KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

13 tipů od rodičů, kteří vychovali šťastné děti

Regály knihkupectví praskají ve švech literaturou o výchově dětí. Otázka, jak vychovávat děti, je stále aktuální. Dnes, v době, kdy jsou děti každý den vystavovány tolika novým fenoménům, které je ovlivňují, hraje role rodičů možná ještě vážnější roli než kdy dřív. Jakým chybám se vyhnout a jak? Co dělat a co naopak nedělat? Kdo dokáže poradit lépe než rodiče, kteří mají mnohaleté zkušenosti?

...

1.     Vždy se stavíte na stranu učitele nebo vychovatele? Chyba!

Bez ohledu na to, jak vážná situace je, i na to, zda je dítě vinno či nikoli, nenadávejte mu před jeho spolužáky, učiteli nebo jinými rodiči. V této situaci musí dítě cítit, že ho máte stále rádi, a že alespoň vy stojíte za ním a může ve vás najít oporu. Promluvte si o situaci s dítětem v soukromí a vyslechněte i jeho verzi události.

Pokárat dítě za jeho chování je někdy nutné, ale křičet na ně před ostatními lidmi by mohlo vážně narušit váš vztah s ním. Řiďte se proto pravidlem: Všechno řešit až doma, za zavřenými dveřmi!


2.     Věnujete všechen svůj čas dítěti? Chyba!

S příchodem dětí se samozřejmě snižuje čas, který máme sami na sebe. Ale nesmíme na sebe zcela zapomenout. A neměli bychom zapomínat ani na své partnery, s nimiž děti vychováváme.

Koneckonců, věnovat všechen svůj čas dětem není dobré ani pro samotné děti. Vyrostli by z nich nutně egoisti a bylo by pro ně těžké přizpůsobit se později okolnímu světu. Kromě toho by každé dítě mělo být na své rodiče hrdé, mělo by k nim vzhlížet. Toho nedosáhnete, pokud nebudete dělat nic, za co by vás mohlo dítko obdivovat.

3.     Nic nenecháte dělat dítě samotné? Chyba!

Ano, obvykle máme práci mnohem rychleji hotovou, když si ji uděláme sami a podle sebe. Pro dítě je ale dobré, když mu dovolíme zapojit se. Za prvé tím projevujete vůči dítěti důvěru, kterou potřebuje k rozvoji vlastní sebedůvěry a sebevědomí. Kromě toho, pokud se dítě nezačne zapojovat, nic se nenaučí, bude nesamostatné a v dospělosti pro ně bude obtížné vypořádat se se všemi úkoly dospělého života.

Nedělejte vše a všechna rozhodnutí za dítě. Jinak z něho vyroste závislý člověk, který se bude na druhé spoléhat po celý svůj život.


4.     Srovnáváte své dítě s jinými? Chyba!

Vždy se najde někdo, kdo bude v něčem lepší než vaše dítě. Nikdo z nás není dokonalý, každý v určitých věcech vynikáme a v jiných zaostáváme.

V důsledku neustálého porovnávání s jinými ztrácí dítě sebedůvěru a rozvíjí se u něho buď chorobná soutěživost (snaha něco vám dokázat a získat si vaši úctu) anebo naopak pocit méněcennosti, frustrace a nechuť cokoli zkoušet. Ani jedno nepřinese dítěti štěstí.

Chcete-li porovnávat děti, pak s nimi samotnými, s tím, co dokázaly minule. Tak uvidí svůj vlastní vývoj a pokrok, své minulé úspěchy i neúspěchy, poučí se a uvěří, že jejich snaha může někam vést.

5.     Ve vážných chvílích se neobracíte na odborníky? Chyba!

Mnozí rodiče hledají rady na různých internetových fórech. Rady získané tam můžou být ale ošidné. Jistě, neuškodí zeptat se na názor druhých lidí, ale ve vážných věcech je lepší vyhledat odbornou radu. Jinak se může stát, že problém ještě zhoršíte.

Pokud jde například o nemoc, nespoléhejte na „babské rady“, ale zajděte za lékařem.


6.     Čas a péči vynahrazujete dítěti drahými dárky a penězi? Chyba!

Dítě, které si zvykne na to, že svou lásku projevujete skrze peníze, bude je stále víc a víc vyžadovat. Z dítěte vyroste sobecký, tvrdohlavý a vypočítavý člověk. Vztah s rodičem se promění na čistě obchodní vztah. V budoucnu je pro takto vychované děti obtížné vytvářet funkční vztahy, kromě toho se většinou v dospělosti vzdálí od svých rodičů a neudržují s nimi kontakty.

7.     Narušujete soukromý prostor dítěte? Chyba!

Mnozí rodiče se snaží udržet nad životem dítěte plnou kontrolu. Věří tomu, že mu tím nejlépe zaručují bezpečí. Vyzvídáním, prohledáváním pokoje nebo třeba čtením internetových korespondencí jen ztrácíte důvěru dítěte a způsobujete, že před vámi bude tajit stále víc a víc věcí.

Samozřejmě je třeba mít nad dětmi dohled, ale je třeba dělat to správně.


8.     Věříte, že vaše jednání může mít na dítě fatální dopad? Chyba!

Jistě, rodiče jsou pro děti vzorem, ale někteří lidé přistupují k výchově až s příliš velkými obavami a příliš velkou zodpovědností. Není třeba se neustále hlídat a kát se za chybu celé týdny. Ano, i rodiče dělají chyby, kterých později litují. Nemusíte mít ale strach, že jedna vaše chyba se nevratně odrazí na psychickém vývoji dítěte. Naopak, dítě by mělo vidět, že i vy jste obyčejní lidé. Alespoň se pak nebude příliš stydět za své vlastní chyby. Pochopí, že chybovat je přirozené.

9.     Máte jasné představy, které vaše dítě musí splňovat? Chyba!

Jistě, všichni máme nějakou představu o tom, jakého člověka chceme z našich dětí vychovávat. Nesmíme ale zapomínat, že každý z nás, včetně dětí, jsme osoby jedinečné a individuální. Nemůžeme dětem vnucovat své představy o životě. Je třeba dát jim možnost volit.

Žít celý život v souladu s očekáváním rodičů dětem štěstí nepřinese. Buď prožijí celý život nešťastní, anebo se vzbouří a začnou si žít po svém – ale bez vás.


10.   Ochraňujete dítě před všemi problémy? Chyba!

Nejlepší způsob, jak se vyvarovat chybám, je nic nedělat. Zní vám to hloupě? Určitě ano. Ale přesně tohle děláme, když se snažíme vše vyřešit za dítě, aby náhodou neudělalo chybu. Nechraňte své děti před všemi překážkami, protože kdo nechybuje, ten se nemůže poučit. A vaše děti budou potřebovat zkušenosti do života, který na ně čeká. Pomáhejte jim, když je to potřeba, ale nedělejte za děti to, co zvládnou samy. Nechte je podstupovat určité riziko.

11.   Jste nekonzistentní v názorech a způsobu výchovy? Chyba!

Jen těžko vám dítě vyhoví, pokud budete své názory měnit. A pokud bude navíc každý z rodičů vyžadovat něco jiného, ocitne se dítě v těžké situaci. Bude muset volit, zda vyhovět matce anebo otci. Dítě bude mít navíc potíže v rozeznávání toho, co je dobré a co špatné. Může být úzkostlivé a připadat si pod tlakem. Ve výsledku ztrácí k rodičům a jejich postoji respekt.


12.   Řešíte vztahové problémy před dítětem? Chyba!

Jistě, všichni musíme občas řešit problémy, které se v našich vztazích vyskytnou, a někdy nelze děti úplně uchránit. Pokud ale už musíte do problému děti zatáhnout, snažte se před nimi jednat klidně a bez emocí. Jakýkoli spor mezi rodiči dítě stresuje. Děti pak ztrácejí schopnost soustředit se, jsou úzkostlivé a někdy se u nich může dokonce rozvinout agresivní chování.

13.   Jednáte v rozporu s tím, co tvrdíte? Chyba!

Většina rodičů chce, aby se jejich děti chovaly co nejlépe. Vedou je ke slušnému chování a snaží se v nich rozvinout všemožné pozitivní vlastnosti. Jestliže se tak ale sami rodiče nechovají a neřídí se svými vlastními slovy, nepovede to k ničemu příznivému. Děti se konec konců učí nápodobou. Berou si příklad ze svých rodičů a blízké rodiny. Pokud chcete dítě něčemu naučit, především tak sami jednejte!


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek