KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

11 rad od partnerů, kteří spolu prožili celý život

Když se rozhodneme strávit zbytek života s jednou osobou, nemáme ani tušení, jaké všechny těžkosti na nás čekají a co všechno musíme společně překonat. Vyzpovídali jsme páry, které spolu prožily už řádku let a zestárly jeden vedle druhého. Toto je 11 jejich rad, jak spolu prožít šťastný život až do konce.

...

1. Pokud se vám něco nelíbí, řekněte to

Není skoro nic horšího než fráze: „Vzpomínáš si, jak jsi před dvěma lety…?“ Když vám něco vadí, řekněte to hned.

Pokud vám něco vadí, vadit vám to nepřestane. Bude vás to pomalu sžírat a postupně ničit vás i váš vztah. Seberte odvahu a mluvte o problémech hned. Uvidíte, že to nebude tak těžké. Promluvit si o problémech pročistí vzduch a pomůže posunout vztah dál.


2. Zaveďte rituály: společná snídaně, sprcha nebo hodinka jógy

Možná to je paradoxní, ale zdá se, že drobné každodenní rituály napomáhají nabourat jednotvárnost každodenního života. Společné rituály poslouží jako jakýsi „emocionální barometr“. Napomáhají prohloubit vzájemné city. Díky rituálům je vždy nač se těšit: na drobnosti jako je společná snídaně nebo pravidelný výlet do restaurace a kina. Takovým rituálům se říká „vztahové kotvy“ a fungují jako prevence syndromu vyhoření.


3. Nebojte se být sami sebou

Není vždy snadné chovat se zcela přirozeně. Ne vždy si můžeme dovolit jednat autenticky. Před cizími lidmi mnozí z nás nechtějí zpívat anebo tančit, přitom o samotě zpíváme ve sprše a tančíme po kuchyni. Obáváme se však, že naše chování je vnímáno jako nenormální a neběžné. Snažíme se působit co nejlépe, a tak i před partnerem někdy něco ze sebe tajíme. Praxe však ukazuje, že partneři, kteří se jeden druhému zcela otevřeli a poznali vzájemně své odlišnosti a zvláštnůstky, se dokázali hluboce milovat po celý život.


4. Klaďte sami sebe na první místo

Projev zdravého sobectví ničemu neškodí, právě naopak. V nezdravých vztazích často slýcháme fráze jako „jdeme tam a tam“, „chceme to a tamto“ a v nejhorších případech „myslíme, že“. To, že se s někým začnete scházet, že se zamilujete, neznamená, že nemůžete nadále žít svůj vlastní život!

Všechno samozřejmě s mírou. Neříkáme, že společně trávený čas, sdílené zájmy a koníčky nejsou důležité. Jen je dobré mít vždy na paměti i své vlastní dobro.


5. Nezapomínejte na komplimenty

Lichoťte, když je za co. A tím není myšleno chválit jen zevnějšek druhého, ale i jeho činy, myšlenky, nápady. A zapomeňte na kritiku. Svět je plný lidí, kteří ukážou na nedostatky vašeho partnera, buďte vy tím nebo tou, která při druhém naopak stojí.


6. Dovolte partnerovi dělat a myslet si to, co sám chce

Respekt a podpora. No prosím, o těchto základních bodech toho bylo řečeno už mnoho. Jsou to základní principy úspěšného vztahu, které zmíní snad každý psychologický článek. Jenže i tak na ně mnozí zapomínají.

Jste dospělí, svéprávní lidé a máte právo zabývat se jakoukoli „hloupostí“. Může to být cokoli od chování šneků přes parašutismus. Máte právo zabývat se tím, čím chcete, a to přes negativní postoj rodičů, přátel, kolegů a sousedů. Partner by měl být tou nejbližší osobou, která vás vždy podpoří a bude stát při vás.


7. Líbejte se na uvítanou i na rozloučenou

A samozřejmě i v jakýkoli jiný čas. Líbání je pro vztah velmi důležité, polibky prohlubují emocionální pouto mezi dvěma lidmi. První polibek je test toho, jak vám druhý vyhovuje – a všechny další polibky jsou toho výsledkem.

Před časem zkoumali v Oxfordu funkci polibku. Podle výpovědí účastníků průzkumu zjistili, že pro štěstí dlouhodobých vztahů jsou polibky a jejich frekvence mnohem důležitější než frekvence sexuálních aktů.


8. Vyjadřujte své pocity

Připouštějte si své pocity, nepotlačujte je. Pokoušejte se zachytit momenty pozitivních emocí. Přiznávejte své obavy a mluvte o svých přáních. Mluvte o své lásce.

Zdravá emocionální vazba je síla, která napomůže vývoji vztahu i osobnímu růstu.

Úplně stačí jednoduché věty jako: Miluji tě. Pomůžu ti. Rozumím ti. Promiň. Děkuji. Vážím si toho, co děláš. Rád(a) tě vidím! To se ti opravdu povedlo! Tím den za dnem upevňujete a posilujete pouto mezi vámi.


9. Dotýkejte se jeden druhého

Obejměte se při setkání, držte se v kině za ruku, polibte se po probuzení, masírujte si záda po těžkém a dlouhém dni. Lehký dotek vytváří pocit bezpečí a důvěry. To uspokojuje základní instinkty člověka a vytváří zdravé pouto mezi vámi a objektem vaší lásky.

Naše duše žije v našem těle. Když se dotkneme těla partnera, dotkneme se zároveň jeho duše. A on se cítí být milován.


10. Děkujte

Zdá se nám samozřejmé poděkovat cizímu člověku, který nám podržel dveře, pokladní v supermarketu nebo řidiči v autobusu. Ale doma občas zapomínáme děkovat za hrneček čaje, za umytí nádobí nebo za chutnou večeři. Rychle si přivykáme na pozitiva, která nám vztah přináší a začínáme je pokládat za samozřejmosti. Prostě „díky“ je základem lásky.

Myslíte si, že zapomínáte děkovat? Je snadné vyzkoušet si to! Zapište si vše, za co jste vděční. Co pro vás partner dělá? Až si tento seznam přečtete, pocítíte příval lásky a náklonnosti.


11. Dívejte se na partnera střízlivě

Psychologové téměř jedním hlasem naléhají: Vejděte do manželství na základě rozumu. Po zdravé racionální kalkulaci.

  •   Upusťte od počátečních iluzí.
  •   Připusťte si možnost změny vašeho partnera.
  •   Oba jste radikálně odlišní. Přiznejte si své odlišnosti.
  •   Vaše city se budou neustále měnit.

Vztah je vždy o dvou lidech. Ne více, ne méně. V případě rozporu je třeba ujít půl cesty k řešení problému. Jestliže jste vy svou polovinu udělali, ale partner vám nevyjde naproti, je čas se zamyslet, zda jste s tím správným člověkem.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek