KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

5 rad, co dělat, když dostanete nečekaného padáka

Může to přijít znenadání a může to postihnout kohokoliv z nás. Máte uspokojivé zaměstnání, jste spokojení s platem, odvádíte solidní práci a náhle vám řeknou, abyste už zítra nechodili. Ne vždy jsou výpovědi rozdávány za fatální chyby či nedodržení pracovních podmínek. Zvlášť v soukromém sektoru může majitel, který vás i všechny ostatní platí, přijít teoreticky kdykoliv a oznámit, že už jednoduše nemá chuť projekt nadále financovat. Jak se v takové chvíli zachovat, co udělat a co naopak nemá smysl?

...

Vztek, zlost, obavy a smíření se s tím, že dlužnou částku, kterou jste si odpracovali od poslední výplaty, už dost možná nikdy neuvidíte. Takovou směs pocitů v člověku zpravidla náhlý „padák“ vyvolá. I když je třeba oprávněný, neboť jste skutečně chybovali, často si můžete připadat ukřivděni jen kvůli tomu, že vám nikdo nedal druhou šanci.

V současném světě start-upů a všudypřítomných firemních půjček zažívá něco podobného stále více lidí. A i přesto, že se s vyhazovem v nějaké formě může během svého kariérního života setkat prakticky kdokoliv, mnoho z nás se v takové situaci stále neumí zachovat správně. Kopeme kolem sebe, ukazujeme prstem, vztekáme se, nadáváme na nespravedlnost a mezitím nám unikají všechna správná rozhodnutí. Která to jsou? Pojďme se podívat na pětici rad, která vám teď hned může pomoci, i když jste padáka dostali právě dnes:

1) Svět nekončí

Vaše pocity nejsou ani trochu podivné. Právě jste přišli o domnělou jistotu pravidelného příjmu, pud sebezáchovy a dost možná i ego dostali ránu a vztek se místí se strachem z toho, co bude dál

První a nejdůležitější věc – Země se točí dál, čas se nezastavil a nikdo vás litovat nebude. Ať už jste své pracovní místo (nebo plat, který vám přinášelo) milovali sebevíc, nebylo na 99,9999 % jediné svého druhu na světě. Není proto důvod propadat panice, utápět se v pesimistických emocích a mít pocit, že svět i váš dosavadní život končí.

Nekončí ani zdaleka, a pokud si toto uvědomíte a místo držení nějakého nesmyslného smutku začnete jednat dle následujících rad, je možné, že už příští měsíc budete mít novou práci a úsměv na tváři.

2) Využijte své kontakty

Určitě můžeme bez nadsázky předpokládat, že už jste během svého pracovního života potkali nějaké lidi. Jednali jste s nimi jménem své společnosti, byli vašimi byznysovými partnery, nebo jste pro ně jakožto pro klienty vyhotovovali zakázku. Anebo jste je jen potkali na nějakém eventu, kam jste se v rámci své práce dostali.

Nyní, když se jedna kapitola vaší kariéry zavírá, je ten správný moment zkusit tyto lidi kontaktovat. Ještě předtím, než se začnete přehrabovat v inzerátech a stanete se „jedním ze sta“, který posílá v odpovědi na nabídku práce stejné CV jako desítky ostatních, kteří všichni chtějí to stejné (a často jediné) pracovní místo jako vy, zkuste kontaktovat tyto pracovní známosti. U nich totiž nebudete jedním ze sta, ale naopak prvním v řadě.

Je úplně jedno, zda jste onen kontakt získali minulý měsíc nebo před rokem. Firmy dnes hledají nové lidi prakticky bez přestání a vždy uvítají, když mohou získat někoho „ověřeného“ skrz známost či kontakt, než aby procházeli zdlouhavým výběrovým řízením a hledali toho jednoho vyvoleného z 60 identických životopisů. Novou práci vám koneckonců nemusí nutně sehnat zrovna známý, ale i známý známého.

3) Nezapomínejte na své bývalé kolegy

Ani po nuceném odchodu ze svého pracovního místa byste neměli za bývalou prací dělat definitivní tečku. Bývali kolegové stále zůstávají někým, koho znáte a de facto se nyní stávají vašimi novými kontakty.

I oni velmi pravděpodobně znají lidi. Možná, že i oni dostali padáka, nebo v blízké době plánují dát výpověď. Nezapomínejte na tyto lidi, ale udržujte s nimi kontakt. Je možné, že vám i oni mohou dopomoci k nové práci, nebo do ní rovnou zamíří společně s vámi.

4) Co takhle začít na vlastní noze?

Nechcete už nikdy zažít ten pocit, kdy vás někdo vyhodí z práce, kterou jste odváděli dobře jenom proto, že si sám nedokázal uhlídat finance? Možná je načase, abyste finance začali hlídat sami a začali pracovat sami na sebe (freelance).

Nikde není řečeno, že jako OSVČ nemůžete externě s nějakou firmou spolupracovat a být de facto jejím zaměstnancem. Má to ovšem tu výhodu, že můžete pracovat pro více takových firem najednou. Takže až vás příště nějaká firma vyhodí s tím, že už si vám nemohou nadále dovolit platit za služby, nic moc se vlastně nestane. Nadále budete pracovat pro ostatní klienty a mezitím si můžete začít hledat dalšího klienta, který prázdné místo zaplní.

Netřeba také dodávat, že spolupráce s různými firmami přináší mnohonásobně víc kontaktů, které se v budoucnu mohou hodit.

5) Není načase dát si od všeho pauzu?

„Ta výpověď byla zpětně tím nejlepším, co se mi mohlo stát.“ Ano i taková slova může říct někdo, kdo před půl rokem dostal výpověď a dosud si žádnou novou práci nenašel.

Někdy se do pracovního kolotoče a své kariéry můžete zamotat takovým způsobem, že na všechno ostatní zapomenete. Střídáte postel a kancelář, příliš o sebe nedbáte a co je to pořádný relax a odpočinek, už jste dávno zapomněli.

Potom může být i takový nepříjemný padák ti nejlepším budíčkem, který vám otevře oči a ukáže realitu. Proč si ten pocit, kdy nikam nemusíte spěchat a neleží na vás konstantně stres, aspoň chvíli neužít?

Zkuste si dát na rok od všeho pauzu. Věnujte se svým koníčkům, cestujte, něco zajímavého si přečtěte, nebo prostě jenom vyrazte ven, chvíli se procházejte a pozorujte svět kolem sebe. Jak myslíte, že vznikají všichni ti prodejci domácích marmelád, ručně pletených svetrů, spisovatelé nebo cestovatelé, kteří bývali top manažery?

Takový scénář je samozřejmě možný jen za předpokladu, že máte pohodlnou finanční rezervu a žádné závazky ve formě hypotéky nebo něčeho podobného. Ale o finanční gramotnosti neboli o tom, jak nakládat s penězi, zase až příště.


Autor: ToD

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek