KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

11 věcí, v nichž bychom nikdy neměli ustupovat ani milovanému člověku

Všichni děláme kompromisy. Díky jednomu drobnému ústupku můžeme hodně získat. Existují ovšem věci - zdánlivé úplné drobnůstky - ve kterých bychom nikdy neměli ustupovat ani té nejbližší či nejmilovanější osobě, pokud nechceme skončit nešťastní. Které to jsou?

...

Máme pro vás seznam věcí, které moudrý člověk pro druhého nikdy neudělá. Proč ne zjistíte na konci tohoto článku.

1. Měnit svůj zevnějšek

Přijmout druhého takového, jaký je, je možná tím nejjasnějším znakem lásky. Pokud se vám líbí, co vidíte každý den ráno v zrcadle, pokud máte rádi svůj styl, jste spokojeni se svým účesem a se svým šatníkem, neměňte to.

Hodláte se změnit svůj zevnějšek a opustit vzhled, který vám plně vyhovuje jen proto, abyste lépe odpovídali partnerovým představám o kráse? Nejprve se zamyslete: Opravdu vám za tohle partner stojí?

2. Snášet srovnávání

Muži i ženy hřeší v tom, že se pokoušejí porovnávat své současné partnery se svými rodiči, kamarády, kolegy, někdy dokonce bývalými partnery. Takové srovnávání dokáže zahubit všechny vzájemné city.

Vědci kromě toho tvrdí, že srovnávání je přímou cestou k depresi. A deprese se neobjevuje u objektu srovnávání, ale i u toho, kdo srovnává. Vám ale samozřejmě také nebude zrovna veselo, po všech těch poznámkách typu: „Moje maminka uměla uvařit lepší svíčkovou!“


3. Nechávat se převychovat

Mnoho z nás někdy podlehne pokušení pokusit se udělat druhého lepším, než jaký je. Někdy je taková snaha skutečně užitečná – třeba když se pokoušíme druhému pomoci zbavit se nějakého zlozvyku. 

Ale co když se snažíme změnit nějakou partnerovu vlastnost? Co když se nám nelíbí jeho smysl pro humor, jeho priority nebo jeho povolání? Jsou to věci, které dělají člověka tím, kým je. A to nikdy nemůžeme měnit.

Pokud vašeho partnera ruší vaše hraní na elektrickou kytaru (protože si například potřebuje po práci odpočinout), je v pořádku pokusit se najít jiné místo na hraní.

Pokud je ale partner obecně proti vašemu koníčku, stojí za to zvážit, zda má váš vztah budoucnost.

4. Dělat za partnera všechno

Není žádným tajemstvím, že rozdělení domácích povinností na „mužské“ a „ženské“ je dávno minulostí. Moderní muži dokážou vařit lahodné pokrmy a ženy si dokážou poradit s kapajícím kohoutkem.

V ideálním případě bychom se měli se svým partnerem dohodnout a spravedlivě se dělit o všechny povinnosti. Mnohé studie dokázaly, že páry, které se o povinnosti dělí, jsou mnohem spokojenější (se svým vztahem obecně i se svým sexuálním životem).

Pokud na sebe budete brát veškeré povinnosti, budete vyčerpaní a budete mít špatnou náladu. Ve výsledku budete nespokojení oba.


5. Snášet výsměch

Přiměřená ironie ve vztahu je skvělá a zdravá. Jakmile ale vtípky hraničí s neúctou a jednomu z partnerů ubližují, je to něco docela jiného.

Nemyslete si, že když budete partnerovi vtípky ignorovat, časem si zvyknete a vše bude v pořádku. Jestliže vám poznámky partnera vadí, budou vám vadit čím dál víc. Nenechte si to líbit.

John Gottman dospěl k závěru, že jedním z nejčastějších důvodů rozvodu je právě přílišný sarkasmus jednoho z partnerů.

6. Kvůli partnerovi zapomínat na rodinu

Nezapomeňte, že rodina je s námi vždycky, bez ohledu na to, zda jsme sami anebo zadaní. Vždycky bychom si měli najít čas na své příbuzné a partner by nám v tom neměl být překážkou. 

Vztahy, které máme s členy rodiny, se liší od těch, které máme se svými partnery. Kromě partnerského vztahu potřebujeme všichni i kontakt s příbuznými. Ne proto, že by pro nás nebyl partner dost důležitý, ale prostě proto, že ve svém životě potřebujeme i kontakt s jinými lidmi.


7. Být na partnerovi finančně závislým

Společný bankovní účet není ke škodě, ale nemělo by to být tak, že jeden z partnerů situace zneužívá.

Jistěže, v partnerství si lidé vzájemně pomáhají. Každý z nás se může ocitnout v obtížné situaci, kdy potřebuje pomoc. V takové chvíli je v pořádku, když se jeden z partnerů zcela spoléhá na toho druhého.

8. Snášet partnerovu nedůvěru

Důvěra je věc, bez které je nemožné udržet zdravý a funkční vztah. Když si důvěřujeme, uvolníme se a atmosféra ve vztahu je pozitivnější.

Je ale důležité uvědomit si, že za nedůvěru nesou odpovědnost obě strany. Budování důvěry je záležitostí obou z partnerů.

Naši schopnost důvěřovat ovlivňuje mnoho věcí: negativní zkušenosti, výchova a vzdělání, psychická traumata… Chorobnou žárlivost je třeba řešit s odborníkem.

Pokud má ale nedůvěra důvod, měli byste si položit otázku: Má takový vztah budoucnost?


9. Zrazovat svoje principy

Každý z nás má svůj vlastní žebříček hodnot a své jedinečné vnímání světa vycházející z výchovy a osobních zkušeností. Když porušíme své zásady a zradíme své hodnoty, zbavíme se možnosti žít svůj život naplno. Konec konců, pocit štěstí závisí do značné míry na tom, zda život, který žijeme, odpovídá našim představám. Každý potřebujeme ke štěstí něco jiného.

Partner by měl věci, které jsou pro vás důležité, vždy respektovat. A to i tehdy, když je sám nechápe.

Samozřejmě, máme právo nesouhlasit. Ale nemáme právo chtít po druhém, aby se měnil a jednal v rozporu se svým přesvědčením.

10. Ignorovat svá přání

Čím více přehlížíme vlastní touhy, tím rychleji se ve vztahu rozvíjí nespokojenost. Nakonec dospějeme do stavu, kdy cítíme něco jako „všechno je normální, ale něco mi chybí“. Svět se stává monotónním, naše životy nevýraznými.

Zaposlouchejte se do svého vnitřního hlasu. Nemáte pocit, že váš život žije někdo jiný?


11. Vzdát se svých snů

Každý něco obětujeme v zájmu vztahu, ale ústupky by měly být vždycky oboustranné.

Jestliže po něčem celý život toužíte, ale váš partner je proti, zamyslete se: Co je pro vás důležitější? Váš sen anebo váš vztah?

Správná odpověď je jen jedna: Opravdu milující partneři nám nestojí v cestě za našimi sny, právě naopak, podporují a pomáhají nám našich snů dosáhnout. Nestaví nás do situace, kdy si musíme vybírat mezi láskou a životním snem.

A konečně, žádné rozhodnutí, které jako pár učiníte, by nemělo zbavovat práva na štěstí ani jednoho z vás. Vždyť nešťastní lidé nejsou schopni budovat fungující vztahy.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek