KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

15 nejčastějších chyb, které děláme při praní

Mladé páry se často potýkají s nejrůznějšími problémy, které jim společná domácnost přichystala. Musí se mnoho nového naučit, většinou se musí uskrovnit, musí začít hledat kompromisy a naučit se fungovat společně. Není to vždy jednoduché, a proto jsme se rozhodli mladých párům trochu ulehčit a varovat je před nejčastějšími chybami, kterých se při praní dopouštíme, a které nás mohou stát naše oblíbené kousky oblečení.

...

1.       Špatně roztříděné prádlo

Kromě barvy oblečení musíte věnovat pozornost i materiálu. Některé materiály je možné prát pouze na nízkou teplotu 30°, ty nejcitlivější pak dokonce jen ručně. Berte doporučenou teplotu praní uvedenou na cedulce každého kusu oblečení vážně, jen tak je zachováte jako nové.

2.       Nesprávné odstraňování skvrn

Skvrny je třeba pečlivě a opatrně omýt. Podložte skvrnu čistou látkou a z druhé strany čistěte. Tak zabráníte tomu, aby se skvrna jen rozmazala. Zuřivým drhnutím můžete svůj oděv poškodit.

3.       Příliš mnoho pracího prášku

Příliš mnoho prášku vytváří příliš mnoho pěny. Ta může v nějakých místech, jako jsou záhyby, límce nebo kapsy, zadržet nečistoty. Paradoxně tak pracím práškem a praním vytvoříte ideální místo pro bakterie.


4.       Rozepnuté zipy

Před praním je třeba dobře zapnout a upevnit zipy. Ostré zoubky by mohly při praní poškodit látku.

5.       Zapnuté knoflíčky

U knoflíčků to je právě naopak. Lepší je nechat košile rozepnuté. V druhém případě by se mohly uvolnit a odtrhnout.


6.       Příliš mnoho bělidla

Bělidla mají negativní vliv na trvanlivost látek. Proto se jim pokud možno vyhýbejte. Zkuste nejprve nějaké ze starých, osvědčených metod: třeba vařící vodu s citronovou šťávou.

7.       Praní plavek

Plavky a všechny oděvy nebo jiné věci vyrobené z plaveckého materiálu, byste nikdy v pračce mýt neměli. Elastická vlákna myjte pouze studenou vodou a ručně.


8.       Dáváte pračce čas na „odpočinek“

Některé ženy se domnívají, že používat pračku několik cyklů po sobě bez odpočinku může vést k jejímu rozbití. Ve skutečnosti je ale chytřejší prát hned po sobě bez přestávky: takový postup nám umožní využít teplo vzniklé při předchozím praní a šetří tak energii.

9.       Jen jeden cyklus pro praní peřin a polštářů

Jestliže perete peřiny a polštáře v pračce, pak ji zapněte dvakrát. Během prvního praní může peří nebo jeho náhražky zadržet pěnu a mycí prostředky tak zůstanou v peřinách a polštářích. Podruhé proto perte bez přidání pracího prášku.


10.   Náhodné plnění pračky

Nejtěžší věc při praní je najít vždy dostatek oblečení, který společně můžeme prát. Často pak různě kombinujeme a nakonec naplníme pračku vším možným, nehledě na barvu nebo materiál. Zkuste dodržet alespoň jedno pravidlo a perte nejprve zvlášť ponožky a pak všechno ostatní.

11.   Používání změkčovadla při praní ručníků

Změkčovadlo snižuje absorpční kapacitu látky, je proto nevhodné používat ho při praní ručníků.

12.   Přeplněná pračka

Není nutné naplnit buben pračky doslova k prasknutí. Může to vést k zaseknutí bubnu a poškození oblečení i samotné pračky.


13.   Nesprávné mytí bund a kabátů

Chcete-li zabránit, aby se vám vyplavila výplň z bundy a její chomáče a chloupky se nalepily na oděv, vložte do pračky tři tenisáky. Ty na sebe nabalí všechny chomáče a chlupy, vsají všechnu přebytečnou pěnu a vaše kabáty a bundy zůstanou jako nové.

14.   Kupování drahých čisticích prostředků

Není nutné kupovat drahé prací prostředky. Stačí si zapamatovat jednoduchá pravidla: Sůl zlepšuje jasnost látky, křída pomáhá zbavit se mastnoty. Přírodní mýdlo bělí a odstraňuje skvrny. Citronová šťáva prádlo navoní a změkčí.


15.   Nesprávná péče o pračku

 Nezapomínejte pračku umývat. Především nezapomínejte umývat zásobník na prací prášek. Po doprání zásobník otevřete a nechte ho větrat. Několikrát do roka přidejte bílý ocet a spusťte jeden cyklus praní bez prádla: pračka pak bude jako nová!


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek