KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

12 faktů o tom, jak nás mozek klame v období zamilovanost

Říká se, že pocity a emoce vycházejí ze srdce. Ve skutečnosti ale všechno pochází z naší hlavy – přesněji řečeno z našeho mozku. Ačkoli všechny naše pocity vycházejí z mozku, neznamená to, že jsou správné a logické.

...

Když jsme zamilovaní, vidíme druhého jinak. Shromáždili jsme celý tucet faktů o tom, jak nás mozek dovede v období zamilovanosti klamat.

Zdravý vzhled a zdravá chuť k jídlu – to náš mozek vyhodnocuje jako znamení dobrých genů

Když vidíme zdravou tvář a tělo, zamilujeme se mnohem snadněji. Co se za tím skrývá? Náš mozek si jednoduše řekne, že takové geny by byly vhodné pro potomstvo. To samo o sobě ani nezní jako klam. Zdraví přece vážně značí dobré geny, nebo snad ne? Ano, zdraví s dobrými geny nepochybně souvisí, jenže to, co náš mozek vnímá jako znak zdraví, je v současné době mnohdy jen trocha růže anebo výsledek práce plastického chirurga. A takové věci předat svým potomkům opravdu nejde!


youtube

Poté, co nás druhý obdařil úsměvem, začíná mozek vyhodnocovat, co úsměv značil

Byl to upřímný úsměv nebo v něm byla skrytá agrese? Nebo to snad byl úsměv soucitný? Aniž bychom si to uvědomovali, náš mozek dokáže postřehnout i ty nejnepatrnější rysy v obličeji a vyhodnotit, co úsměv druhého znamenal. A co jde? Náš mozek se snaží přijít na to, zda je druhá osoba otevřená komunikaci. A samozřejmě tomu se zahnízdit a zapracovat na potomstvu.

Náš mozek hodnotí lépe ty lidi, kteří jsou podobní našim příbuzným. Ale má to háček…

Ženy si často vybírají muže, kteří jsou podobní jejich otcům anebo bratrům. Muži si zase vybírají ženy podle svých matek a sester. S těmito lidmi totiž máme blízké, důvěrné vztahy. Náš mozek si proto jejich vzhled automaticky spojuje s krásou, láskou a důvěryhodností. Když vidíme někoho, kdo je podobný našim blízkým, líbí se nám více.

Trocha tuku je přitažlivá

Většina lidí drží v současné době všelijaké diety a pokouší se zhubnout. Jenže náš mozek vnímá tukovou vrstvu u druhého jako znamení, že je tělo zdravé a má dostatek potravy. Náš mozek si je dobře vědom toho, že šance na donošení dítěte je vyšší u žen, které mají nějaké to kilo navíc. A náš mozek se přece snaží najít zdravého partnera, který nám dá silné a zdravé potomstvo.


fox

Symetrie a správné proporce

Symetrie je dalším ukazatelem zdraví. Mozek žen upřednostňuje drsné a ostré rysy, nejlépe něčím neobvyklé. Mozek mužů dává naopak přednost rysům oblým, hladkým, atypické rysy jsou spíše ke škodě.

Při pohledu na druhou osobu náš mozek automaticky vypočítává poměr pasu k bokům. Zajímavé je, že mozek absolutně nezajímá šířka ramen nebo objem hrudníku.


Náš mozek ovlivňuje i móda a názory, které slýcháme

To, co náš mozek bude považovat za krásné, je do značné míry ovlivněno i dobou a módními trendy. Partnera si vybírá podle toho, jak moc se blíží ideálu, který stanovila společnost, v níž žijeme. Právě proto se nám tak líbí slavné celebrity, modelky a herečky. Nesplňují naše požadavky na krásu, právě naopak, to ony samy určují, co nám bude připadat krásné.


Je důležité mluvit stejným jazykem

Podvědomě se nám více líbí lidé, kterým se podobáme, kteří mají stejnou slovní zásobu jako my, používají výrazy nám blízké a skládají myšlenky a věty tak, že jim rozumíme. Jednoduše řečeno: myslí stejně. Mozek nám tak zajišťuje, že si najdeme partnera, s nímž si budeme rozumět, nebudeme se hádat a vytvoříme harmonické prostředí pro děti.

Uznejte sami: nepřipadá vám báječné, když za sebe doříkáváte věty a vždy víte, nač ten druhý myslí?


Čím více se dotýkáte, tím si připadáte přitažlivější a krásnější

Mozek vnímá dotyk dvoufázově. Nejprve se zajímá o to, kdo se nás dotkl. Poté hodnotí, jak moc byl dotek příjemný. Pokud se nás dotýká druhá osoba, bude nám to příjemné pouze v případě, že k této osobě už chováme jisté sympatie. Každý další dotek pocit sympatií zesiluje.

Muzika dělá muže v očích žen atraktivnější

Pokud se žena dívá na muže, zatímco hraje hudba, připadá jí atraktivnější. Takže, pánové, pokud chcete udělat dojem na dívku, je to jasné – pozvěte ji někam, kde je hudba.

Mimochodem, tento fakt také vysvětluje, proč mají ženy při postelových hrátkách rády hudbu.

To, že ženy „milují ušima“ bylo nedávno vědecky skutečně potvrzeno. U mužů se na nic takového zatím nepřišlo, ale dejme tomu čas – kdoví, c čím přijdou výzkumy příště!

Čím více společných zájmů a hodnot, tím přitažlivější nám druhý připadá

Sice se říká, že protiklady se přitahují, ale v praxi to chodí spíše tak, že čím více toho mají partneři společného, tím větší je pravděpodobnost, že je čeká šťastná budoucnost.

A protože náš mozek dobře ví, že šance na přežití je vyšší, pokud budeme spolupracovat, hledá si k sobě podobně smýšlejícího partnera. Někoho, kdo má rád stejné věci, kdo má stejné názory a priority. Výsledek je, že nás takový člověk přitahuje a líbí se nám.

Náš mozek miluje zodpovědné lidi, s nimiž vám bude pohodlně a příjemně

Mozek dává přednost odpovědným partnerům, protože právě takový partner bude dobrý rodič. Bez pocitu partnerské pohody se nám v tělech nebude tvořit hormon oxytocin a vazopresin. Tyto hormony způsobují, že si partneři rozumí i beze slov, a že se dokážou rychle vypořádávat se stresem a s obtížnými situacemi.

Líbání jako genetický test

Když se líbáme, náš mozek tak skenuje naši genetickou kompatibilitu. Nejdůležitější je proto první polibek partnerů. Při polibku si partneři vyměňují vzorek slin. Receptory vzorek analyzují a vysílají informace do mozku, který rozhodne, zda jsou geny druhého vhodné k „páření“ anebo nikoli. Ze stejného důvodu si olizují čumáčky třeba myšky.

Právě proto nám může být polibek příjemný anebo naopak odpudivý – záleží na tom, k jakému závěru mozek dospěje.


Bonus: Mozek se někdy úmyslně zamiluje do nevhodné osoby, aby získal zkušenosti

Nešťastných starých lásek nemusíte litovat. Dost možná vás mozek do toho všeho zapletl úmyslně. Náš mozek se vždy snaží najít nejlepší řešení, udělat tu nejvhodnější volbu a podobně. Jenže pokud mu chybí zkušenosti, může při rozhodování chybovat. Aby předešel chybám, žene nás mozek do nejrůznějších situací, které často hodnotíme jako omyly. Ve skutečnosti šlo ale o sbírání zkušeností.

Špatné zkušenosti a selhání nám (a našemu mozku) pomáhají najít pravou lásku.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek