KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

5 nejčastějších faktorů, které vedou k rozvodům

Vytvořit a udržet fungující rodinu je opravdu složité. Přicházejí krize, konflikty, pochyby – to vše je nevyhnutelné a normální. Jakmile překážky překonáme, zjistíme, že to, co se nám předtím jevilo jako tragédie, je ve skutečnosti příležitost posunout se do nové fáze vztahu. Existuje ale několik vážných problémů, kterým je lepší se zcela vyhnout. Tohle totiž může skončit špatně!

...

Jaké jsou nejčastější faktory, které vedou k ukončení manželství? Jakým nebezpečím mohou manželé čelit a jak se s nimi mají vypořádat? Proč se lidé rozvádějí a jak tomu předejít?

Touha vdát se/oženit se co nejdříve a za každou cenu

Vědci z Utažské univerzity zjistili, že dívky, které měly před tím, než uzavřely manželství, méně než 3 partnery, se rozvádějí mnohem častěji než jejich zkušenější kolegyně. Pravděpodobně to je tím, že mladé a nezkušené dívky se často vdávají bez rozmyslu, vedené slepou láskou anebo touhou po romantické a velkolepé svatbě. Zkušenější dívky zapojují do rozhodování rozum, dívají se na muže střízlivýma očima a nepřijímají nabídku k sňatku unáhleně.

Takže musím vystřídat alespoň tři partnery, než se vdám? To samozřejmě ne. Je ale potřeba si uvědomit, že manželství je vážná věc a často i náročná práce, která by měla v ideálním případě trvat až do konce života. Neberte se, dokud nejste schopni podívat se na svého partnera střízlivě a vidět i všechny jeho nedostatky. Před tím, než uzavřete sňatek, zvažte, zda jste opravdu schopni přijmout odpovědnost, kterou manželství s sebou přináší.


Rutina, nuda a stereotyp

V moderní psychologii převládá názor, že přísné dodržování každodenních návyků je běžnou příčinou rozvodů. Dodržování pravidelného rozvrhu, rutina a stereotyp. Vaření, utírání prachu, žehlení – vše má svůj přesně daný čas.

Domácnost fungující na těchto principech bývá sice obvykle na oko dokonalá, ale udržovat tuto dokonalost si vybírá svou daň. Z domácnosti se pro její členy stává spíše druhá práce než útulný domov.

Co s tím? Buďte kreativní a berte věci s humorem! Měňte zažité, porušujte tradice, nelpěte tolik na udržení dokonalosti. Nechte se občas rozmazlovat. Nechce se vám vařit? Objednejte si pizzu anebo zajděte do restaurace. Úklid můžete odložit na později. Do domácích prací můžete zapojit i ostatní. Z vaření se může stát skvělá rodinná zábava, zvláště pokud budete zkoušet nové recepty. Nebojte se dělat věci jinak!


Vztah narušuje někdo zvnějšku

Pravidelný kontakt s páry, které se hádají anebo rozvádějí – i to může narušit rodinné štěstí, pokud není mezi manžely dostatek komunikace. Hovor s lidmi, kteří se hádají, může vyvolat pochyby i u šťastného páru. Manželé začnou podvědomě hledat paralely mezi svým a cizím vztahem, všímají si drobností a přikládají jim větší význam, než jaký ve skutečnosti mají.

Říkal Petr, že to vše začalo, když žena začala odjíždět na víkendové výlety s kamarádkami? Bože! Vždyť má žena se chystá na kafe s kamarádkou!

Čím častější je „rozvod“ téma hovoru, tím větší je riziko, že o něm začnou vážně uvažovat i do té chvíle šťastní manželé.

Víc než kdykoli jindy je tu důležitá komunikace. Přerušit kontakt s „nebezpečnými“ lidmi není ideální řešení. Vždycky se totiž může objevit někdo, kdo vám téma připomene, nebo někdo, s kým kontakt přerušit nebude možné. To nejlepší, co můžete udělat, je upřímně si popovídat a ujistit jeden druhého, že (ačkoli možná máte jeden dva problémy) rozhodně nejste stejní jako ti lidé, kteří se rozvádějí.

Pokud budete mít s manželem (manželkou) opravdu blízký vztah a dokážete si upřímně promluvit, nemusíte se bát, že by váš vztah mohly jakékoli vnější faktory ohrozit.


Vysoká pracovní zátěž v zaměstnání

Kdo si v dnešní době netouží vybudovat úspěšnou kariéru? Věnovat se práci je v pořádku, v práci se seberealizujeme. Ale neměli bychom jí obětovat celý náš osobní život. K čemu bude dosahování všemožných úspěchů, když se o ně nebudeme mít s kým podělit?

Stejně tak, jako nemůžeme zanedbávat své povinnosti na pracovišti, nesmíme ani zanedbávat svou rodinu a své povinnosti doma.

Co je tedy správné? Rozlišujte mezi pracovní a rodinnou sférou svého života. Nezatahujte jedno do druhého. Práce by nikdy neměla jít na úkor rodině a naopak. Pokud máte rodinné plány, nezůstávejte v práci přesčas, ani kdyby vás o to šéf požádal. Pokud budete muset na velmi důležitou pracovní schůzku, najděte si čas vysvětlit rodině okolnosti. Společně pátrejte po kompromisu, navrhněte například náhradní termín pro rodinný výlet. Nezapomeňte čas rodině vynahrazovat. To je opravdu velmi důležité.


Nevěra

Nevěra je jedním z nejtěžších testů, kterými si manželé mohou projít. Pokud k ní došlo, velice pravděpodobně vše skončí rozvodem. Zvláště pokud se o tom podvedená strana doslechne z třetí strany.

Co dělat, když už se to stalo? Tajemství ve vztahu jsou ještě ničivější než upřímné přiznání chyby. Ačkoli jde o opravdu velkou chybu, je lepší být upřímný a ke všemu se přiznat, přičemž není nutné zacházet do podrobností. Nikdo vám samozřejmě nezaručí, že vám druhá polovina bude schopna odpustit a rodina se nerozpadne, ale upřímná lítost je v tuto chvíli vaší nejsilnější zbraní.

Na 100% je jisté, že pokud si tajemství necháte pro sebe, bude vás vnitřně užírat a vztah se začne pomalu a postupně rozpadat. Pokud dává upřímnost poslední šanci zachránit rodinu, pak lež tuhle poslední příležitost bere.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek