KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

3 důvody, proč ke splnění novoročních předsevzetí nestačí jen silná vůle

S novým rokem většinou přichází i nová sada různých předsevzetí. Obvykle jsme přesvědčeni, že k tomu, abychom tato předsevzetí dotáhli do zdárného konce, musíme mít především pevnou vůli. Ale co když naše selhání a nesplnění cílů nezávisí právě na vůli, ale na něčem úplně jiném?

...

Problémem není slabá vůle, ale velké množství pokušení

Nová studie naznačuje, že bychom měli změnit způsob, jakým chápeme spojitost mezi dosažením cílů během roku a naší vůlí. Výzkumníci z Carletonské univerzity sledovali životy 159 vysokoškoláků v průběhu jednoho týdne.

Účastníkům studie byla pětkrát denně odeslána na mobilní telefon zpráva, která je požádala, aby ohlásili, zda čelili nějakému pokušení nesplnit své cíle a zda se tímto pokušením nechali strhnout nebo zda mu odolali. Studenti byli rovněž dotazováni na to, jak moc se cítí být psychicky vyčerpaní.

Všichni účastníci si na začátku studie stanovili čtyři důležité cíle, které měli za úkol splnit. Výsledky ukázaly, že ti studenti, kteří strávili většinu času upevňováním své vůle navzdory pokušením prostřednictvím sebeovládání, dosáhli menšího pokroku než ti, kteří zažili méně pokušení. Ti, kteří zažili nejvíce pokušení, uvedli, že byli během dne nejvíce psychicky vyčerpáni.

Pokud odbouráme pokušení, pevná vůle nebude téměř zapotřebí

Výsledky studie přinesly tyto poznatky:

1. Snaha odolat pokušením prostřednictvím vůle je vyčerpávající

2. Vystavování pokušení, ať už jim odoláváme nebo ne, je rovněž značně vyčerpávající

3. Boj s pokušením přímo souvisí s nižší mírou pokroku v plnění cílů

Cílem tak není zabývat se silou své vůle, ale už od začátku se snažit zabránit tomu, aby se k nám nějaké pokušení vůbec dostalo nebo jej alespoň minimalizovat. Lidé mají tendenci si myslet, že za všechno může jen sebeovládání, kterým je třeba překonat jakékoliv pokušení. Bohužel vyvrátit tento zaběhlý argument bude stejně „snadné,“ jako chodit hladový po obchodě s potravinami a nic si nekoupit.

Problémem je také naše pozornost. V dnešní době kolem sebe máme spoustu podnětů, které si ji uzurpují, ať už se jedná o smartphony, otevřené webové prohlížeče nebo televizi. Pokud se jim budeme neustále vystavovat, pak budeme proti tomuto pokušení také neustále bojovat. 

Nesmíme se proto spoléhat jen na svou vůli, která už je dalším stupněm v plnění předsevzetí, ale musíme se už od začátku snažit vyhnout možným pokušením. Pak nebude vůle skoro vůbec zapotřebí.


Autor: ElS

Zdroj: Psychology Today

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek