1. Sólo výlet

Zkuste si někdy užít cestování zcela po svém a na výlet vyrazte sami. Vyberte si takovou destinaci, kde se budete cítit v bezpečí a zkuste se spolehnout jen sami na sebe a poznat nová místa i přátele.


2. Výlet za rodinnými kořeny

Víte, odkud pochází vaše rodina? Zkuste to zjistit a naplánujte si výlet ke kořenům. Zeptejte se příbuzných, kde přesně bydleli nebo požádejte o dobové fotografie a zjistěte, jak moc se rodiště vašich předků změnilo.

3. Last minute

Existuje mnoho způsobů, jak najít levné letenky, ale s last minute dovolenou je to opravdová výzva a adrenalin. Zablokujte si ve svém kalendáři několik dní volna, sbalte si a pak už jen na poslední chvíli najděte destinaci, která vás zaujme.


4 Digitální detox

Už jste někdy zkoušeli žít bez telefonu, počítače nebo televize? Můžete spojit příjemné s užitečným, vypnout, a na pár dní se vzdálit všem novodobým technologiím. Takový výlet vám ukáže, jak moc jste na technologiích závislí (nebo jestli vůbec) a jak dokážete zabavit svou mysl i bez chytrých telefonů a internetu. Nemusíte mířit zrovna na opuštěný ostrov, postačí i malebný český venkov nebo chata v přírodě.

5. Pouť

Pěší pouti mají v lidské historii své nesmazatelné místo, a to nejen kvůli náboženským cílům. Když celé dny chodíte a jste sami se svými myšlenkami, můžete si dokonale vyčistit hlavu, vybudovat sebedůvěru a možná i získat lepší přehled o tom, co chcete dělat se svým životem.


6. Výlet za místními

Neexistuje lepší způsob, jak pochopit život v dané zemi nebo městě, než strávit několik dní nebo týdnů v některé z místních rodin. Místní obyvatelé vám dost možná ukážou místa, na která byste v turistických příručkách nenarazili a zároveň vám nabídnou přátelskou atmosféru a domácí prostředí.

7. Dovolená s potápěním

Některé výzkumy naznačují, že příprava na dovolenou navyšuje pocit štěstí ještě více než cesta samotná. Zkuste si před cestou udělat kurz potápění a pak už můžete plně připraveni vyrazit do některé z destinací, kde je bohatý podmořský život.


8. Dobrovolnický výlet

Pevné vztahy, kulturní porozumění i dobrý pocit v sobě můžete objevit během dovolené, která je spojena s pomáháním. Díky dobrovolnické činnosti můžete poznávat svět, zajímavé lidské osudy i vlastní schopnosti a hranice.

9. „Road trip“ v americkém stylu

Nemusíte jezdit přímo do USA, abyste zažili ten pravý „road trip“. Vezměte auto, nějakého společníka, pár věcí do kufru a vyrazte tam, kam vás srdce potáhne. Každé ráno se probouzejte jinde a poznávejte nové lidi i místa. Takováto jízda bude cestou, na kterou nikdy nezapomenete.


10. Domácí dovolená

Dovolená nemusí nutně znamenat, že musíte urazit tisíce kilometrů. Někdy si ji dopřejte i u sebe doma a dopřejte si ten správný relax, ať už to pro vás znamená cokoliv. Opalování na dece, filmový maraton nebo ničím nerušené čtení vás i ve známém prostředí může dobýt tak, jako byste byli na exotické dovolené.

11. Plavba lodí

Zatímco zaoceánské plavby bývají časově i finančně náročné, pak, ty které využívají říčních vod, mohou být přístupné pro kohokoliv. Při plavbě po řece se můžete seznámit s mnoha doposud neznámými místy a to v mnohem kratším časovém intervalu než na moři. Evropské řeky nabízejí mnoho takových příležitostí, můžete vyrazit třeba jen na víkend a na lodi si užít to správné dobrodružství.


12. Degustační výlet

Výlet s ochutnávkou vín je vhodný pro rodiny i přátele, protože jak je známo, alkoholem uvolněná atmosféra může sbližovat. Dobré víno spolu s dobrým pohoštěním a muzikou kdesi ve vinařském sklípku může být skvělým zážitkem, na který se vzpomíná celý život.


Autor: ElS

Zdroj: The Huffington Post