KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

3 jednoduchá pravidla, jak předcházet nedorozuměním ve vztahu

Prakticky ve všech párech přijde časem chvíle, kdy oba přestávají uvážlivě volit slova a odbývají jeden druhého nepromyšlenými frázemi. Je možné i tak zachovat spokojenost ve vztahu a vyhnout se nedorozuměním a rozchodu? Jistě. Stačí dodržovat tato 3 jednoduchá pravidla.

...

1)      Mluvte o tom, co si přejete…

…a ne o tom, co si nepřejete. Je to prosté. Když mluvíte o svých přáních a tužbách, vyhněte se záporům a slůvku „ne“. Slůvko ne dává výroku negativní význam. Raději mluvte o tom, co chcete. Navíc, pro muže bude těžké pochopit, oč vám vlastně jde, i když vám to bude připadat zřejmé. Z jeho pohledu to od vás bude jen otravné stěžování si.

Příklad.

Špatně: „Tohle nechci.“ A „Nekontroluj mě!“

Správně: „Raději bych chtěla…“ A „Chci, abys mi věřil.“

2)      Používejte „a“ namísto „ale“

Na první pohled jednoduché pravidlo. Ale zkuste se někdy zaměřit na to, co říkáte, a uvidíte, že je těžké mít ho na paměti. Stojí to úsilí zvyknout si na takovou změnu. Vynaložené úsilí bude stát ovšem za to, neboť vám pomůže změnit partnerskou přestřelku na diplomatické jednání.

Podívejte se na rozdíl.

Špatně: „Já ti rozumím, ale chci, abys poslouchat i ty mě.“

Dobře: „Já ti rozumím a chci, abys pochopil i ty mě.“

3)      Nereagujte na komplimenty negativně

Snažte se vždy oceňovat snahu druhého o milé gesto. I to se zdá jednoduché, ale pokud jsou lidé nespokojení, často dokážou vyjádřit tuto nespokojenost i ve chvíli, kdy jsou chváleni.

Problém je v tom, že lidský mozek je tak ustrojen: Aktivněji reaguje na to špatné. Proto, pokud se snažíte někomu lichotit, nikdy nemíchejte kompliment s kritikou.

Pokud se vám naopak snaží partner zalichotit, zkuste si z toho brát to dobré a na pochvalu zareagovat pozitivně. Jinak váš partner nebude mít motivaci pochvalu zopakovat.

Jak by měly vypadat komplimenty?

Špatně: „Vynikající večeře. Ne jako včera.“

Dobře: „Děkuji, bylo to vynikající.“


Někdy podceňujeme sílu slov a jsme příliš pohodlní, než abychom měli chuť pracovat na svých komunikačních návycích. Je ale dobré věnovat tomu čas a naučit se mluvit s partnerem tak, aby vašim slovům správně porozuměl a nenechat problémy přerůst vám přes hlavu. Vždyť by byla škoda zničit vztah jen proto, že jste jeden druhého špatně chápali. Nebo snad ne?

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek