhu mezi oběma extrémy. Sžijte se s tím, jaké schopnosti máte, buďte pokorní, ale zároveň sami sebe propagujte ve vhodných situacích.

8. Přestaňte být cyničtí

Jak už to tak bývá, čím jsme starší a zkušenější, tím narůstá i vnitřní cynismus. Ten nastává hlavně v té fázi, kdy už máme pocit, že víme, jak které věci na světě chodí. Když se člověk dostane do této fáze, ztrácí chuť do života, kreativitu, i objevování nového. Mimo to má cynismus vliv i na lidi ve vašem okolí, kteří se začnou odtahovat, protože všechno co říkáte, je neustále negativní.

Takže pokud jste se do této fáze života dostali, využijte rok 2016 k tomu, abyste udělali změnu. Přistupujte k životu s otevřenější myslí, vnímejte své okolí pozitivněji a tak o něm i mluvte. Navíc pokud se budete stýkat s lidmi, kteří jsou optimističtí, může vám to velice pomoci. Stýkejte se s mladými lidmi nebo zejména s dětmi, které díky své nevinnosti vnímají svět jako něco úžasného, kde je stále co objevovat.


9. Zatočte s nudou

Je opravdu snadné říci „nudím se,“ ale těžší už je uvědomit si, proč. Kde není žádná iniciativa, tam zábavné aktivity samy od sebe nepokvetou. Pokud máte pocit, že se v životě nudíte a nevíte co s tím, stačí třeba jen najít počáteční inspiraci, která vás nakopne k dalším činům. Přístup k internetu má dnes téměř každý a není nic jednoduššího, než se na něm procházet a hledat inspiraci u druhých.

Můžete také ozvláštnit každodenní životní rutiny. Začněte je dělat jinak a uvidíte, že se hned vše pohne kupředu. Nemusí se nutně jednat o něco velkolepého, postačí i maličkosti. Začít můžete třeba tím, že zkusíte uvařit nový recept namísto těch zaběhnutých.

10. Nezůstávejte na jednom místě

Cestujte tak často, jak jen to bude možné. Nejen, že je to skvělý odpočinek od obvyklé rutiny, ale také vám to dává možnost zažít svět jiným způsobem. Objevujte místa, která existují mimo vaše povědomí o světě.

Chcete-li mít ze svých cest co nejvíce, místo zájezdu se rozhodněte raději pro vlastní plánování. Jeďte, kam chcete, spěte, kde chcete a buďte tam tak dlouho, jak chcete. Kdykoliv bude příležitost, zkuste se pobavit s místními obyvateli a dozvědět se tak dost možná o odlišném náhledu na svět a na život, který by vás mohl inspirovat. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek