KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zivotni-styl

5 způsobů, jak naučit dítě trpělivosti

Malé děti se často nudí a tehdy to dávají hlasitě najevo. Existují ale metody, které pomáhají rozvíjet jejich sebeovládání a trpělivost. A to zcela bez použití jakýchkoli hraček a vychytávek. Naučit dítě trpělivosti je jednodušší, než se zdá.

...

Zobrazení času

Abstraktní myšlení se u dětí začíná rozvíjet až po dosažení devíti let, tedy později, než se rozvine vizuální a prostorové vnímání, Pro dítě je těžké pochopit, jak se liší čtvrthodina od 45 minut a podobně, ale pokud jim čas vizuálně znázorníte, pochopí.

Jak to nedělat. „Odcházíme za hodinu. Máš deset minut na to, aby sis uklidil všechny hračky a připravil se.“ Dítě si nedokáže představit, kolik deset minut asi tak znamená.

Jak na to? „Vyrazíme, jakmile pohádka skončí.“ Nebo: „Táta přijde domů, jakmile zapadne sluníčko a setmí se.“

Čekat nebude pro dítě tak těžké, pokud mu vysvětlíte, jak dlouho bude muset čekat. Přirovnejte situaci k nějaké, kterou dítě už zažilo. Například: „Pamatuješ, jak jsme museli čekat u paní doktorky? Stejně dlouho musíme počkat i teď.“


Naučte dítě hry, které může hrát samo

Umět se zabavit sám je důležité z mnoha důvodů. Nejenže se tak dítě stane nezávislým na druhých, ale pomůže to i rozvoji jeho sebeovládání. Pokud se dítě bude moci začít kdykoli a kdekoli věnovat své hře, nebude znuděné a nebude zlobit.

Dětská fantazie nemá hranic. Není proto nutné nosit s sebou hračky.

Jaké hry nevolit? Hry na smartphonech a tabletech mají negativní vliv na rozvoj fantazie a představivosti. Dítě totiž nemusí zapojovat vlastní fantazii, vše mu je předloženo celé a hotové na displeji.

Jaké hry jsou vhodné. Vymýšlení pohádek, hledání pokladů, luštění tajemství a záhad. Změňte každé čekání v hru. Pokud například čekáte na autobusu, můžete hrát hru na počítání různě barevných projíždějících aut.

Rozvíjejte dětskou fantazii a výsledek předčí vaše očekávání.


Jak naučit dítě nevyrušovat

Stanovte pravidlo. Pokud chce dítě něco sdělit rodičům, ale ti právě hovoří buď spolu, nebo s někým dalším, mělo by se tiše postavit vedle a dotknout se ruky svého rodiče. Rodič ale tehdy musí dát najevo, že bere přítomnost dítěte na vědomí. Stačí mu položit ruku na rameno, dohovořit, a pak obrátit pozornost k dítěti a zeptat se ho, co potřebuje.

Jak to, že to funguje? Dítě díky tomuto jednání vycítí, že je s ním jednáno s úctou, a to i tehdy, nemáte-li na ně momentálně čas.

Čekání na něco velmi vzdáleného (Vánoce, narozeniny)

Dokonce i tehdy, když se dítě naučí být trpělivé, nevyrušovat dospělé a dokáže se zabavit samo, bude pro ně velmi těžké čekat na významnou událost. Jak se bude blížit den narozenin nebo Štědrý den, bude dítě stále nervóznější a netrpělivější.

Jak mu pomoci? Čekat na Štědrý den pomůže Adventní kalendář. Pomoci může i zavedení různých tradic: psaní dopisů Ježíškovi, psaní pohlednic s přáním Veselých Vánoc příbuzným, pečení cukroví a podobně.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek