KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

4 druhy chování, které odhalí partnerův skrytý narcismus

Narcismus je obecně považován za nepříjemnou vlastnost, která se vyznačuje přehnanou sebechválou a sebeobdivem k sobě samému. Z psychologického hlediska se jedná o poruchu osobnosti, kdy daný jedinec vyžaduje obdivné chování i od ostatních, a pokud tomu tak není, je často velice arogantní. Mnohdy nelze narcismus odhalit hned, začne se projevovat až časem. Podívejte se na 4 druhy chování, které mohou skrytý narcismus odhalit. 

...

1. Hraní emocionálních her

Craig Malkin, psycholog z Cambridge, který se narcismem hloubkově zabývá, používá pro emociální hru narcistů pojmenování „horký brambor“. Malkin tvrdí, že se jedná o formu skrytých emocí, kdy se například snažíte svému partnerovi vyčíst jeho pohrdání a nedostatek zájmu a on na to řekne, že ničím nepohrdá, ale pouze není ochoten reagovat na váš hněv a neustálé stížnosti.

Ve skutečnosti jej ale to, co říkáte, velice irituje. Je vidět, jak se mu stahují čelistní svaly, ale raději, než aby přiznal své pocity, obrací pozornost a vinu na vás. Malkin v souvislosti s tímto chováním tvrdí, že narcisté raději udržují své emocionální „bolístky“ v sobě, než aby jim dali volný průběh. Je možné, že pokud budou takové emocionální hry pokračovat, vy pocítíte stále více vzteku, zatímco narcista bude nad vámi mít stále více navrch.

Vzhledem k tomu, že narcista nemá ve skutečnosti zájem o to, co cítíte, nebo co si myslíte, „horký brambor“ pro vás bude znamenat nevýhodu obzvlášť tehdy, pokud vám na vašem partnerovi či partnerce opravdu záleží. Pravděpodobně se budete vinen cítit nakonec pouze vy.

2. Narcistní osoba dovede být velice mstivá

Velkou obranou narcistů jsou lži. Nebojí se jich použít za jakýchkoliv okolností a nezáleží vůbec na tom, jak odporné jsou. Když dojde ke krizi vztahu nebo dokonce k rozvodu, tehdy se tato povaha ukáže v plném světle. Narcis začne sebe samého vykreslovat jako oběť nespravedlnosti, nikoliv jako někoho, kdo hledá pomstu, což ale ve skutečnosti dělá. Narcista je totiž připraven vyhrát bez ohledu na okolnosti.

Vzhledem k jeho zkreslenému vztahu k realitě začne narcista svým lžím věřit a přestane se vnímat jako lhář. Vidí se spíše jako zarputilý obránce pravdy a jeho vystupování pak působí opravdu sebevědomě a upřímně. Taková osoba může začít šířit lživé zvěsti a pomluvy a použije proti vám všechno, co jí přijde pod ruku. V tu chvíli pro ni neexistují slušná pravidla chování a jde, jak se říká, přes mrtvoly.


3. Lhostejnost k citovým projevům

Většina lidí, která se účastnila nějakých emociálně vypjatých konfliktních situací, z nich chce vyjít s pocitem, že se chovali dobře a spravedlivě. To však o narcistech neplatí. Jestliže za sebou narcista nechá „spálenou zem,“ je mu to jedno. Zničení vztahu vnímá jako nezbytnou oběť za to, aby dostal, co si dle svého názoru zaslouží.

Nejlepší je se v takovém případě připravit na to, jak může narcistní osobnost reagovat, aby byly citové újmy druhé strany co nejmenší. Pokud však nevíte, že máte co dočinění s narcistou, šok z jeho jednání může být opravdu velký. Zotavování z takového konfliktu je často pro citlivější osoby frustrující, těžké a velice trpké.

4. Potřeba kontroly nad ostatními

Narcista ke svému životu potřebuje obdiv, čehož dosahuje tím, že vyhledává pozice, z nichž může někoho ovládat. Dost často se tak narcistní osobnosti vyskytují na vedoucích pracovních pozicích. To však platí i ve vztahu. Zatímco narcista působí z počátku mile, štědře a otevřeně, jakmile si je jistý svou pozicí, začne se karta obracet na jeho stranu a on se stává manipulátorem.

Narcista postupně zvyšuje své úsilí k dosažení vedoucí pozice, zatímco jeho partner postupně podléhá jeho vlivu. Druhá osoba je zmanipulována tak, aby si myslela, že je vše špatné její chybou.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
A ještě bych k bodu čtyři dodal,že pokud vedoucí funkce nedosáhnou,tak si to ospravedlní tím,že by nesnesly věčné stěžování,využívání podřízených,jelikož oni jsou přece ti dokonalí,kteří všem pomužou..a jim nikdo... :-/ A možná by tu mohl být ještě pátý bod a to,že takovíto lidé,jsou...jak se říká..kam vitr,tam plášt.. Prostě jdou za tím,kdo jim leze do .... :-) A ten kdo jim ukáže jejich chyby(at už jakékoly),je v ten moment nežádoucí... Bohužel