KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

11 způsobů, jak zjistit, zda vás váš partner opravdu miluje

Říct „miluji tě“ zvládne každý z nás. Ne každý však tato slova myslí skutečně vážně, nebo doopravdy chápe, jak skutečná láska vypadá a co obnáší. Většina teorií, které se zabývají vztahy, se zajímá o to, jak spolu partneři navzájem sdílí svou intimitu. Ale podle behaviorálního přístupu psychologa Johna Gottmana je třeba zaměřit se především na vnější znaky toho, jak se k sobě partneři navzájem chovají. Gottmanova teorie tvrdí, že pozorovatelné chování mnohdy odráží to, co se děje uvnitř dané osobnosti. Zde je 11 způsobů chování, které dokazují skutečnou zamilovanost vašeho partnera.

...

1. Chce s vámi trávit čas

Investice času do vašeho vztahu je klíčovým ukazatelem zamilovanosti. Ačkoliv mohou mít partneři hodně práce, starostí o rodinu a dalších závazků, pokud jsou zamilovaní, chtějí zbytek svého volného času trávit především s vámi.


2. Ptá se, jaký jste měli den

Když jste spolu, ptá se váš partner na to, jaký jste měli den? Ptá se na to, co se v práci podařilo, a co ne? Budování společné lásky tkví v maličkostech a takovýto druh zájmu patří mezi ně. Jedná se i o praktickou podpěru, která udrží vzájemné komunikační cesty otevřené. Pokud partnera váš život nezajímá, můžete mu být sympatičí, můžete jej přitahovat, ale zřejmě nejde o opravdovou lásku.

3. Důvěřuje vám

Výzkumy ukazují, že se v úspěšných dlouhodobých vztazích partneři zajímají o to, kde ten druhý je a co dělá. Nejde však o žádnou kontrolu či dohled. Nenajdeme zde ani známku nedůvěry nebo pocit, že ten druhý dělá něco nekalého. Partner, který se nevyptává, kde jste byli a proč, když přijdete později domů nebo vám neprohlíží mobil, ukazuje opravdový druh důvěry, který je v zdravém vztahu potřeba.

4. Poskytne vám pomoc, když jí potřebujete

I když toho má sám hodně, vždy se můžete spolehnout na to, že vám pomůže. Pokud nejste zrovna IT specialista a máte problémy s počítačem, nechá všeho a rád vám pomůže. Pokud vám není dobře a potřebujete přinést nějaké léky z lékárny, neváhá a sedne do auta, jen aby vám od potíží co nejrychleji pomohl. A co je hlavní - pomáhá vám zcela nezjištně a nic za to od vás kromě opětování jeho lásky neočekává.     


5. Vyjadřuje úctu vašim názorům

I když stojíte vy a váš partner na opačných stranách politického spektra, váš vztah může přesto fungovat. Důležité je, abyste své názory navzájem respektovali a naopak je nezesměšňovali. Není důležité, o čem vaše postoje jsou, ale to, jak otevření jste k postojům toho druhého. Pokud je váš partner ochoten vašim názorům nekriticky naslouchat, pak je vše v naprostém pořádku.

6. Zahrnuje vás do rozhodování

Páry se často společně rozhodují o všem možném - o chodu domácnosti, o financích, o nákupech... Je v pořádku, když se tyto jednotlivé oblasti rozhodování rozdělí na toho, kdo dané věci více rozumí. I přesto by však měl být názor toho druhého před finálním rozhodnutím aspoň vyslyšen. Musíte mít pocit, že na vás partner dá a že jsou pro něj vaše postoje důležité. Pokud mu jde jen o vlastní prospěch bez ohledu na vás, máte vedle sebe sobce, nikoliv milujícího člověka.

7. Ukazuje vám svou náklonnost

Partneři nemusí mít nutně častý sex k tomu, aby mezi sebou uchovávali citovou intimitu. Stačí jakákoliv fyzická náklonnost, i když se jedná jen o letmé doteky. Je tím myšleno například položení ruky na rameno, pohlazení po vlasech, polibek na čelo a podobně.


8. Dívá se na vás

Neverbální komunikace nejpřesnějí a nejjasněji odhalí skutečné hluboké city. Pokud se na vás partner dívá, zatímco mluvíte nebo provádíte nějakou činnost, naznačuje to, že mu vaše přítomnost dělá skutečně dobře. Nemusíte zrovna trávit hodiny zíráním jeden druhému do očí. I letmý pohled může vysílat pozitivní signály lásky.

9. Rád mluví o minulosti s vámi

Páry, které se vracejí k tomu, co spolu prožily, tím mohou posílit své vazby v současnosti i v budoucnosti. Pokud váš partner používá výrazy typu: „Pamatuješ, jak jsme...?,“ a pak pokračuje vyprávěním celého příběhu, naznačuje to, že zážitky sdílené s vámi hrají v jeho životě a mysli důležitou roli.


10. V konfliktech se postaví za vás

Brání vás váš partner, když jste terčem kritiky? Dokáže se zapojit do konfliktu a obhájit vás? Z klasické literatury známe mnohé příběhy sebeobětování pro blaho druhého, ale jak je to v běžném životě? Partneři v běžných vztazích svou vzájemnou lásku nejlépe ukážou tím, že dokážou společně čelit vnějším útokům a ustát je.

11. Lichotí vám a dokáže vás ocenit

Partner, který o vás skutečně pečuje, by vám měl ve zdravé míře zvyšovat sebevědomí letmými lichotkami. A to nejen co se týče vašeho vzhledu, ale i vašich pracovních a ostatních úspěchů. Být s někým, kdo vám dává pocit ocenění, zároveň posiluje dobrý pocit z vaší osobnosti. O to víc pak chcete trávit s partnerem čas a dobře a sebevědomě se cítíte i v jeho nepřítomnosti.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek