KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

12 tajemství naší paměti

Vzpomeňte si, kdy jste se začali učit třeba cizí jazyk. Máte dojem, že už umíte všechno? Pravděpodobně ne. Celý život se učíme, už známe všechna pravidla a poučky, ale občas stejně chybujeme, zapomínáme anebo si nemůžeme vybavit něco, co jsme ještě před minutou věděli. I když jsme opravdu talentovaní, stejně pro nás není cizí jazyk úplně samozřejmý, nepřemýšlíme v něm a poslouchat pořad v jiném než rodném jazyce pro nás není zcela přirozené. A takhle to je s naší pamětí se vším. Proč tomu tak je?

...

Našli jsme způsob, jak se nejlépe učit cizím slovům. Německý psycholog Hermann Ebbinghaus navrhl univerzální paměťový vzorec, který opravdu funguje.

Proč zapomínáme?

Náš mozek nás chrání před přetížením, neustále se zbavuje nepotřebných informací. Všechna nová slovíčka, která se naučíme, proto putují nejprve do krátkodobé paměti, a teprve až je mozek vyhodnotí jako užitečná, do paměti dlouhodobé. Jestliže je nepoužíváme a pravidelně neopakujeme, mozek nová slovíčka vyhodnotí jako neužitečná – a slovíčka jsou zapomenuta.


Křivka zapomínání podle Ebbinghause

Po 1 hodině zapomínáme více než polovinu informací. Po 1 týdnu si pamatujeme jen 20% informací.


Na grafu vidíme procento zapamatovaných informací v průběhu času.

Jak si zapamatovat VŠECHNO

Chcete-li nová slovíčka nezapomenout, musíte se postarat o to, aby se vám zapsala do dlouhodobé paměti.

Po jediném opakování nemá mozek dostatek času pochopit podstatu nově získané informace a vytvořit si nové asociace. Proces zapamatování je proto lepší roztáhnout do delšího časového úseku. Mezi opakováním si dejte pauzu několik dní nebo dokonce týdnů. Vždy si slovíčka přečtěte jen jednou a dejte si pauzu. Intervalové opakování můžete provádět za pomoci kartiček nebo speciálních vzdělávacích aplikací.

Jak na to, když si potřebujeme informace zapamatovat rychle:

 • Přečtěte si informaci 2x za sebou.
 • Opakujte po 15-20 minutách.
 • Znovu opakujte po 6-8 hodinách.
 • Znovu opakujte po 1 dni.

Jak na to, když si potřebujeme informace zapamatovat na dlouho:

 • Přečtěte si informaci 2x za sebou.
 • Opakujte po 20-30 minutách.
 •  Znovu opakujte po 1 dni.
 • Znovu opakujte po 2-3 týdnech.
 • Znovu opakujte po 2-3 měsících.

warnerbros

12 tajemství paměti

 1. Učte se vědomě. Informace si tak zapamatujete 9x rychleji.
 2. Sepište si seznam slovíček, která jsou potřebná k udržení konverzace. Zhruba 300-400 slov. Nejprve si zapamatujte je.
 3. Nezapomeňte na „okrajový efekt“. Nejlépe a nejrychleji si zapamatujeme informace, která jsou na začátku a na konci seznamu.
 4. Přepínejte pozornost z jednoho tématu na druhé. Informace se vám tak nepopletou. Pokud informace, které jsou si podobné, získáte rychle po sobě, snadno se vám pomíchají a v hlavě budete mít doslova chaos.
 5. Učte se protiklady. Když se například učíte slovíčka, vyhledejte si ke každému antonymum. Zapamatování antonym je pro náš mozek rychlé a snadné.
 6. Používejte i místní paměť. Spojujte si informace s určitými místy nebo předměty. Při učení se například procházejte po pokoji a informace spojujte s jednotlivými detaily interiéru. Několikrát se projděte po pokoji a při pohledu na určitý detail si zopakujte jednu informaci. Pak pokoj na čas opusťte. Jakmile se do pokoje vrátíte, budou se vám při pohledu na různé detaily vybavovat naučené informace.
 7. Učte se slova, která spolu souvisí. Snažíme-li si vybavit nějaké slovo, často nám pomůže, když si vzpomeneme na frázi, větu nebo verš, v němž se nachází. Určitě to znáte. Když si nemůžeme vzpomenout, jak se řekne „pět“, začneme odříkávat „jedna, dva, tři, čtyři…!“. Jako malým nám to pomáhá při učení rodného jazyka, v pozdějších letech nám to pomáhá při učení cizích jazyků. Některá slova máme těsně spojena. Využijte toho. Učte se slova, která spolu souvisí. Pokud jste například zrovna narazili na slovíčko „pondělí“, naučte se rovnou všechny dny v týdnu.
 8. Spojujte nová slova s těmi, která už znáte. V češtině běžně používáme některé výrazy převzaté z angličtiny, němčiny nebo jiných jazyků. Když nám nějaké slovíčko vypadne, může nám pomoci vybavit si daný „počeštěný“ výraz nebo frázi a slovíčko z ní odvodit.
 9. Vytvořte ze slov příběh. Snažíte se rychle zapamatovat větší množství slovíček? Ideální je sestavit je do nějaké logické řady, tak, aby dohromady dávaly improvizovaný příběh.
 10. Používejte diktafon. Nahrajte informace a pak si je pouštějte ze záznamu. Tato metoda je vhodná zejména pro ty, kteří se snadno učí poslechem. Pokud si rádi při učení opakujete informace nahlas, zkuste to.
 11. Používejte i svalovou paměť. Tato metoda je málo známá, ale funguje docela dobře. Při studiu vyjadřujte emoce, pohybujte se. Slovíčka si tak lépe zapamatujete. Pokud se například učíte slovíčka týkající se části těla anebo sportu, tuto metodu jistě oceníte.
 12. Škola hrou. Neučte se jen s pomocí slovníků, učebnicí a encyklopedií. Hledejte i zábavné formy učení – třeba sledování seriálů. Když nás studium baví, naučíme se mnohem víc! 
ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek