KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

5 věcí, které způsobují zlé sny

Po dlouhém a náročném pracovním dni je příjemné vlézt si do postele a pohodlně se uvelebit. Někdo usne ihned, někdo počítá ovečky, ale než se nadějete, utíkáte před něčím ošklivým po nekonečném točitém schodišti, padáte do propasti nebo prostě děláte něco opravdu divného. Míváte často takovéto podivné a zlé sny? Příčinou by mohla být jedna z následujících pěti věcí. 

...

1. Jedení sýra

Studie provedená ve Velké Británii přišla na to, že za nočními můrami a podivnými sny by mohlo stát něco, u čeho by to nikdo nečekal. Sýr. Ale pozor, není sýr jako sýr a různé druhy sýrů mohou způsobovat různé typy snů. 

Pokud budete jíst například čedar, panuje velká pravděpodobnost, že se vám bude zdát o celebritách. Pokud budete jíst plísňový sýr, pak vás ve spánku mohou čekat opravdu podivné výjevy (jednomu z účastníků studie se po plísňovém sýru například zdálo o vegetariánském krokodýlovi, který byl naštvaný, protože nemohl jíst děti).


Foto: Twenty20

2. Užívání melatoninu

Melatonin je populárním hormonem, který se užívá při poruchách spánku. Tento medikament však paradoxně zvyšuje počet REM cyklů (doba, kdy je spánek lehký), během nichž se člověku zdají sny, které si pravděpodobně pamatuje i po probuzení díky jejich živosti. Pokud melatonin užíváte, zkuste snížit jeho dávku, abyste zjistili, zda se u vás sníží i množství nežádoucích snů.


Foto: Twenty20

3. Mlsání před spaním

Pokud se najíte krátce před spaním, zvýší se vám tělesná teplota a váš metabolismus se rozjede na plné obrátky, což zvýší i aktivitu mozku. Vědci z Montrealské univerzity tvrdí, že existuje přímá souvislost mezi pozdními večeřemi a nočními můrami. Pokud je to váš případ, jídlu těsně před spaním se vyhněte.


Foto: Twenty20

4. Usínání u zapnutého televizoru

Všechno, co v televizi podvědomě slyšíte, i když už to nevnímáte, se může lehce promítnout do vašich snů. Ať už se jedná o dialogy nebo zvuky, váš mozek si pak vytvoří různé spojitosti. Jak televizi, tak počítač nebo mobilní telefon byste měli vypnout hodinu před spaním.


Foto: Twenty20

5. Stres

Stres dokáže v lidském těle napáchat opravdu velké škody a platí to i u snů. Je-li vaše mysl zaplněna pracovními a rodinnými starostmi, pak je mnohem pravděpodobnější, že váš spánek zůstane i v době odpočinku aktivní a pravděpodobně způsobí noční můry. Zkuste se na noc uklidnit, před spaním se hluboce nadechnout a odložit své starosti až na ráno.


Foto: Twenty20


Autor: ElS

Zdroj: Pure Wow

Foto:Flickr

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek